Ukryte piękno / villa IJsselzig / EVA architecten

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jedne domy na naszym blogu podobają Wam się, a inne zupełnie nie? Czemu pod niektórymi wpisami goszczą dziesiątki lajków, komentarzy, a wobec niektórych przechodzicie obojętnie? Ja często o tym rozmyślam i chcąc nie chcąc dochodzę do takiego samego zdania jak św. Augustyn:

„Czy dlatego coś jest piękne, bo nam się podoba, czy dlatego nam się podoba, bo jest piękne.?”

To mocno intrygujące zdanie sprawia, że z ogromną ciekawością obserwuję Wasze reakcje na to co nam się podoba. Nie smucę się gdy macie odmienne zdanie, wręcz przeciwnie pozwala mi to zatrzymać się i zastanowić czy aby na pewno piękne jest piękne czy tylko mi się podoba.:)

Dziś w ramach sprawdzianu pokażemy dom, który ostatnio przykuł naszą uwagę.

Nie wiem czy to zasługa użytych materiałów, formy, gry świateł czy kadru zdjęcia. Jednak z pośród wielu to on właśnie zachęcił mnie by wejść do środka.          Nie zniechęcajcie się „dziwną” jak na nasze polskie krajobrazy bryłą. Nie jest ona przypadkiem ani architekta ani wykonawcy. Każdy element ma swoją funkcję i do niej teraz zajrzyjmy:

Front domu niczym z świata RODO, nie zdradza nam zbyt wiele. Na parterze z tej strony mamy przeszklony wiatrołap i niewielkie okno w salonie. Na piętrze to właśnie z tej strony architekci z EVA architecten  zaprojektowali pomieszczenia techniczne. Nad bryłą zaś króluje potężny świetlik, który do wnętrza zaprasza tylko niezbyt wścibskie i często pożądane światło.

Dom za to otwiera się z tyłu, na pola i pobliski staw. One z pewnością nikomu nie zdradzą zbyt wielu szczegółów domowej prywatności.

A ona – ta prywatność – mieszka w zaskakująco jasnych wnętrzach. Zupełnie innych niż spodziewalibyśmy się oglądając tylko dom z zewnątrz.

I niezależnie od tego, którą teorię św. Augustyna wybierzecie, wstawiamy tu ten dom, bo jest PIĘKNY! 🙂 Podziwiajcie i dajcie znać czy się podoba. A gdy skończycie zajrzyjcie jeszcze poniżej galerii zdjęć. Czeka na Was film z budowy – fajnie pokazuje cały proces.

timelapse of Villa IJsselzig, EVA architecten from Maarten Terberg on Vimeo.

Architekt: http://e-v-a.net

Powierzchnia: 250m2

Źródło: https://divisare.com/

Zobacz inne wpisy

16 komentarzy

 1. Adam pisze:

  Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę świetnie! Uwielbiam taką architekturę , świetnie wyglądają te duże okna do góry, jestem ciekaw ile kosztuje budowa takiego domu ? Bryła faktycznie jest dziwna, ale moim zdaniem, jest to bardzo ciekawie stylowo wykonane. Chciałbym pomieszkać przez jakiś czas w takim domu, ciekawe jak to jest.

 2. Marcin pisze:

  Wygląda super, trochę inaczej niż te wszystkie poprzednie projekty, bardzo ciekawe kształty i mi się to podoba muszę przyznać, architekt naprawdę bardzo kreatywny był przy tym projekcie 🙂 Czekam na więcej podobnych projektów , mam nadzieję, że jeszcze się takie pojawią, pozdrawiam.

 3. KlimaMika pisze:

  Jak dla mnie jest okej, ale mogłoby być lepiej, nie jestem jakimś znawcą w temacie ale po prostu , widziałem lepsze projekty na tej stronie już. Wnętrza jak najbardziej , bardzo stylowe i naprawdę ładne, chciałbym obejrzeć taki dom w rzeczywistości , a nie tylko na zdjęciach, lecz nigdy nie trafiłem na coś podobnego 🙂 czekam na więcej.

 4. Ola pisze:

  Faktycznie, to dość nietypowy projekt w porównaniu do innych polskich domków. Ale mimo wszystko wygląda ciekawie i bardzo mi się podoba 🙂

 5. Yasminella pisze:

  Uwielbiam taki styl!

  Powoli rozglądamy się za jakimś ciekawym projektem, a ten jest imponujący.

 6. Basia pisze:

  Jak pięknie! dom marzeń!

 7. Rafał pisze:

  Ja się tam nie mogę przekonać. Rozumiem funkcjonalność, powody, dla których taka bryła i tak dalej, ale dla mnie to za bardzo kanciaste i klockowate. Ale z drugiej strony, nie zdziwiłbym się, gdyby mieszkało mi się tam świetnie.

 8. wawhotel.pl pisze:

  Dom robi wrażenie. Świetny projekt.

 9. D.rudy pisze:

  Kolejny budynek, który w środku wygląda o wiele lepiej niż na zewnątrz. Z zewnątrz przerobiona stodoła wewnątrz nowoczesny budynek. Dla mnie połączenie nie do zaakceptowania.

 10. Alhar pisze:

  Może to i skrzywienie zawodowe ale ten projekt świetnie pokazuje jak ponadczasowym materiałem jest klinkier. Sprawdza się świetnie nawet w tak nowoczesnych projektach, doskonale współgrając z pozostałymi materiałami elewacji.

 11. gandiindi pisze:

  Dla mnie się podoba zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Zawsze to coś innego a nie wszystko na jedno kopyto jak to jest na większości osiedli.

 12. Thomas pisze:

  Super! Projekt jest zachwycający. Z zewnątrz wygląda zabójczo, nietypowy kształt, dobrze rozmieszczone okna i stylowe materiały, idealnie;) Nie mówiąc już o niesamowitej okolicy. Jestem na prawdę pod wrażeniem.

 13. Bardzo ciekawy i nietypowy projekt.

 14. Adam pisze:

  Jestem ogromnym fanem tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnym. Dom wygląda bardzo oryginalnie i zachęca do zwrócenia na niego uwagi.

 15. edinos.pl pisze:

  Cudowny projekt. Bardzo oryginalny i wspaniały.

 16. Świetny wpis. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *