Na końcówkę roku szykujemy coś ekstra dlatego, choć ten wpis planowaliśmy za kilka dni,  lekko zmieniając plany właśnie dziś opowiemy Wam o odkryciu jakie dokonaliśmy w tym miesiącu. To właśnie ono było tym czymś, co zaprzątnęło nam głowę tak mocno, że postanowiliśmy się mu przyjrzeć bliżej. Efektem tych przemyśleń było kilka naszych ostatnich wpisów. Po głębszym zastanowieniu okazało się, że w naszej kilkunastoletniej praktyce w swoich projektach ani razu nie sięgnęliśmy po to rozwiązanie. I teraz nie wiemy czy to była awersja, alergia czy może efekt przejedzenia? I rozglądając się wokół, przypatrując się nowo powstałym budynkom, śmiało możemy stwierdzić, że ta niechęć dopadła nie tylko nas. Zastanawiacie się o czym piszemy? Ha, dziś nie będzie tak łatwo. Nim odkryjemy przed Wami o czym mowa pobudzimy nieco Waszą wyobraźnię. 🙂

1-1

Starsi koledzy, chcąc być na czasie, chowają takie pomysły do szuflady.  Nasze pokolenie nie sięga po nie, by nie było obciachu. A młodsi architekci nie zważając na jedno i drugie odważnie porywają się na nie w swych koncepcjach, które potem często nie zrealizowanej jedynie zdobią ich portfolia. Po drugiej stronie stoi zaś klient/inwestor/deweloper, który z jednej strony chce być na czasie, z drugiej wybiera bezpieczne,  sprawdzone rozwiązania.  Myli innowacje z przeżytkiem i nie dopuszcza do siebie innych, na pierwszy rzut oka „dziwnych” rozwiązań.

Dlatego gdy tylko odkryliśmy jak wielki potencjał drzemie w tym o czym dziś Wam opowiemy przeszukaliśmy internet, by zburzyć najpierw w sobie ( a może i w Was) tą paskudną niechęć do tego elementu. Stworzyliśmy  cykl wpisów pt. DOM Z POMYSŁEM NA … I poprosiliśmy byście odkryli co oznaczają te trzy kropki. Pomysły były różne i dziś trzy kropki w końcu zastąpimy słowem:  ASYMETRYCZNY DACH DWUSPADOWY.

To właśnie nim zwięńczony jest co 5 dom w naszej okolicy. Sprawdźcie u siebie – zdziwicie się jak ich dużo. 😉 Sama pamiętam, że jak grzyby po deszczu tego typu domy powstawały wraz z przełomem w latach 90-tych. Powszechny dostęp do lepszych materiałów sprawił, że nowo powstałe domy były nie tylko większe, ale chęć oderwania się od stylistyki PRL-owskich domów kostek zaowocowała rozkwitem stylistycznym. 🙂 Asymetryczne dachy, wzbogacone o liczne dobudówki, lukarny, niezliczona ilość schodów i balkonów oddawały nową rzeczywistość, w której po 89 roku znaleźli się Polacy. Nowemu trendowi sprzyjały też nowe materiały czy pojawiające się na rynku okna PCV, które doskonale potrafiły naśladować kąty dachów wykreślone przez architektów.

1-11

Te wszystkie elementy, taka ich kumulacja,  doskonale kojarzy się nam właśnie z latami 90-tymi, ale czy dziś stawiając nowe domy powinniśmy wracać do przeszłości i wyciągać z kosza zakurzone koncepcje? Chyba nie tędy droga. Jeśli musimy lub chcemy sięgać po tego typu elementy może warto robić to w sposób zgodny z datą na projekcie.

Dlatego pierwszym trudnym do przełknięcia dla nas elementem był ASYMETRYCZNY DACH DWUSPADOWY. I o dziwo, okazało się, że nie tylko jest sporo fajnych przykładów, ale, że pokazywaliśmy je już na blogu.  :)Niesamowite, że patrząc na domy poniżej w większość przypadków nie odrzucało nas od elementu, który wypowiedziany na głos w nas samych do tej pory wywoływał sprzeciw. Przypatrzcie się zatem jeszcze raz asymetrycznym dachom w domach, które dziś zebraliśmy dla Was w formie galerii. Może tak jak my odkryjecie, że czasem warto się przełamać i zmienić zdanie, nawet jeśli do tej pory twardo byliście na NIE. 🙂

House V- mały, czerwony dom w Niemczech

House V- mały, czerwony dom w Niemczech

Haus im Feld / Bader Bernardo

Haus im Feld / Bader Bernardo

Mała chatka w ogrodzie / WSD architecture

Mała chatka w ogrodzie / WSD architecture

Dwa w jednym – nietypowy dom wielopokoleniowy

Dwa w jednym –dom wielopokoleniowy

Schierle House – parterowy dom na zboczu

Schierle House – parterowy dom na zboczu

Krzywy dach – dom z niespodzianką ;)

Krzywy dach – dom z niespodzianką

Mały dom w odcieniach jesieni

Mały dom w odcieniach jesieni

Z PRZODU MUZEUM Z TYŁU LICEUM /03/- Vader House / Maynard Architects

Vader House / Maynard Architects

DOM I DREWNO – drewniany domek w Nosice na Słowacji / Pokorny architekti

DOM I DREWNO – drewniany domek w Nosice na Słowacji / Pokorny architekti

Pogodna jesień czyli dojrzały komfort życia / Nash Baker Architects

Pogodna jesień czyli dojrzały komfort życia / Nash Baker Architects

Dom uszyty na miarę / FMD Architects

Dom uszyty na miarę / FMD Architects

CONE HOUSE / Trigueiros Architecture

CONE HOUSE / Trigueiros Architecture

10

Rozbudowa domu w Norwegii / Rever & Drage Architects

East-Van-House-by-Splyce-Design-3

DOM Z POMYSŁEM NA…/ East Van House / Splyce Design

Villa Bie 02

DOM Z POMYSŁEM NA …/ Villa Bie / MLRP Architecture

Skylight-House-by-Andrew-Burges-Architects_784_2

DOM Z POMYSŁEM NA…/ Skylight House / Andrew Burges Architect