Dom na kamieniach / Casa Rio /Paulo Merlini Architects

Nasza facebookowa grupa PROJEKT DOM – inspirujemy dobrą architekturą rozkręca się coraz bardziej. W ostatnich dniach popularnym tematem stały się tam domy z kamienia. Jeden z nich postanowiliśmy pokazać również tutaj.
Podczas przebudowy kamiennej elewacji  starego, wiejskiego domu w Portugalii odkryto, że dom pierwotnie składał się z trzech małych brył. To odkrycie dla architektów z pracowni Paulo Merlini Architects stało się początkiem nowego projektu. Na surowej kamiennej podstawie zaprojektowano płytę stropową, z której wyrosły trzy nowe bryły domu. Bryły, które zdecydowanie odróżniają się od swojej ciężkiej kamiennej podstawy, a biel elewacji i dachów przykuwa oko.
Architektom zależało właśnie na kontraście podkreślającym różnice czasu pomiędzy obiektami. Stare, odrestaurowane mury, które ogrzewa ciepło drewna zastosowane we wnętrzach przykrywa betonowy strop – łącznik pomiędzy tym co stare i nowe.  Co ciekawe ten strop, przykrywający całą cześć dzienną domu stał się również zielonym tarasem wokół pokoi sypialnianych na pietrze. To one mieszczą się w nadbudowanej części domu. Zielony dach sprawia, że również na piętrze mieszkańcy mają kontakt z zielenią. Taki prosty zabieg, a tak odmienia jakość życia domu.
Ta zabawa bryłami sprawia, że dom z każdej strony wygląda inaczej. Jest w nim tyle różnych miejsc oferujących odmienne odczucia, że mam wrażenie, że o każdej porze roku, lepszym lub gorszym momencie dnia odnajdziemy tu miejsce, w którym będziemy czuli się dobrze. Jest się gdzie schować, ale też jest gdzie spojrzeć w dal i zamyśleć.
Tak właśnie poznaje się dobry projekt – od konstrukcji aż po emocje – budujemy przestrzeń, która zrozumie człowieka. A jeśli jeszcze jest w tym kawałek historii, to mamy gotowy pomysł na sukces. Brawo !
Jedna z naszych grupwiczek tak podsumowała ten dom:
Kamień, drewno, surowe w wyrazie ściany… a jakie ciepłe wnętrze.
Zgadzacie się? Przyjemnego podziwiania:
Architekt: https://paulomerlini.com / Kraj: Portugalia
Jeśli chcecie więcej lub częściej mieć okazję obcować wirtualnie z taką architekturą wpadajcie na naszą facebookową grupę.  Link w obrazku poniżej. Zapraszamy ⇣ ⇣ ⇣

 

Zobacz inne wpisy

3 komentarze

  1. Victoria pisze:

    Te domki są przepiękne!

  2. Marysia pisze:

    Wygląda nieziemsko!

  3. Garden Park pisze:

    Ten styl jest piękny…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.