JAK PRZEROBIĆ STODOŁĘ NA DOM? Farmhouse Lennik / Studio Farris

Dziś zaczniemy od małej statystyki. Od pewnego czasu śledzimy wtórny rynek nieruchomości w zakresie starych budynków do przebudowy. Spójrzcie, ile mniej więcej ( informacje pozyskane z portalu www.gratka.pl) budynków wystawionych zostało do sprzedaży w cenie poniżej 50 000 zł w ostatnim okresie:

Lubuskie – 4 / Podlaskie – 7 / Świętokrzyskie – 10 / Zachodnio-Pomorskie – 12 / Opolskie – 22 / Warmińsko-Mazurskie – 25 / Lubelskie – 28 / Łódzkie – 32 / Dolnośląskie – 33 / Pomorskie  -33 / Kujawsko-Pomorskie – 41 / Mazowieckie – 61 / Śląskie – 61 / Wielkopolskie – 63 / Podkarpackie- 65 / Małopolskie – 97

Część z nich to właśnie stare zaniedbane stodoły. Od dawna marzymy, by właśnie taką stodołę przygarnąć pod swoje skrzydła. Potem puścić wodzę fantazji i cieszyć się, z każdej chwili, która przenosi stare, zapomniane mury do nowego życia. Dlatego od lat śledzimy jak to robią inni i dziś pokażemy Wam jedną z takich adaptacji.

Stoją za nią architekci ze Studio Faris . Zobaczcie jak niewiele potrzeba, by z większości polskich ceglanych stodół zrobić dzieło. Nowe myślenie o przestrzeni, wykreowane nowoczesnymi materiałami, detalami i już budynek nabiera zupełnie innego wymiaru. Kto by dziś pomyślał, że pochodzi on z 1890 roku. Wiek zdradza jedynie cegła. Idąc dziś spać mam ochotę przenieść się do tego domu w regionie Brukseli, może mi się uda poczuć tą niesamowitą przestrzeń i przybliżyć  sobie odpowiedź na pytanie: Jak przerobić stodołę na dom?

Architekt: http://studiofarris.com/

Źródło: http://www.homeadore.com/

Zobacz inne wpisy

19 komentarzy

 1. eMeM pisze:

  Cudo. Też chcę. 😉 I Jacobsena w środku mają, więc już w ogóle.

 2. Kajka pisze:

  Też bym chętnie przygarnęła, choć wątpię czy efekt byłby na poziomie „lux”. Ale pomarzyć warto. I pocieszyć oczy taką przebudową. Zwłaszcza jak się potem trzeba zabrać za przebudowy w wersji „minimum” 😉

  • aga_awx2 pisze:

   No to zaraz będzie coś jeszcze bardziej w wersji lux. 😉 Potem pokażemy coś w wersji „minimum”. Od tego jednak jesteśmy, by pobudzać wyobraźnie inwestorów. 🙂

 3. Ugaczaka pisze:

  Dlaczego w Polsce nie można sobie mieszkać luksusowo w stodole tak jak w Belgii? Chyba dlatego, że nie możemy mieszkać również luksusowo w stodole tak jak w Anglii. Nie pomieszkamy sobie (choćby nie w stodole) tak jak we Włoszech czy Hiszpanii. Odpowiedź prosta – klimat. Jeśli ktoś myśli, że klimat Belgii i Polski jest podobny, no to heloł;) Moje kości czują już jak taka szopa może się sprawować w naszych warunkach zimą przy -15, -20 stopniach. Ogólnie – tak, chętnie – w Polsce, nie, dziękuję:)

  A poza tym piękne!

  • aga_awx2 pisze:

   Oj tam, oj tam. Zawsze można docieplić od środka.Zresztą tu część ścian, o ile nie wszystkie są białe, czyli spokojnie mogły być docieplane.

  • Elfir pisze:

   Da się bez ocieplania ścian od środka. Starczy zbudowac wewnątrz lekką konstrukcję drewnianą (czyli dom właściwy) z ociepleniem na zewnątrz (np. natrysk celulozy lub poliuretanu) a bryłę stodoły potraktować jako okładzinę ceglaną. Coś w rodzaju ściany trojwarstwowej – wówczas między ociepleniem a ścianą bedzie szczelina wentylacyjna.
   Okna wówczas wstawia się w warstwie ocieplenia, na kotwach, jak w domach pasywnych.
   Tanie nie będzie, ale da się nawet uzyskac pasywną stodołę.

  • dariusz pisze:

   zobacz technologie mur pruski i sprawa jasna

 4. ala pisze:

  dziekuje bardzo za te cudowne inspiracje, wlasnie architekt konczy projektowac nasz „XIX wieczny” dom, w ktorym ma nie zabraknac tych olbrzymich scian ze szkla (niestety te bezramowe drzwi kosztuja mnostwo $$$- choc jak widze takie inspiracje to wydaje mi sie , ze naprawde warto)

 5. Ekopan pisze:

  Efekt robi piorunujące wrażenie. Zapewne takie stare i zaniedbane stodoły wcale nie są drogie. Co prawda trzeba zainwestować trochę aby doprowadzić je do użyteczności na miarę tego co możemy zobaczyć powyżej ale dla takiego efektu myślę że warto 🙂

 6. Agata pisze:

  Cudeńko zrobili 🙂

 7. Helena pisze:

  Dlaczego nikt tutaj z podziwiających te piękne metamorfozy nie wspomniał wręcz czasami o kosmicznych kosztach takich adaptacji.Anglicy chyba wiodą prym jeśli chodzi o takie przebudowy ale ich średnia krajowa nie wynosi 4 tyś.zł.A w Polsce na takie adaptacje stać nielicznych a jeżeli już ktoś się na nie decyduje to zazwyczaj są to właśnie architekci ,którzy takie przebudowy traktują jak wyzwanie.Piszę o tym ponieważ sama chciałabym taki plan zrealizować ale raczej będzie to przebudowa na pomieszczenia w połowie z przeznaczeniem na punt handlowy.Ze względu jednak na ogromne koszty ciągle plan ten stoi pod znakiem zapytania.Sam projekt przebudowy to czasami już wielki wydatek. Nie mówiąc już o komentarzach niektórych fachowców „pani lepiej zburzyć i postawić nowe”.Ja z takiego założenia nie wychodzę i uparcie trzymam się marzenia ale zastanawiam się czasami czy będę mogła go zrealizować

 8. PATI pisze:

  Przyznaję koncepcja jak i samo wykonanie genialne. Wewnątrz wygląda bardzo ładnie ale zewnętrzna strona tego domu nieco mnie irytuje. Pomimo tego, że to kiedyś była stodoła warto byłoby odnowić chociaż trochę wygląd nowego domu. Dodałoby to jeszcze więcej uroku całemu konceptowi i efektowności. Kolor cegły jednak najchętniej bym zostawiła.

 9. Elwira pisze:

  Fascynujący wpis. Podoba mi się.

 1. 6 lutego 2015

  […] 2. JAK PRZEROBIĆ STODOŁĘ NA DOM? Farmhouse Lennik / Studio Farris […]

 2. 17 stycznia 2021

  […] JAK PRZEROBIĆ STODOŁĘ NA DOM? Farmhouse Lennik / Studio Farris […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *