Gdy w sierpniu 2013 roku we wpisie pt. „Jak zamienić mieszkanie na dom?…” opisywaliśmy eksperyment, na który porywają się nasi przyjaciele z RAWStudio wiele osób niedowierzało, że to możliwe. Pytanie czy da się zamienić mieszkanie na dom wciąż pozostawało otwarte. Dziś chcemy opowiedzieć Wam o tym, jak wielką siłę ma ludzkie marzenie, i dokąd potrafi zaprowadzić człowieka, który uwierzy w rzeczy niemożliwe.

1-IMG_9415

Agnieszka i Radek uparli się, że nie będą dłużej mieszkać na 35 m2. Pomysły na to mieli różne.  Raz uciekli nam na kilka lat do Australii, innym razem wywiało ich do Anglii, ale wciąż swój polski dom kojarzyli z 35 metrowym mieszkaniem w Opolu. Choć okolica i położenie mieszkania w centrum miasta było wyśmienite, dla ich czteroosobowej rodziny ten metraż zrobił się zdecydowanie za ciasny.

Od kilku lat posiadali też działkę, która czekała na ich projektowe decyzje. Budowa domu, o takiej funkcji i rozmiarach, o jakich marzy większość rodzin w formacie 2+2, okazała się nierealna do spełnienia. Drugim pomysłem było kupno dużego mieszkania, które choć w małym stopniu polepszyć mogłoby ich byt. I tu znów rozczarowanie.  Ceny mieszkań 60-70 metrowych zaskoczyły ich portfele, ale na szczęście nie stopiły ich marzenia. Wręcz odwrotnie rozgrzały ich ochotę, by zmierzyć się z przeciwnościami. Postanowili, że wybudują jednak dom, ale taki, który będzie przeniesieniem na działkę mieszkania w skali 1:1.  Postawili na funkcjonalność, ergonomiczność i prostotę. Zadbali, by odpowiadał ona na faktyczne ich potrzeby. Zrobili też rachunek sumienia i zdecydowali, że jeśli to przedsięwzięcie ma być opłacalne, to cena stanu deweloperskiego powinna oscylować w okolicach 100 000 zł. Tak powstał pomysł na NANO House – dom w cenie mieszkania.

Jak wiecie i my i oni lubimy zakłady (tak to przez nich czytacie naszego bloga 😉 ). Zatem znów założyliśmy się. Obiecali nam, że kolejnego 8 wspólnego sylwestra spędzimy tym razem w Ich domu. Obietnicy dotrzymali ! 🙂

1-unnamed

Nim jednak zaprosimy Was do środka opowiemy kilka zdań o samym domu. Pomysł był prosty, ale wymagał żelaznej konsekwencji. To ona jak stróż cały czas musiała trzymać rękę na pulsie i kiwać palcem gdy tylko wyobraźnia wyprzedzała ich potrzeby. Udało się, dziś dom wewnątrz w 90% wygląda tak jak zaplanowali to sami architekci. Pewne rzeczy, jak np.kuchnia, zostały jeszcze dodatkowo uproszczone. Natomiast cztery dodatkowe elementy takie jak: rekuperacja, droższe drzwi zewnętrzne, trójszybowa stolarka okienna i inna niż początkowo zakładano konstrukcja stropu, podniosły nieznacznie pierwotnie planowany koszt domu.

1-IMG_9418

Spędziliśmy tam prawie tydzień i z ręką na sercu możemy powiedzieć, że to bardzo funkcjonalna, ergonomiczna i przytulna przestrzeń. Nie ma nic przypadkowego, każdy element, zna swoje miejsce, a na każde: pytanie dlaczego tak?  Jego architekci – właściciele potrafią znaleźć rzetelną odpowiedź. Co więcej dom, który  z zewnątrz wydaje się być niewielkim budynkiem, w środku sprawia wrażenie bardzo przestronnego. Takiej przestrzeni z pewnością nie odnaleźlibyśmy w mieszkaniach, które brane były pod uwagę jeszcze rok temu.

p rade wyw4

Jeśli spojrzycie na ten dom przez pryzmat tego o czym marzy każdy Polak to z pewnością każdy z Was dopisałby kilka punktów, których mu brakuje. Garaż, spiżarka, dodatkowe wc, drugi pokój dziecka itd..itp. Ale właśnie suma tych dodatkowych elementów była wcześniej tzw. hamulcowym. To one podrażały koszt domu, i sprawiały, że podjęcie decyzji o jego budowie odsuwało się w czasie.

Spójrzcie zatem na ten dom z innej strony. Czy nie lepiej chwycić marzenie i rozwijać je dalej, niż wciąż zastanawiać się, że jest ono możliwe do spełnienia? Agnieszka i Radek po roku czasu zamieszkali w swym domu. Mają prawie 2,5 krotnie większą przestrzeń, która na ten czas jest dla nich wystarczająca. A dom, jak dziecko może w miarę upływu czasu dorastać do ich potrzeb i rozwijać się. Czy w górę czy w bok -życie samo wskaże kierunek.

1-IMG_9270

Spytacie pewnie o koszty. Dla wielu z Was to one grają tutaj główną rolę. Choć ja sama doceniam ten dom za zupełnie coś innego. Ale o tym za chwilę.

Po podliczeniu stan deweloperski wyniósł 145 tys. zł. To więcej niż zakładana kwota początkowa, ale wciąż jest zadowalająca.  A tym, którzy i tak w nią nie wierzyli może da do myślenia. 😉 O szczegółowe wyliczenia możecie zapytać samych architektów: r.wanago@rawstudio.pl. Dom wymaga jeszcze wykończenia wielu elementów, ale w zupełności nadaje się do mieszkania.

Więcej o samej budowie NANO House znajdziecie tutaj : https://www.facebook.com/NANOHousePolska

1-IMG_9463

I na koniec ( tak wiem, pewnie jesteście już dawno w galerii, ale muszę napisać coś od siebie 😉 ). Zatem na koniec dodam to za co ja cenię ten dom najbardziej. I nie jest to bynajmniej cena. 😉

To najpiękniejszy przykład na to, że architektura powinna być odpowiedzią na potrzeby człowieka. Powinna spełniać jego indywidualne potrzeby i te funkcjonalne i estetyczne. Spełniać marzenia, ale nie kosztem naszego życia. Mamy się nią cieszyć, a nie do końca życia narzekać ile czasu, pieniędzy i utraconych chwil nas kosztowała. Widziałam wiele zdziwionych osób, które mijały ten dom i z pewnością zastanawiały się kto i po co wybudował ten „dziwny biały klocek”. Może kiedyś odważą się zastukać w drzwi i przekonać, że w tym innym spojrzeniu na architekturę jest przyszłość, że inne nie znaczy gorsze.  W noc sylwestrową odwiedził nas przyjaciel domu, który powiedział, że dom mu się nie podoba, ale czuje się w nim nad wyraz dobrze. I właśnie to zainspirowało mnie do wielu przemyśleń. Może do pewnych rozwiązań musimy się przekonać, może spotkać się z nimi więcej razy, ale jeśli raz poczujemy jak fajnie działać może na nas dana przestrzeń, to będziemy chcieli do niej wracać, lub szukać podobnej w swoim życiu. Oby 😉 Nasi przyjaciele dziś cieszą się każdą spędzoną w tym domu chwilą a ich radość i optymizm udziela się innym i już wiemy, że inspiruje do kolejnych szalonych wyzwań. Ale o nich opowiemy Wam w stosownym czasie. 😉

ps. Edytujemy, by pokazać Wam kolejne szalone wyzwanie, jakim było reportaż o NanoHouse w Dzień Dobry TVN. Nagraliśmy go dzień przed naszym wspólnym 8 sylwestrem. 😉 Link w obrazku poniżej:

IKONA-WPISU-DDTVN-

A teraz zapraszam Was do galerii poniżej :

Czerwiec 2015

IMG_3505

IMG_3502