Czarna stodoła / Trace et Associés

KOPIUJ / WKLEJ – to jedna z tych funkcji, bez której nie wyobrażam sobie dziś pracy. Uwielbiam ją!   Daje możliwość skupić się na najważniejszym, a nie powtarzać raz narysowaną kreskę. I choć osobiście jeszcze bardziej zakochana jestem w Ctrl+Z, to oba skróty bardzo pomagają mi w pracy projektowej. Swoją drogą czekam na śmiałka, który opatentuje Ctrl+Z do sprzątania, oj dałabym wiele za taką funkcję życiową. 🙂 Wróćmy jednak do kopiuj+wklej. Niestety wiele osób wciąż w ten sposób postrzega pracę architekta. Myślą, że skoro na przestrzeni kilkunastu lat zaprojektowaliśmy kilkadziesiąt domów, to taki model pracy jest nam na rękę. Zmierzymy się dziś z tą teorią i na żywym przykładzie pokażemy, że KOPIUJ / WKLEJ w projektowaniu indywidualnym nie jest magicznym zaklęciem na sukces. TAKIE SAMO NIE ZAWSZE ZNACZY TO SAMO.  Nie wierzycie? Udowodnimy dzisiejszym wpisem.

Spójrzcie na te dwa domy poniżej. Jeden z nich znacie bardzo dobrze. Drugi, na pierwszy rzut oka,  wydaje się być jego klonem. A jednak tylko się wydaje. 🙂

Od opublikowania Domu Stodoły pod Krakowem dziesiątki osób marzyło, by w nim zamieszkać. Jednak gdyby przyszło co do czego z pewnością padłby podobne zdania:

Poproszę identyczny dom, tylko mniejszy.Takie okna tylko tańsze. Ten sam rzut, tylko bez garażu, gabinetu i spiżarki. Wejście z innej strony, mniejszy lub większy taras, trzy a nie dwie sypialnie.Schody chcemy mieć jednobiegowe, a na piętrze dodatkowo pralnię. Kuchnię może lepiej czymś zasłonić, dołóżmy okno dachowe, zmieńmy blachę na inny materiał i może nie czarną…

I tak bez końca.

I zaczynają się schody. Kopiuj wklej przestaje działać i zaczyna się główkowanie. Potrzeby mieszają się z pomysłami, wykluczając lub uzupełniając się wzajemnie. I tylko zdolny architekt z głową na karku potrafi dać klientom taki sam dom tylko zupełnie inny. 🙂 I to jest magia tego zawodu.

O samym domu z dzisiejszego wpisu wiemy nie wiele. Znajduje się we Francji, a za projektem stoją architekci z pracowni Trace et Associés.  Jest zdecydowanie mniejszy niż nasza popularna stodoła pod Krakowem. Zdjęcia wnętrz zdradzają też inny układ funkcjonalny. I co wyjątkowe w tym przypadku, otacza go przepiękny ogród. Tu też z pewnością nie pomogło kopiuj / wklej. To kolejny indywidualny projekt stworzony specjalnie dla tego miejsca. A dekoracje go zdobiące zdradzają radosny charakter mieszkańców. Oni wprost bawią się tą przestrzenią, na potwierdzenie mamy dla Was filmik:

Dziwny? Skądże ! Po prostu inny. 🙂 Jak cały dom, który z pozoru wygląda podobnie do tych, które oglądamy w sieci. TAKI SAM, A JEDNAK NIE TEN SAM !

Zajrzyjcie do galerii poniżej. Inspirujcie się a nie kopiujcie, bądźcie sobą i twórzcie swoją przestrzeń. Będzie inna, będzie piękna – bo Wasza. Polecamy !  🙂

Architekt: http://www.trace-associes.com

Projekt ogrodu: http://crayonsdesjardins.com

Zdjęcia: http://www.pascalleopold.com/

Żródło: http://homeworlddesign.com/

Zobacz inne wpisy

13 komentarzy

  1. Niesamowicie wygląda! Naprawdę bardzo stylowo i elegancko, a co najważniejsze – oryginalnie. Aż chciałoby się pomieszkać przez chwilę w takiej domo-stodole. 🙂 Pozdrawiam!

  2. Dent pisze:

    Bardzo ciekawy i oryginalny projekt. Niestety w naszym kraju mało kto ma odwagę zdecydować się na coś takiego.

  3. www pisze:

    Odważny projekt oraz ciekawy. To coś innego niż dotychczas.

  4. greez pisze:

    Jak dla mnie zbyt odważne i taki jakiś dziwny

  5. JeyJey pisze:

    Pięknie wygląda ten budynek 😀

  6. Rafal pisze:

    Świetnie wygląda ten budynek, tak jakoś nowocześnie:) Chciałbym w takim budynku zamieszkać. Czekam na więcej fajnych wpisów.

  7. Mirek pisze:

    Przepiękna jest! Czerń na elewacji w otoczeniu zieleni wygląda zjawiskowo.
    Zapraszam również na http://www.wzornikarchitekta.pl 🙂

  8. Marcin pisze:

    W takim stylu takiego ogrodu zimowego to jest ?

  9. rbklima pisze:

    Świetnie to wygląda muszę przyznać od razu mi się spodobał ten projekt. Coś zupełnie innego niż wcześniejsze.

  10. Kate pisze:

    Wow! Jako że jestem obecnie na etapie wyboru projektu domu, zapisuję sobie jako inspirację – mega! <3

  11. Natalia D pisze:

    Wow wow wow! Jak dla mnie bomba niedlugo ruszam z projektowaniem wlasnego domu stodoly i na pewno bedzie miec czarna elewacje. Ku zdziwieniu praktycznie wszystkich. Zakochalam sie w czarnych elewacjach zwlaszcza ogladajac domy w skandynawii. Nic tego juz nie zmieni mimi ze dom bedzie wybudowany w niewielkiej wsi. Zastanawiwm sie, tylko nad materialem na elewacje? Podoba mi sie blacha ale jak wygladaja sprawy finansowe? Czy moze lepiej klasyczny czarny tynk-taniej? A na dach blacha na rabek oczywiscie czarna? Czy caly dom dach i elewacja z blachy? Moze cos podpowiecie? Uwielbiam waszego bloga. Czesto zagladam ale jeszcze nigdy nie komentowalam. Pozdrawiam Natalia

    • Aga_AWX2 pisze:

      Cześć Natalia. Miło, że się odezwałaś, zachęcamy częściej. 🙂

      Fajnie wyglądają domy, których dach i elewacja są z tego samego materiału. Ale jeśli zrobisz tynk, będzie równie dobrze wyglądać.
      Takie strategiczne decyzje zależą ostatecznie od kosztów. Niestety elewację robimy w momencie gdy już mocno uszczuplił się budżet na budowę i tu najczęściej pojawiają się kompromisy.
      Zajrzyj tutaj:http://www.blog.awx2.pl/tag/czarna-elewacja/ może te wpisy pomogą podjąć Ci decyzję.
      Pozdrawiam
      Aga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *