Dom letniskowy czy całoroczny? / Chata Polanka – Lenka Míková Architekti

 

Dom weekendowy w czeskiej miejscowości Polanka pierwotnie miał być przebudową starej wiejskiej chaty. Jednak ze względu na zły stan techniczny budynku właściciele i architekci zdecydowali o budowie nowej bryły, ustawionej niemal w tym samym miejscu co istniejący budynek. I choć to dom letniskowy znajdziecie w coś co sprawi, że zechcecie w nim zostać na dłużej. 🙂

Założeniem była budowa rekreacyjnego domu dla czteroosobowej rodziny na przepięknej działce o nie równej rzeźbie terenu. Marzeniem klientów było stworzenie domu, który miał być w środku  złożony, a na zewnątrz maksymalnie prosty. Głównym zadaniem było zachowanie wiejskiego charakteru domu –  długiej prostej stodoły. Jego funkcję i formę kształtować miał okrojony budżet, którego pilnie strzeżono na każdym etapie. Jak zachować proporcje nie powiększając powierzchni, a tym samym budżetu? Czescy projektanci z Lenka Míková Architekti znaleźli na to sposób.

Frontowa ściana została odsunięta od głównej bryły, a w zewnętrznej, zadaszonej części budynku postało przestronne patio. Okrągłe okno, a w zasadzie dziura w ścianie frontowej intryguje już z zewnątrz, ale zobaczcie jak pobudza od drugiej strony. 🙂

To jednak nie jedyny zabieg projektowy, który sprawia, że budynek jest większy niż faktycznie. Cofnięcie ściany na całej długości domu, jej pełne przeszklenie i ciąg drewnianych słupów nadają budynkowi niepowtarzalny charakter. Ten zabieg docenić  można z zewnątrz, spacerując wzdłuż szklanej ściany, ale także w środku, gdy przestrzeń odwdzięcza się kadrami.

Widoki i odbicia lustrzane to jest to coś za co lubimy ten projekt. A gdy zagłębicie się w kolejne zdjęcia zobaczycie z jaką precyzją zaprojektowano i wykonano ten dom. Prostota staje się bogactwem tego miejsca.

Widać ją nie tylko w trzecim wymiarze, ale również przyglądając się projektowym rysunkom. Nic ponadto co niezbędne, wszystko na wymiar. Właścicieli, miejsca i charakteru zabudowy. Dbałość o spełnienie zarówno potrzeb jak i możliwości  klientów, tych estetycznych i tych finansowych widoczna jest w każdej kresce, detalu czy zastosowanym materiale.

 

I choć to dom weekendowy, to zapewniam Was, po przejrzeniu zdjęć zechcecie w nim zamieszkać na stałe. 🙂 Pytanie czy to dom letniskowy czy całoroczny pojawi się pewnie w wielu głowach. Decyzja należy do właścicieli, ale my  zdecydowania dziś moglibyśmy tam spędzić nie tylko weekend, ale cale lata. Nieustannie podziwiając detale, widoki i odbicia. Delektując się przemyślaną funkcją i formą. O tak dziś zdecydowanie wygrywa prostota ! 🙂  Miłego zwiedzania !

Architekt: Lenka Míková Architekti , https://www.facebook.com/lenkamikovaarchitekti/

Projekt: 2018

Realizacja: 2019-2021

Powierzchnia: 146m2

Źródło: https://www.earch.cz

 

Zobacz inne wpisy

5 komentarzy

 1. Dawid pisze:

  Super wpis! Ciekawe inspiracje

 2. Ewa pisze:

  Podoba mi się ten wpis

 3. Ewelina pisze:

  Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

 4. Natalia pisze:

  Prezentuje się to zjawiskowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *