Dom na Jurze / Kropka Studio

Zabieramy Was dziś na naszą Jurę. Na razie wirtualnie, bo pogoda do tej pory nie sprzyjała rowerowym wypadom. To miejsce już dawno zaznaczyliśmy na mapie naszych wiosennych wycieczek. O Domu na Jurze w Skarżycach koło Zawiercia autorstwa Kropka Studio od pewnego czasu informowali nas nasi czytelnicy. W międzyczasie obskoczył on większość architektonicznych portali, siejąc falę euforii przemieszaną z gorzkim komentarzem. 😉 Postanowiliśmy mu się przyjrzeć bliżej. Nie można jednak oceniać samego budynku bez spojrzenia szerzej na kontekst otoczenia. Na szczęście w takich przypadkach świetnie pomaga nam Google.

Przejażdżka po okolicy zaliczona. Znamy te regiony, sami przecież mieszkamy nieopodal i architektura, którą mijaliśmy dobrze jest nam znana. Małe parterowe domki rozsiane wśród wapiennych skałek, same szczycą się od wieków tym regionalnym budulcem. Każdy, kto odwiedza Jurę szybko dostrzega jego niepowtarzalny urok i podobnie jak my żałuje, że dopada go ogólnopolska styropianizacja.

kropka-studio-dom-jura-03

Prezentowany dom, choć zbudowany dziś spogląda wstecz. Gabionowe kosze, wypełnione kamieniem, przypominają stare wapienne mury, a niska parterowa bryła budynku powiela tutejszą zabudowę. Tradycyjna bryła, wzbogacona o współczesne formy i detale,  nie burzy tutejszego porzadku, wręcz przeciwnie podnosi jego wartość.

kropka-studio-dom-jura-09

Wypełnione bielą wnętrze, powtarza bryłę, która go kształtuje. Wiejski klimat uzyskany skromnym detalem nie kłóci się z otoczeniem. To wszystko buduje spokój, którego w tym miejscu szukali mieszkańcy domu. To dojrzałe małżeństwo, których dzieci już dawno wyfrunęły z domu. Dla siebie zarezerwowali parter domu, poddasze – część gościnna, czeka na wpadające tu z wizytą dzieci. Układ pomieszczeń znajdziecie na stronie projektantów : Dom na Jurze.

kropka-studio-dom-jura-16

I choć wiele osób czepia się i bryły i materiałów i wystroju. Barakowej bryły, gabionów, w których zamieszkają insekty. Za małego stołu, części kanapowej, braku telewizora, szpitalnej bieli, minimalizmu… Pamiętać należy, że wewnętrzne elementy zależą od indywidualnych preferencji. Każdy oglądający zdjęcia zawsze szuka w nich siebie, a gdy nie znajduje, szybko wydaje negatywną opinię. Zamyka stronę z niesmakiem uznając swoje poczucie estetyczne za jedyne słuszne. A potem niestety często idzie do „kiosku” i kupuje gotowy projekt, który wybrały tłumy. I tu w Skarżycach, kilka metrów dalej spotkaliśmy najpopularniejszą w Polsce typówkę. Bezpieczne, sprawdzone rozwiązanie, z którego nie trzeba się tłumaczyć rodzinie i znajomym. W dzisiejszych czasach łatwo być każdym, coraz trudniej być sobą. I dlatego dziś, choć i my projektując dla siebie kilka rzeczy zrobilibyśmy inaczej, doceniamy i podsyłamy Wam tą jurajską inspirację. 🙂 Zapraszamy !

Architekt: http://www.kropka-studio.pl/

Źródło: http://archinea.pl/

Zobacz inne wpisy

9 komentarzy

 1. Chodnikowy pisze:

  Jestem w szoku jak w szczerym Polu w jakimś miejscu na końcu świata może istnieć takie cudo. Piękne!

 2. Przepiękny dom i wnętrze 🙂

 3. Taxus pisze:

  z zewnątrz nic specjalnego…tak by się mogło wydawać..ale w środku wow 🙂

 4. Home-In pisze:

  Bardzo ciekawy projekt, rewelacyjny wręcz! Super!

 5. Piotr pisze:

  Wygląda na prawdę wspaniale.

 6. Jagoda pisze:

  Ale odjazd, ale czad, marzenie. Futurystycznie w prostocie ! 🙂

 7. Kris pisze:

  Nowatorskie, oszczędne w formie, spójne, intrygujące. Powiew świeżości.

 1. 19 marca 2020

  […] zajrzyjcie na stronę Kropka Studio. Ich projekt DOM NA JURZE  już od ponad 4 lat podziwiać możecie na naszym […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *