KOPIUJ / WKLEJ – to jedna z tych funkcji, bez której nie wyobrażam sobie dziś pracy. Uwielbiam ją!   Daje możliwość skupić się na najważniejszym, a nie powtarzać raz narysowaną kreskę. I choć osobiście jeszcze bardziej zakochana jestem w Ctrl+Z, to oba skróty bardzo pomagają mi w pracy projektowej. Swoją drogą czekam na śmiałka, który opatentuje Ctrl+Z do sprzątania, oj dałabym wiele za taką funkcję życiową. 🙂 Wróćmy jednak do kopiuj+wklej. Niestety wiele osób wciąż w ten sposób postrzega pracę architekta. Myślą, że skoro na przestrzeni kilkunastu lat zaprojektowaliśmy kilkadziesiąt domów, to taki model pracy jest nam na rękę. Zmierzymy się dziś z tą teorią i na żywym przykładzie pokażemy, że KOPIUJ / WKLEJ w projektowaniu indywidualnym nie jest magicznym zaklęciem na sukces. TAKIE SAMO NIE ZAWSZE ZNACZY TO SAMO.  Nie wierzycie? Udowodnimy dzisiejszym wpisem.

Spójrzcie na te dwa domy poniżej. Jeden z nich znacie bardzo dobrze. Drugi, na pierwszy rzut oka,  wydaje się być jego klonem. A jednak tylko się wydaje. 🙂

Od opublikowania Domu Stodoły pod Krakowem dziesiątki osób marzyło, by w nim zamieszkać. Jednak gdyby przyszło co do czego z pewnością padłby podobne zdania:

Poproszę identyczny dom, tylko mniejszy.Takie okna tylko tańsze. Ten sam rzut, tylko bez garażu, gabinetu i spiżarki. Wejście z innej strony, mniejszy lub większy taras, trzy a nie dwie sypialnie.Schody chcemy mieć jednobiegowe, a na piętrze dodatkowo pralnię. Kuchnię może lepiej czymś zasłonić, dołóżmy okno dachowe, zmieńmy blachę na inny materiał i może nie czarną…

I tak bez końca.

I zaczynają się schody. Kopiuj wklej przestaje działać i zaczyna się główkowanie. Potrzeby mieszają się z pomysłami, wykluczając lub uzupełniając się wzajemnie. I tylko zdolny architekt z głową na karku potrafi dać klientom taki sam dom tylko zupełnie inny. 🙂 I to jest magia tego zawodu.

O samym domu z dzisiejszego wpisu wiemy nie wiele. Znajduje się we Francji, a za projektem stoją architekci z pracowni Trace et Associés.  Jest zdecydowanie mniejszy niż nasza popularna stodoła pod Krakowem. Zdjęcia wnętrz zdradzają też inny układ funkcjonalny. I co wyjątkowe w tym przypadku, otacza go przepiękny ogród. Tu też z pewnością nie pomogło kopiuj / wklej. To kolejny indywidualny projekt stworzony specjalnie dla tego miejsca. A dekoracje go zdobiące zdradzają radosny charakter mieszkańców. Oni wprost bawią się tą przestrzenią, na potwierdzenie mamy dla Was filmik:

Dziwny? Skądże ! Po prostu inny. 🙂 Jak cały dom, który z pozoru wygląda podobnie do tych, które oglądamy w sieci. TAKI SAM, A JEDNAK NIE TEN SAM !

Zajrzyjcie do galerii poniżej. Inspirujcie się a nie kopiujcie, bądźcie sobą i twórzcie swoją przestrzeń. Będzie inna, będzie piękna – bo Wasza. Polecamy !  🙂

Architekt: http://www.trace-associes.com

Projekt ogrodu: http://crayonsdesjardins.com

Zdjęcia: http://www.pascalleopold.com/

Żródło: http://homeworlddesign.com/