No to hop w ten Nowy Rok !
W pierwszy dzień Nowego Roku chcemy podzielić się z Wami projektem domu autorstwa PL ARCHITEKCI, który pięknie opisuje nasze noworoczne życzenia dla Was. Niech 2023 przyniesie Wam: naturalny spokój, harmonię ze światem i samym sobą, więcej czasu i przestrzeni na odpoczynek i bycie razem z najbliższymi. Niech wszystkie chwile 2023 roku (te zaplanowana i te spontaniczna) będą jak wszystko w domu poniżej układać się w dobre życie. 🙂
Po wielu wydarzeniach zeszłego roku, a także mając na uwadze to co będzie działo się na początku 2023 roku z zawodem architekta (czytaj: planowana deregulacja zawodu architekta w nowelizacji ustawy Prawo Budowlane i nasza Petycja przeciw zamachowi na polską architekturę) pierwszy wpis w nowym roku musi należeć do polskich architektów. A któż mógłby być pierwszy jak nie PL Architekci. 🙂
Tym wpisem chcemy pokazać, jak kończy się projektowanie domów oparte na zaufaniu i zrozumieniu pomiędzy klientem a architektem. Architekt doskonale wczytał się w potrzeby klientów, a oni uważnie słuchali eksperta, który z ich marzeń stworzył architekturę, a raczej przyszłe życie mieszkańców w prostej, ale jakże bogatej w doświadczenia estetyczne, nowoczesnej stodole.
Nim wskoczycie podziwiać zdjęcia przeczytajcie co o domu piszą PL Architekci:
Rzadko się zdarza inwestor, który docenia naturalne walory drewna jak to, że się ono starzeje, pęka, zmiana kolor – coraz bardziej wtapiając się w otocznie. I taki był zamysł całego projektu – dom ma być nowoczesną stodołą, ale ma wyglądać jakby był częścią wielkopolskiego krajobrazu i stał tu już dłuższy czas..! Nie ma niczego udawać…
Główna bryła budynku to przykryta dwuspadowym dachem otwarta przestrzeń z widoczną więźbą dachową. Dach wychodzi poza ściany szczytowe – od zachodu tworząc zadaszenie tarasu. Ściany szczytowe są w całości przeszklone – zapewniając cały czas kontakt z otoczeniem. Cała bryła obłożona jest modrzewiem syberyjskim bez żadnej impregnacji – drewno patynuje, dzięki czemu budynek wrasta w okolicę… Biegnące przez niemal całą długość domu okno kadruje krajobraz – rama zewnętrzna z włókno-cementu ma swe odbicie także i wewnątrz – co jeszcze bardziej podkreśla kadr za oknem. Dodatkowo od strony południowej dzięki podwójnym przeszkleniom stworzono rodzaj szklarni dla kaktusów, które zbiera inwestorka. Cały budynek został pokryty okładziną z naturalnego modrzewia w układzie ażurowym.
Wewnątrz we wszystkich pomieszczaniach położono deski jesionowe o szerokości niemal całego domu…i mimo że niektóre pękają – dodają charakteru całemu wnętrzu. Inwestorka kocha nie tylko konie (stąd przydomowy wybieg), ale również naturalny krajobraz – dlatego też projekt otoczenia w minimalnym stopniu ingeruje w to – co zastaliśmy. Nie ma tu wystrzyżonego trawnika – a jest naturalna łąka…nie ma kostki – a jest podjazd z bruku porośnięty trawą.
Ach w takim domu każdy dzień jest jak Nowy Rok! Zdecydowanie sprzyja temu okolica, którą barwią kolejne pory roku, ale i sam dom, dzięki przemyślanej koncepcji, oddycha tym co w okół i pozwala mieszkańcom codziennie budzić się z nową nadzieją.
I właśnie tego życzymy Wam na początku przygody z cyfrą 2023: Niech każdy dzień będzie na jak Nowy Rok !
- architekt: PL Architekci
- projekt: 2016-2017
- realizacja: 2016-2019
- Powierzchnia użytkowa: 225m2
- zdjęcia: Tom Kurek
Pięknie to wygląda
Super wpis. Wszystkie informacje bardzo pomocne