Dom dla pisarza / SLETH

Dziś pokażemy Wam nie dom, a tzw. domowe biuro. W czasie minionej pandemii  wielu marzyłoby o takiej przestrzeni.
Właścicielem tego budynku jest pisarz, który zapragnął tworzyć blisko natury. W tym miejscu stał wcześniej inny dom, a plany miejscowe nakazywały odtworzyć jego gabaryty.
Parterowy budynek z przeszkleniami z obu stron, miedzianą elewacją i okładzinami w naturalnym kolorze drewna doskonale wpasował się w krajobraz. Dzięki przeszkleniom wnętrze miesza się z otoczeniem.

W budynku prócz biura znalazło się również miejsce na nocleg dla kilku osób.

 Za projekt odpowiada duńska pracownia Sleth, na której stronie czytamy:

Biuro SLETH zostało zatrudnione przez prywatnego klienta, który chciała wybudować dom w malowniczej okolicy lasu niedaleko Aarhus, pełniący funkcję codziennego miejsca pracy i odpoczynku. Dom znajduje się na terenie objętym ochroną przyrody, dlatego nowy budynek musiał zostać zaprojektowany w granicach istniejącego fundamentu oraz z poszanowaniem naturalnego krajobrazu. Projekt podkreślał ograniczenia związane z ochroną środowiska, jednocześnie je harmonijnie uwzględniając.

Funkcja przestrzeni jako miejsca pracy, a nie domu wakacyjnego, wpłynęła na układ pomieszczeń, który przeznacza większość powierzchni na przestrzeń do życia i pracy zamiast sypialni. Relacja między naturą a budynkiem tworzy przyjemną atmosferę, sprzyjającą relaksowi i komfortowi pracy. Wszystkie ściany pełnią funkcję regałów, a drzwi umożliwiają płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem.

Relacja pomiędzy wnętrzem i otoczeniem znajduje również odzwierciedlenie w doborze materiałów. W projekcie zastosowano trzy główne materiały: kamień, drewno i miedź, z których każdy nawiązuje do otaczającego krajobrazu.

Kamienna podłoga biegnie jak dywan między wnętrzem a zewnętrzem, imitując swoją teksturą i kolorystyką leśne runo, które zdaje się przenikać przez dom. Lite deski z daglezji są dominującym materiałem w środku – użyto ich w kuchni, na sufitach, schodach, oknach, ścianach i meblach, co tworzy ciepłe, przytulne i spójne wnętrze. Na zewnątrz fasada z ciemnobrązowej, czerwonawej miedzi wtapia się w otoczenie lasu i buków miedzianych, a z czasem patynuje, nabierając zielonkawego odcienia w wyniku utleniania.

Dom Autora łączy bliskość natury z poczuciem komfortu i dobrego samopoczucia, tworząc miejsce sprzyjające inspiracji, refleksji i kontemplacji – doskonałe warunki do pracy i codziennej radości z tworzenia.

To co urzeka nas jednak najbardziej, to nawet nie forma czy funkcja, a dbałość o każdy najmniejszy detal. Pisząc powieść, tworząc poezję, czy opracowując felietony i reportaże ich autorzy dbają nie tylko o ogólny przekaz dzieła, ale o każdy najdrobniejszy szczegół, każde pojedyncze słowo, które może wpłynąć na jego odbiór lub zmienić jego znaczenie.

 

Tak samo jest w architekturze. Zewnętrze i wnętrze muszą współgrać. Nie projektujemy tylko skorupy, kubatury, ścian, okien drzwi. Projektujemy całość, która od początku do końca skupia się na każdym detalu nie tylko architektury, ale przede wszystkim życia przyszłych mieszkańców, którzy będą tu mieszkać, pracować, czy jak w tym przypadku zatapiać się w słowach.

Kończymy zatem stukać w klawiaturę i zostawiamy Was sam na sam z architekturą zapisaną detalami:

Rok: 2016–2020
Lokalizacja: okolice Aarhus, Dania
Powierzchnia: 68 m²
Status: Zrealizowany
Zdjęcia: Rasmus Hjortshøj COAST

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *