Współczesna wiejska chata / OV-A

Dwa tygodnie temu na Konferencji w Krynicy Zdrój organizowanej przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów obiecałam kilku architektom, że mój powrót do blogowania nie będzie jednorazowym wyskokiem, a regularnym odżywianiem Was dobrą architekturą. Od kilku dni ponaglają – zatem nie mam wyjścia i przychodzę z kolejną inspiracją. 🙂

Niedaleko miasteczka Železný Brod w Czechach na trójkątnej działce, w miejscu starej chaty, wyrósł dom z typowym dwuspadowym dachem. Przed nim orzech, za nami lipa i wszędzie wokół widok na krajobraz z doliną rzeki.  Otoczony naturą, a jednak z cywilizacją na wyciągniecie ręki. Szanujący tradycyjną architekturę wiejską, ale umożliwiający wygodne i atrakcyjne życie. Poznajcie dom, który już dawno urzekł nas swoją prostotą.

Wąski, długi budynek przytulił się do północnej ściany działki, wypełniając przestrzeń pomiędzy drzewami. Jego podłużne ściany to w zasadzie filary, na których architekci ze studia OV-A wsparli trójkątny dach. Z daleka to kolejna wiejska chata, jednak tworzona przez nowoczesne środki i elementy budowlane.

Jest w tym domu jednak coś magicznego. I nie wiem czy to te kamienne filary?

Czy okna od podłogi aż po dach?

Czy trójkątna sypialnia na poddaszu?

Każde zdjęcie, rysunek opisujący budynek zachęca, by za nim podążać. Ten dom wręcz do tego zaprasza. Prowadząc nas przez kolejne strefy-bloki rozpięte między szkłem a kamieniem, bielą i drewnem. Niesamowite jak spójny jest układ domu wewnątrz z tym co widzimy na zewnątrz.

I znów jak w poprzednim wpisie budynek zaskakuje wymiarami, a zwłaszcza swoją szerokością. Z zewnątrz aż trudno uwierzyć, że mamy tu aż 140m2 i taką przestrzeń! Nie udałoby się to bez architektów, którzy doskonale osadzili dom w krajobrazie, ułożyli funkcję, wyczuli proporcje i dobrali odpowiednie materiały. Mógł tu przecież stanąć typowy dom katalogowy, jakich pełno spotykamy w naszym krajobrazie. Mógł być wyższy, mieć mniejsze okna, większy garaż, lukarny, kolumienki… Na szczęście świadomi klienci zaufali architektom a nie katalogom i dziś z pewnością doceniają ten wybór.

Mawiają, że:

Jesteś tym czym się otaczasz.

Patrzymy na ten projekt pewni, że mieszkają tu szczęśliwi ludzie, którzy mają dobrze ułożone życie. Wszystko na swoim miejscu. Z krajobrazem na wyciągnięcie ręki, który niezależnie od pogody, tej za oknem czy w sercu, pozwala się nim cieszyć godzinami. Jeśli macie chwilę – zajrzyjcie do galerii poniżej. Albo nie ! Zostawcie ją sobie na potem. Gwarantujemy, będziecie chcieli tu zostać na dłużej. 🙂

Lokalizacja: Železný Brod, Czechy

Architekci: OV-A

Powierzchnia: 140 m2

Źródło: https://www.archiweb.cz/b/rodinny-dum-u-zelezneho-brodu

Zobacz inne wpisy

15 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  Wszystko pięknie, tylko gdzie jest dobre sąsiedztwo?

 2. ArtyrM pisze:

  Dla mnie super mam działkę wąską ale długą i od dawna szukam jakiegoś ciekawego projektu. Zmieniłbym kilka drobiazgów i będzie idealny.

 3. Świetny projekt i wykonanie. Bardzo podobają mi się te okna od podłogi po sam sufit, nadają pomieszczeniu takiej lekkości, jasności i przestrzeni – jeśli można tak to opisać. Dodatkowo pijąc kawę o poranku z pewnością osoby, które tam zamieszkują mają piękny widok. Zazdroszczę, ale tak pozytywnie! 😉

 4. kejtmaja pisze:

  prostota i jakosc wykonania sprawaiaja ze ten dom i jego wnetrze maja niesamowity spokoj w sobie. Piekny.

 5. Fajne… Bardzo lubię taką nowoczesną interpretację standardowych kształtów. Kiedyś widziałem taki budynek modułowy, który jedna firma robiąca głównie domki z płaskim dachem zrobiła taką „czapą” na piętrze i też fajnie wyglądało. Mimo, że na parterze był tylko ich budynek a na piętrze właśnie taki trójkąt.

 6. Śliczny dom, fajnie połączona tradycja z nowoczesnością, bardzo dobrze wyglądają te duże okna, pasują tym bardziej że wokół nie ma sąsiadów którzy mogli w nie zaglądać do środka.

 7. DG Architekci pisze:

  Bardzo efektowne wkomponowanie budynku w otoczenie! Okna pod sufit w tak urokliwej, spokojnej okolicy to ciekawe rozwiązanie. Wnętrze sprawia wrażenie ciepłego, a zarazem przestronnego i zapewniającego dużą swobodę. Gratulacje!

 8. Weronika pisze:

  Dom prezentuje się niebywale przepięknie. Uwielbiam takie klimaty. Jest minimalistycznie i przytulnie.

 9. lestor pisze:

  Taka nowoczesna chata z pewnością spodoba się każdemu

 10. Dom prezentuje się genialnie

 11. Świetnie się czyta twoje wpisy

 12. Ernest pisze:

  Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

 13. Sabina pisze:

  Wszystko doskonale wygląda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *