Dom Košťálov – współczesna architektura zagrodowa / 3 + 1architekti

W niedzielę o godzinę przestawiliśmy zegarki.  Zapanował czas letni i to on ustawia nam grafiki. Coś poszło jednak nie tak, bo pomimo zmiany my wciąż czujemy na plecach powiew chłodnej zimy, zwłaszcza gdy się spojrzy przez okno. Co gorsza okazało się, że wciąż brakuje nam tej godziny…Też tak macie? Na przekór temu paskudnemu klimatowi pokażemy Wam dziś budynek, który się mu przeciwstawił i przeniósł okolicę w nowe czasy. A znaleźliśmy go o tam, w oddali za płotem.

Kierowca googlowskiego samochodu Street View, podobnie jak pewnie wielu z Was, patrzących na ten obrazek, uznał, że to koniec drogi. A tu niespodzianka.  Za tymi domostwami powstała nowa wiejska zabudowa i ktoś z pomocą architektów z pracowni 31architekti, postanowił właśnie tu odnaleźć wiejski spokój.  Podejdźmy zatem bliżej.

House-Košťálov-by-3-1architekti-22

Jeśli spodziewaliście się czegoś szałowego, to nie tędy droga. Tu powstała kolejna zwykła wiejska chata, której gabaryty i proporcje nie nie odbiegają od sąsiedztwa. A jednak jest z nią coś nie tak. 😉 Wyprzedza czasy w których zatrzymała się okolica, może nie o lata świetlne, może tylko o godzinę, ale czy nie warto próbować ją dogonić.

House-Košťálov-by-3-1architekti-19-731x1024

Budulcem stał się kamień z pobliskiej stodoły.  Masywne ściany, wąskie szczelinowe okna,  liniowy układ pomieszczeń nawiązują do miejscowej tradycji budowlanej, którą postanowili kontynuować architekci. Nowa architektura spełnia swoje pierwotne funkcje. House-Košťálov-by-3-1architekti-02

Patrząc jednak na to co za oknem, pokusiłabym się w tym budynku o większe okna w salonie.  Nie zburzyłoby to całości, a otworzyłoby budynek na ogród, wpuściło zieleń do wnętrza. Ale może dziś przemawia przeze mnie pragnienie wiosny, która nie wiedzieć czemu skryła się za ciężkimi murami…tfu…chmurami. 😉 Ale i bez tego, egzamin z współczesnej architektury zagrodowej uważam, że zdany na pięć. Tym bardziej, że jak twierdzą sami architekci, projekt spotkał się na początku z nieprzychylnym okiem urzędników. Dobrze, że po wielu niezbędnych uzgodnieniach udało się doprowadzić budowę do końca i dziś możemy zaprosić Was na wiosenny spacer.

Architekt: http://www.31architekti.cz/

Źródło: http://www.bydleni-iq.cz/

Zobacz inne wpisy

1 Response

  1. Lusia pisze:

    Bardzo fajny domek. Niby jego forma jest prosta, ale sposób wykończenia dodaje mu sporo uroku. Małe gabaryty to jego zaleta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *