Prawie idealna stodoła / Maas Architecten

Zadzwonił nowy klient. Na wstępie kupił nas komplementem o naszych projektach. 😉  Gdy już obrosłam w piórka i byłam gotowa na każde zlecenie klient opowiedział o swoim marzeniu. Rozwijał zdanie po zdaniu, a ja oczami wyobraźni widziałam już działkę, przestrzeń i architekturę, która rosła z każdym wypowiadanym przez niego słowem.

Prosta stodoła – najlepiej w konstrukcji stalowej. Nie duża, bo dla kawalera.
Otwarty parter, przeszklenia, antresola z sypialnią. Idealna na działkę za miastem. Z widokiem budzącym o poranku, ciszą zachodzącego słońca i niczym nieskrępowaną wolnością.

Przyznał się, że szukając gotowca przekopał wzdłuż i wszerz cały internet. 😉 Niestety nie znalazł. Wszystkie „projektowane” są dla rodzin. Jego „niestety” było moją ogromną radością – domu nie szuka się w katalogach – dom projektuje się pod siebie. 😉

Podczas rozmowy, z mam nadzieję przyszłym klientem, przypomniał mi się dom, który zapisałam w zakładce do opisania na blogu. Wierze w nieprzypadkowość zdarzeń,  z jakiegoś powodu to właśnie on, kilka dni wcześniej, wyświetlił mi się na Pinterescie. 😉

Można by pomyśleć gotowe rozwiązanie dla owego kawalera. Działka za miastem – dokładnie taka jakiej szuka, stalowa stodoła – o jakiej marzy, przestronny parter – sprawiający wrażenie kawalerki z otwartą sypialnią na antresoli – funkcja prawie idealna. Ale jak to z gotowcami bywa:  „Prawie robi różnicę”. 😉 Wystarczy spojrzeć na dom z drugiej strony.

Tu odkryjemy, że poniżej parteru kryje się kolejna kondygnacja. Nie znaleźliśmy rzutów, ale zapewne z częścią sypialną dla kilkuosobowej rodziny. I czar prysł… Nie potrzebne metry zburzyły całą gotową koncepcję.

Idealnego projektu szukać można długo. Czasem, jak w tym przypadku, pojawia się na chwilę na horyzoncie marzeń, ale przyglądając mu się z bliska coraz bardziej oddala się od nas. Powstał bowiem z potrzeb i pragnień kogoś innego.

Projektu tego domu z pewnością nie znajdziecie w katalogach. Gołym okiem widać godziny pracy spędzone nad koncepcją, detalem i całym projektem. Stoi za nim znana już nam pracownia  Maasarchitecten, której projekt rozbudowy pokazywaliśmy Wam 2013 roku: Dom, w którym każda pora roku jest najpiękniejsza. W obu projektach czuć podobieństwo, a jednak jest inaczej. Wyszły spod tej samej ręki, która wiedziona odmiennymi potrzebami naszkicowała różną przestrzeń.

Czy nam będzie dane współpracować z nowym, świadomym swoich architektonicznych wyborów klientem? Zobaczymy… Ten wpis niech będzie zachętą. 😉  Może za jakiś czas pochwalimy się naszą wersją domu stodoły, która prawie będzie nasza, a jednak zupełnie czyjaś.

Nim to nastąpi – rozsiądźcie się wygodnie i rozpłyńcie w tej przestrzeni… Jest gdzie i jak – obiecujemy:

Architekt: https://www.maasarchitecten.nl/projecten/woonhuis-stroobos/

Zobacz inne wpisy

26 komentarzy

 1. Muszę przyznać że wygląda świetnie, nawet jak dla kawalera to jest to dość duża stodoła 😉 Świetnie pasują te białe meble, uwielbiam taki styl, z zewnątrz też wygląda niczego sobie, jeden z lepszych projektów jakie widziałam tutaj w ostatnim czasie jak dla mnie. Czekam na więcej podobnych, bo na pewno się pojawią, pozdrawiam serdecznie.

 2. Daria pisze:

  Jak dla mnie wygląda naprawdę świetnie, nawet jak dla jednej osoby, bardzo dużo przestrzeni 🙂 Projekt na pewno udany i pewnie właściciel nowej stodoły jest bardzo zadowolony, właśnie też z mężem się zastanawiamy na przyszły rok czy coś podobnego u nas czasem nie stworzyć, na pewno będziemy się odzywać jeśli już się zdecydujemy 😀 Bo z pewnością warto.

 3. ANONIM pisze:

  nieduża i niepotrzebne pisze się razem 🙂

 4. Marcin pisze:

  Przepięknie! W takiej stodole to można zamieszkać 🙂

 5. Anna pisze:

  Wygląda naprawdę świetnie, zastanawialiśmy się jakiś czas temu z mężem czy by u siebie nie postawić na działce właśnie takiej stodoły tylko trochę mniejszych rozmiarów, cały czas przeglądam różne inspiracje jak by to mogło wyglądać, ta wygląda naprawdę fantastycznie i nie mam co do tego wątpliwości, mam pytanie ile cała stodoła ma m2? Jestem ciekawa jak się to prezentuje, pozdrawiam!

 6. Bookero pisze:

  Mnie się podoba, wygląda naprawdę dobrze 🙂

 7. Ferrdeksz pisze:

  W takiej stodole to bym chętnie zamieszkał 🙂 a tak poważnie super, ile pracy trzeba było w to włożyć by tak wyglądało.

 8. Paweł pisze:

  Ciekawi mnie tylko czy była to faktycznie stara stodoła, która została przerobiona w to cudo czy projekt budowany od podstaw.

 9. Agnieszka pisze:

  Piękna!!!! Zarówno wnętrza, jak i elewacje- ideał;) Dzięki Waszym inspiracjom, podglądanym od lat, mam podobną stodołę i zyję w domu, który kocham! dziękuję;)

 10. Bernard pisze:

  U mego dziadka na wsi stodoły wyglądają zupełnie inaczej 🙂 To jest raczej rezydencja wzorowana na wzór stodoły.

 11. TanieSianie pisze:

  Jeden z piękniejszych domów jakie ostatnio widziałam

 12. futura 36  pisze:

  Bardzo podobają mi się takie domy w stylu stodoły. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zrealizować plan i w takim zamieszkać.

 13. Dom wygląda genialnie. Uwielbiam oglądać tego typu projekty.

 14. aipoznan.pl pisze:

  Przepiękna architektura. W takim domu mogłabym zamieszkać.

 15. Marzena pisze:

  Ciekawy projekt. Dom prezentuje się niezwykle i wyjątkowo.

 16. rentalpoint pisze:

  Brawa za dobór projektów na blogu. Aż trudno zdecydować się na najlepszy, wszystkie przedstawiają bardzo wysoki poziom. Dużo zdjęć, detali, inspiracji. Nic tylko szukać działki 🙂

 17. Renata pisze:

  Kiedyś domy tego typu nie podobaly mi się, jednak ostatnio zaczełam doceniać tę formę
  jest nowoczesna
  jest prosta i jednoczesnie dość prosta w wybudowaniu ( stodoła jest projektem, w ktorym raczej nie będzie dużego ryzyka błędów budowlanych).

  Jednocześnie podoba mi się ilość okien we wnętrzu, Widoki muszą być tutaj piękne.

 18. Kasia pisze:

  Projekt tego domu bardzo mi się podoba. Oryginalny i bardzo nowoczesny

 19. Suchy87 pisze:

  Przepiękny projekt. Nie mogę się napatrzeć. I jeszcze ta zieleń wokół…Doskonałe wykonanie.

 20. interduo pisze:

  Wow, te zdjęcia budynku robią duże wrażenie. Moim marzeniem jest przespać się w takiej stodole 🙂

 21. OlekPom87 pisze:

  Niesamowite, projekt jak z marzeń!

 22. Monika pisze:

  Przepiękny projekt! Marzy mi się kiedyś taki dom.

 23. czarls pisze:

  Dajmy spokoj z tym pociaganiem kazdego domu z dachem dwuspadowym pod 'stodole’.. Domy te nie maja nic wspolnego z tradycyjna stodola, ani proba nawiazania detalem, ani przestrzenia, ani sposobem kreowania funkcji – gdzie tradycyjna stodola jest przejazdowa/na przestrzal. Naduzywanie tego slowa stalo sie modne, ale jest juz nudne, a tak naprawde jest puste i tylko powielane w kolko, zeby madrze wybrzmiewalo. Tak czy owak – dom fajny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *