Pomysły na horyzontalne okno w kuchni

Odświeżamy post z grudnia 2011 roku, w którym pokazywaliśmy Wam pomysły na horyzontalne okno w kuchni.

Jesteśmy wdzięczni komuś, kto pierwszy wpadł na ten genialny pomysł. Sami w naszym domu od 17 lat mamy takie rozwiązanie, dlatego z czystym sumieniem możemy je Wam polecić.

Takie poziome okno nie tylko:

 • dobrze doświetli blat kuchenny,
 • pokaże nam panoramę ogrodu,
 • stanie się  naturalnym obrazem na ścianie,
 • świetnie zastąpi płytki między szafkami
 • pozwoli na większą ilość półek wiszących
 • sprawi że wnętrze nabierze nowoczesnego, oryginalnego wyglądu.

 

Okna panoramiczne od lat zyskują coraz większą popularność również w Polsce, co nas  architekta bardzo cieszy. Żyjemy tak szybko, nie mamy na nic czasu, dlatego spędzając każdą wolną chwilą w domu cieszymy się i łapmy energię z zieleni ogrodu, a horyzontalne okno jest niemażle do tego stworzone. 🙂

Miłego oglądania tu i na tablicy na Pintereście: LINK DO TABLICY

 • Screen House by Rudolfsson Alliker Associates
 • Window backsplash with outside greenery looking back at you. Sigh!

 

Zobacz inne wpisy

16 komentarzy

 1. magda pisze:

  witam, jaką radzi Pani wysokość okna jeśli ulokujemy je między blatem a szafkami wiszącymi? czy stosować wówczas standardowe umiejscowienie szafek 50-58 cm nad blatem?

  • aga_awx2 pisze:

   Pani Magdo tak jak Pani napisała 50-60 cm pomiędzy szafkami jest normatywne. Tak samo górna półka,aby był do niej swobodny dostęp, powinna znaleźć się na wysokości 180 cm .
   Ale tak naprawdę wszystko zależy od wzrostu osób użytkujących kuchnię na co dzień.

   Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że u siebie mam :
   90 cm wysokość blatu
   58 cm pomiędzy szafkami
   38 cm wysokość szafek

   Dla mnie jest to optymalne, ale ja mam poniżej 160 wzrostu. Sięgam do ostatniej półki a okno jest dla mnie w pełni funkcjonalne. Kawałek naszej kuchni może Pani zobaczyć we wpisie http://www.blog.awx2.pl/index.php/2012/06/malujemy-z-magnatem/

   Najlepiej tak naprawdę każdą kuchnię dopasować do siebie.

   Pozdrawiam

   • Agata pisze:

    Szyba okna kończy się na wys.140cm. Czy zatem pracując w kuchni coś w ogóle przez to okno widać? Wydaje się, że patrzy się… na górne szafki, bo to one są na wysokości oczu gdy pracujemy przy blacie… Pytam nie bez powodu – sama planuję takie okno, ale nasz architekt mocno nas namawia na standardowy rozmiar… 🙁

    • AGA_AWX2 pisze:

     Osobiście polecam. Faktycznie spód szafek jest na wysokości około 1,4m. Ja nie jestem wysoką osobą ( niecałe 160cm) i dla mnie takie okno jest w sam raz. Dla lepszego zorientowania się w przestrzeni dodam, że aby zobaczyć kto stoi przy furtce oddalonej o około 15m muszę tylko lekko schylić głowę.
     Nie traktuję tego okna jako okno na świat, a raczej jako żywe tło do pracy w kuchni . Widzę przez nie dzieci w piaskownicy, czy wzrastające przed domem pomidory. 😉 Polecam !

 2. wiktor pisze:

  Witam
  Mam pytanie dotyczące zamontowanych okien. Czy jest możliwość ich otwierania, i jeszcze jedno czy w oknie został wykorzystany niski profil bo optycznie szyba posadzona jest na blacie. Czy rant okna został zakryty blatem?

 3. K pisze:

  Tym kimś, kto je wymyślił był Le Corbusier.

 4. Żaneta pisze:

  Witam.
  W jakiej cenie sa takie okna?
  Pozdrawiam

 5. Hebo pisze:

  Bardzo fajnie, że takie rozwiązania zyskują popularność. Często też się spotyka okna szersze ale również horyzontalne umieszczone na przykład w narożnikach domów, co również bardzo fajnie wypływa na wygląd całej kuchni czy też salonu. Duże 2 okna w narożniku, po obu ścianach, do tego wysokie wpuszczają masę światła, znacznie więcej niż te na zdjęciach powyżej 😉

 6. Anonim pisze:

  .,`kj9ekdnmccc c

  \

 7. Anna pisze:

  Wygląda to wspaniale:) Sama takie okno mam. Jeśli miałoby to być jedyne okno w pomieszczeniu, to wiadomo, że może być za ciemno. Jednak jeśli potraktujemy je jako okno dodatkowe, to uważam, że warto, bo bardzo doświetla blat i całe pomieszczenie. U mnie są trzy duże okna do ziemi w salonie + okno horyzontalne w części z aneksem i kiedy jest opuszczona roleta widać, że jest od razu ciemniej – to najmniejsze okno daje także dużo światła. Warto na to spojrzeć w taki sposób, że mamy okno w miejscu, gdzie byłaby ściana, więc mamy dodatkowe źródło naturalnego światła:) A mycie? Zależy od piętra, ja wychodzę na ogródek i mogę bez problemu umyć okno z zewnątrz;)

 8. Melania pisze:

  Ciekawy pomysł na wprowadzenie żywych barw natury w pomieszczeniach

 9. Malina pisze:

  Czy Pani również ma płytę grzewczą przy oknie? Wydaje się to problematycznym rozwiązaniem podczas na przykład smażenia. Codziennie mycie okna jest chyba nieuniknione?

 1. 17 stycznia 2021

  […] Horyzontalne okno w kuchni […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *