Zabieramy Was dziś na naszą Jurę. Na razie wirtualnie, bo pogoda do tej pory nie sprzyjała rowerowym wypadom. To miejsce już dawno zaznaczyliśmy na mapie naszych wiosennych wycieczek. O Domu na Jurze w Skarżycach koło Zawiercia autorstwa Kropka Studio od pewnego czasu informowali nas nasi czytelnicy. W międzyczasie obskoczył on większość architektonicznych portali, siejąc falę euforii przemieszaną z gorzkim komentarzem. 😉 Postanowiliśmy mu się przyjrzeć bliżej. Nie można jednak oceniać samego budynku bez spojrzenia szerzej na kontekst otoczenia. Na szczęście w takich przypadkach świetnie pomaga nam Google.

Przejażdżka po okolicy zaliczona. Znamy te regiony, sami przecież mieszkamy nieopodal i architektura, którą mijaliśmy dobrze jest nam znana. Małe parterowe domki rozsiane wśród wapiennych skałek, same szczycą się od wieków tym regionalnym budulcem. Każdy, kto odwiedza Jurę szybko dostrzega jego niepowtarzalny urok i podobnie jak my żałuje, że dopada go ogólnopolska styropianizacja.

kropka-studio-dom-jura-03

Prezentowany dom, choć zbudowany dziś spogląda wstecz. Gabionowe kosze, wypełnione kamieniem, przypominają stare wapienne mury, a niska parterowa bryła budynku powiela tutejszą zabudowę. Tradycyjna bryła, wzbogacona o współczesne formy i detale,  nie burzy tutejszego porzadku, wręcz przeciwnie podnosi jego wartość.

kropka-studio-dom-jura-09

Wypełnione bielą wnętrze, powtarza bryłę, która go kształtuje. Wiejski klimat uzyskany skromnym detalem nie kłóci się z otoczeniem. To wszystko buduje spokój, którego w tym miejscu szukali mieszkańcy domu. To dojrzałe małżeństwo, których dzieci już dawno wyfrunęły z domu. Dla siebie zarezerwowali parter domu, poddasze – część gościnna, czeka na wpadające tu z wizytą dzieci. Układ pomieszczeń znajdziecie na stronie projektantów : Dom na Jurze.

kropka-studio-dom-jura-16

I choć wiele osób czepia się i bryły i materiałów i wystroju. Barakowej bryły, gabionów, w których zamieszkają insekty. Za małego stołu, części kanapowej, braku telewizora, szpitalnej bieli, minimalizmu… Pamiętać należy, że wewnętrzne elementy zależą od indywidualnych preferencji. Każdy oglądający zdjęcia zawsze szuka w nich siebie, a gdy nie znajduje, szybko wydaje negatywną opinię. Zamyka stronę z niesmakiem uznając swoje poczucie estetyczne za jedyne słuszne. A potem niestety często idzie do „kiosku” i kupuje gotowy projekt, który wybrały tłumy. I tu w Skarżycach, kilka metrów dalej spotkaliśmy najpopularniejszą w Polsce typówkę. Bezpieczne, sprawdzone rozwiązanie, z którego nie trzeba się tłumaczyć rodzinie i znajomym. W dzisiejszych czasach łatwo być każdym, coraz trudniej być sobą. I dlatego dziś, choć i my projektując dla siebie kilka rzeczy zrobilibyśmy inaczej, doceniamy i podsyłamy Wam tą jurajską inspirację. 🙂 Zapraszamy !

Architekt: http://www.kropka-studio.pl/

Źródło: http://archinea.pl/