Z SIECI

Dzielimy się z Wami każdą znalezioną architektoniczną inspiracją, książką, filmem. Przyszedł czas na kolejną część. W tym dziale podzielimy się z Wami artykułami, audycjami i raportami o architekturze i architektach, które przeczytaliśmy, wysłuchaliśmy, a które dostępne są również w sieci. Co więcej prezentowane tu treści nie są skierowane tylko do architektów, ale także, a może przede wszystkim do Was, czyli byłych, obecnych i przyszłych klientów architektów. Dlatego zachęcamy do lektury każdego czytelnika naszego bloga.

Od pewnego czasu udostępnialiśmy te treści na naszym profilu na Facebooku. Wiemy jednak, że nie wszyscy z Was lubią/korzystają z tego medium, dlatego dla Was tworzymy ten dział. Zapraszamy zatem do nowego działu pt. Z SIECI.

program dobrze zaprojektowany

Radio Katowice – Program dobrze zaprojektowany 
Anna Dudzińska -Reporterka, ale przede wszystkim autorka reportaży

„Namawiam Państwa do dostrzegania rzeczy pięknych. Nawet jeśli są one ukryte, banalne i niewielkie. Namawiam Państwa do szukania radości, którą może spowodować dostrzeżenie ciekawej ławki w parku albo dobrze zaprojektowanej lampy. Namawiam Państwa do odkrywania pięknej architektury, zwłaszcza jeśli kryje się za nią ciekawa historia. Nie ma dziedziny życia, która dotykałby tak mocno nas wszystkich, bez wyjątku. Może warto o tym posłuchać i porozmawiać. Ja mam wiele wątpliwości, ale moi rozmówcy nie mają. Chętnie opowiedzą Państwu o rzeczach dobrze zaprojektowanych.” Anna Dudzińska.

 

 

2015800-mieszkanie-dom-budowa-657-323
Prawo budowlane? Chce mnie pani rozjuszyć!
 arch. Wojciech Gwizdak, architekt IARP
/ prawo.gazetaprawna.pl

„Kawa na ławę. Prawo budowlane mamy idiotyczne. Zabałaganione i wewnętrznie niespójne…”

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

za42_konkursy
Konkursy: ziemia obiecana czy droga donikąd? 
arch. Krzysztof A. Nowak, architekt IARP
 / Zawód:Architekt

 „Konkursy są potrzebne naszym miastom i gminom, a nie nam, architektom!
To nie w naszym interesie jako środowiska zawodowego leży
utrzymanie konkursu w roli procesu wyłaniania najlepszych prac projektowych,
ale w interesie publicznym i dobra społecznego.”

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

za42_gwizdakSztuka aikido 
 arch. Wojciech Gwizdak, architekt IARP
Zawód:Architekt

„Skoro nie możemy poprawić konstrukcji tego budynku, to pomóżmy mu się zawalić. Są rzeczy tak źle urządzone, że nie warto ich ratować. Ratunkiem jest pomóc im zakończyć żywot. Być może wtedy, na ruinach, będzie można zbudować coś sensownego?”

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

za1301_bulawa-pelkaKresek parę  wokół zawodu architekta
CZYLI ZRÓBMY EKSPERYMENT NARODOWY
arch. Anna Buława-Pełka, architekt IARP
Zawód:Architekt

Zastanawiające dlaczego, pomimo regularnego czytania Z:A, dwuznaczność tytułu objawiła mi się dopiero teraz? Czy przewrotny dualizm sensu jest zamierzony przez Redakcję [1], czy też nie? Czymże jest zawód? Czy tylko zajęciem, czynnością, którą się wykonuje, by zdobyć pieniądze? A może chodzi o to niemiłe uczucie, gdy nasze oczekiwania nie zostają spełnione? Czy mój zawód to zawód, czy zawód?”

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Czy wiata to budowla czy budynek? (AUDYCJA)67_620
Rozmowa z arch. Wojciechem Gwizdakiem i arch. Bożeną Nierodą
audycje.tokfm.pl/

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

imagesPolacy o architektach 
www.cbos.pl

„Jedna piąta Polaków (20%) deklaruje, że w ich gospodarstwach domowych korzystano już kiedyś z usług architekta …Z deklaracji wynika, że architektów dużym poważaniem darzy około trzech piątych Polaków (58%), co w rankingu prestiżu plasuje ich na miejscu zbliżonym do informatyków, sprzątaczek i księgowych…”

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

za1302_wszyscyWszyscy chcą zostać architektami…
Bartosz Wokan
Zawód:Architekt

„Czym zajmuje się architekt? Według tradycji, ale też Słownika języka polskiego to „specjalista w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli”. Jednak rzeczywistość rynkowa i językowa weryfikują tę wydawałoby się jedyną definicję. Okazuje się, że architektem przy odrobinie szczęścia może dzisiaj zostać nazwany każdy. Powstaje pytanie czy ta swoista tytułomania zagraża w jakiś sposób prawdziwym architektom?”

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

za40_gwizdakArchitekci, do ozdób!
arch. Wojciech Gwizdak, architekt IARP
Zawód:Architekt

„A to dlatego, że architektura jest sztuką ozdabiania budynków w odróżnieniu od budownictwa, które jest sztuką wznoszenia budowli (3). Nie może być inaczej – każdy przecież pamięta, że jako adept architektury na studiach zamiast prawdziwych praktyk miał plenery malarskie, a zamiast laboratoriów np. zajęcia z rzeźbienia w glinie (4). Dlatego też nie dziwię się inżynierom, bo przecieżarchitekt robi opakowanie konstrukcji, której kształt nadaje konstruktor (5), a oni nie chcąnapychać kieszeni architektom za wzięcie odpowiedzialności za kolor elewacji (5).”

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

2 komentarze

  1. Janusz D pisze:

    Ciekawe zestawienie, na pewno sięgnę po którąś z tych pozycji, bo wyglądają na bardzo pomocne. Pozdrawiam serdecznie autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *