Dom na styku / TTAT

 

Dziś zabieramy Was na Śląsk do Czeladzi. To tu w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Grabek architekci z pracowni TTAT zaprojektowali parterowy dom, który zamiast być kolejnym kopiuj-wklej z gotowego katalogu, odzwierciedla to czym powinno kierować się przy projekcie domu. Ale od początku. Niewielka działka o powierzchni 635m2. Ścisła zabudowa miejska i park tuż za tylną granicą działki. Dla klientów, którzy doceniają sąsiedztwo zieleni była to z pewnością wymarzona lokalizacja. Wystarczyło jej nie zepsuć. 🙂 I tak oto trafili do śląskich architektów, którzy wsłuchując się w ich potrzeby odpowiedzieli na nie projektem, który urzeka już samymi zdjęciami od Archifolio. Ale dopiero wczytując się w historię jego powstania doceniamy kunszt idei, która mu przyświeca.

 

 

 

TTAT: Dom na Styku został zaprojektowany na niewielkiej, miejskiej działce w Czeladzi. Charakterystyczną cechą tej lokalizacji jest bezpośredni styk wschodniej granicy z Parkiem Grabek – jednego z największych terenów zielonych w obrębie Czeladzi. Sąsiedztwo działki z bujną zielenią parku stało się punktem startowym genezy projektu.

Celem było stworzenie domu maksymalnie otwartego na przyrodę, którego bryła nie będzie dominować i wkomponuje się w sąsiadującą z działką zieleń. Z drugiej jednak strony, Dom na Styku zlokalizowany został na działce o charakterze miejskim, stąd jego forma powinna była wpisywać się w zabudowę dzielnicy mieszkaniowej Czeladzi. Założeniem projektowym stało się, zatem odnalezienie odpowiedniego balansu i symbiozy pomiędzy architekturą domu jako tworu ludzkiego, a zielenią jako świata ożywionego. Jednak to ten drugi element kontekstu miejsca stanowi atut działki.

 

TTAT: Określono lokalizację projektowanego obiektu wzdłuż zachodniej granicy działki uwalniając jak największy obszar we wschodniej jej części umożliwiając tym samym organizację ogrodu. Wykształcona przestrzeń pomiędzy domem, a Parkiem Grabek to przestrzeń styku dwóch światów: zabudowy i zieleni. To też przestrzeń niezwykle istotna z punktu widzenia codziennego życia mieszkańców domu. To przy niej organizowana jest strefa dzienna w układzie funkcjonalnym. Pomimo, że Dom na Styku jest tworem ludzkim, opartym o ortogonalny układ przestrzenny, jego bryła od strony ogrodu kształtowana jest za pomocą linii organicznych. Wklęsłość elewacji od strony ogrodu wskazuje jednak na to, który świat na ich styku, ludzki – geometryczny, czy ożywiony – organiczny stoi w przewadze nad drugim na projektowanej działce. Przyroda niejako odciska piętno na strukturze domu. Zmienia jego geometrię  wskazując jednoznacznie, że architektura dostosowuje się i ustępuje w hierarchii ważności światu ożywionemu. To pewnego rodzaju symbol, że to architektura powinna dostosowywać się do otaczającej zieleni, a nie odwrotnie. Projekt podkreśla tym samym nieocenioną wartość zieleni w mieście. Krzywizna elewacji oraz ściana zieleni parku domykają ogród z dwóch stron tworząc kameralną przestrzeń do życia w otoczeniu przyrody.

TTAT: Dom na Styku jest budynkiem parterowym z wykształconym od strony drogi dojazdowej podjazdem wraz ze strefą wejściową otwartą na drogę. Pozostałą część działki, zachowując prywatność mieszkańców, oddziela mur zmiennej wysokości: od strony drogi wysoki, obniżający się w kierunku zieleni parkowej. Zabieg ten zapewnia prywatność od strony zabudowy, a widok od strony Parku Grabek. Z podjazdu dostajemy się do garażu lub wiatrołapu. Przy wejściu znajdują się gabinet, kuchnia oraz blok z łazienką, pomieszczeniem porządkowym i spiżarnią. Z komunikacji dostajemy się do strefy jadalnianej i salonu, która dzięki otwarciu na dwie strony uzyskuje optymalne doświetlenie zarówno od wschodu jak i zachodu. Drugi gabinet i strefa nocna z sypialnią i łazienką jest dostępna z części dziennej. Zarówno, gabinety, jak i kuchnia z jadalnią i salonem w maksymalny sposób otwierają się na ogród i zieleń Parku Grabek.

TTAT: Ważnym aspektem projektu było kształtowanie przestrzeni wewnątrz domu. Poszczególne pomieszczenia strefy dziennej rozlokowane są wzdłuż elewacji wschodniej zapewniając im widok na zieleń Parku Grabek. Pomieszczenie kuchni oraz gabinet dostępny z salonu zostały wydzielone przeziernymi przeszkleniami zapewniając tym samym możliwie jak najbardziej panoramiczne otwarcie na zieleń ze strefy dziennej. W projekcie Domu na Styku dużą rolę odgrywa światło. Przeszklenia oddzielające poszczególne pomieszczenia dzienne oraz wykreowanie przestrzeni salonu z jadalnią otwartą zarówno na wschód jak i na zachód zapewniają optymalną dozę doświetlenia w całym domu.

TTAT: Wnętrze domu zostało zaprojektowane jako minimalistyczne gdzie dominuje biel ścian korespondujących z elewacją budynku. Elementami ocieplającymi stały się ściany oraz meble wykonane z drewna modrzewiowego, które nawiązuje do drzew rosnących wzdłuż wspólnej granicy działki i Parku Grabek.

Nie bylibyśmy sobą nie dodając na koniec swoich trzech groszy. Projekt ten to całkowite przeciwieństwo podejścia do architektury domów jednorodzinnych, które utarło się przez ostatnie lata, a od zeszłego roku promowane jest niestety również przez rządzących. Projektowanie architektury nie zaczyna się od szukania rozwiązania (gotowego projektu), ale od szukania potrzeb i wpasowywanie ich w kontekst. Zadaniem klienta jest wiedzieć czego pragnie, zadaniem architekta: pragnienia zamienić w architekturę. Klient wie co, ale nie wie jak, architekt wie jak, ale bez klienta nie wie co. Projekt domu to zatem efekt synergii, wspólne dzieło wszystkich jego autorów: klienta, architekta ale też działki, na której projektujemy dom i  warunków planistycznych, które definiują parametry przyszłej zabudowy. Jak we wszystkim na tym świecie tak i w projektowaniu: nie wystarczy wiedzieć czego się chce, trzeba jeszcze umieć to zrealizować. I ten projekt jest tego najlepszym przykładem !

 

Autorzy: Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski
Współpraca: Tymon Czyżewski, Kasjan Stabik, Aleksandra Stolecka, Bartosz Wolny,
Inwestor: Prywatny
Powierzchnia terenu: 633,25 m²
Powierzchnia użytkowa: 148,71 m²
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *