BEZ KOMPLEKSÓW / FIL HOUSE / BECZAK & BECZAK ARCHITEKCI

Od kilki dni cała Polska, a zwłaszcza jej męska połowa, zastanawia się komu dać czerwoną kartkę za grę Polaków na Mundialu. Chłopaki wracają do domu, choć powrót z pewnością nie będzie przyjemny. Nie nam oceniać, kto popełnił większe błędy – piłkarze czy trenerzy.  Wiemy jedno –  to wydarzenie nie może wpuścić nas w kompleksy. Polska reprezentacja dostała się na Mistrzostwa Świata, a że na świecie są od nas lepsi, to tylko pretekst by się nie poddawać i szukać sposobu by zamiast w dół jeszcze mocniej ciągnąć w górę.

My Polacy mamy tendencję do wpadania w kompleksy. Po narzekaniu to nasz drugi sport narodowy. Nie dajmy się im tylko dlatego, że odpadliśmy z Mundialu. Mamy inne powody do dumy, a dzisiejszy wpis będzie tego przykładem.

BECZAK & BECZAK ARCHITEKCI

W architekturze jak w sporcie. Gdy chcemy – potrafimy wznieść się na wyżyny. Ważne, by zarazić innych swoim celem i wspólnie zagrać do jednej bramki – jaką w tym przypadku jest dobra architektura. Po drodze pojawią się potknięcia np. trudna działka. Ktoś lub coś będzie próbować nas zmylić – najczęściej są to zapisy w planie miejscowym. Będą próbować odebrać nam satysfakcję ze zwycięstwa. I tu lista mogłaby być długa. Poczynając od „upierdliwego” sąsiada, nadgorliwego urzędnika czy wszystko wiedzącego  wykonawcę. Wierząc w to co się robi – okiwamy ich naszym sprytem i fantazją i po wszystkim z dumą wrócimy do domu.

BECZAK & BECZAK ARCHITEKCI

Tak było w przypadku tego domu, który prezentujemy dzisiaj. Początki nie były łatwe. Skośna działka, strony świata, potrzeba otwartości przy jednoczesnym szukaniu prywatności. Zobaczcie jak na planie układa się FIL HOUSE, wynik współpracy zgranego zespołu klienta, architekta i wykonawcy.

BECZAK & BECZAK ARCHITEKCI

Już rzut zdradza sprytne zagrania taktyczne, którymi posłużyli się projektanci. Dom wpasowuje się w działkę i wraz z nią rozszerza się ku ogrodowi, by tam rozegrać bitwę o słońce. Jak w piłce jest ofensywa i defensywa. Szkło  i dobrze rozstawione ściany otwierają i bronią dom jednocześnie.

BECZAK & BECZAK ARCHITEKCI

W tym meczu grają też dwie drużyny. Pierwsza w bieli, druga w grafitach – niemalże jak w meczu z Japonią. 🙂 Dwie bryły o odmiennych funkcjach i gabarytach grają wspólnie dobre widowisko. Prawy do lewego, duży do małego. Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz naszego architektonicznego boiska. A ich połączenia nie są przypadkowe. W jednym miejscu tworzą zadaszenie tarasu, gdzie indziej wpuszczają światło do północnych pomieszczeń i doświetlają zaprojektowane wzdłuż ciągu górnych okien antresole.

Dynamizm i płynność akcji – tym cechuje się ta bryła. Z każdego narożnika, ale także w środku rozgrywa się interesująca akcja.

BECZAK & BECZAK ARCHITEKCI

Wnętrza domu nie odstają od zewnętrznych graczy. Od razu widać, że to jeden zespół. Zespół dobrych połączeń. Nie ma miejsca na przypadkowe strzały. Imponującą wysokość salonu – 4,6m – podkreślają betonowe ściany i biały sufit, wychodzące poza linię okien. Stają się one tylko i aż przez fizyczną przegrodą.

BECZAK & BECZAK ARCHITEKCI

Świetnie prawda?

I jeśli jeszcze nie znaliście tego domu, to mam nadzieję Was teraz pozytywnie zaskoczyć. 🙂

Ten dom : zaprojektowali, zbudowali i mieszkają w nim Polacy !

Tak tak, potrafimy robić takie cuda. 🙂

Dom stoi w podwarszawskim Konstancinie, a za projektem stoją architekci z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI. Gratulujemy dobrego podejścia, odważnych posunięć i zgranej drużyny, która brała udział w grze o dobrą polską architekturę. Mamy się czym cieszyć, chwalić i być dumni. 

BECZAK & BECZAK ARCHITEKCI

A piłkarze…Niech biorą przykład. Nie odpuszczają, nie dają się zwieść przeciwnikowi, który tylko czyha by podłożyć im nogę. Niezależnie czy to Japończyk, Kolumbijczyk, Senegalczyk czy zawiedziony kibic. Robić swoje najlepiej jak się potrafi. Dla mnie nie musimy być mistrzami świata. Ale gdy z każdym kolejnym meczem, tym piłkarskim, zawodowym czy osobistym rozwijamy się to dajemy dowód, że nie trzeba być mistrzem świata, by czuć w sobie mistrzowską moc. I tego życzę zarówno naszym piłkarzom jak i nam architektom. Tylko wtedy będziemy móc na naszych ulicach podziwiać tak dobrze zagraną architekturę. 🙂

Architekt: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI
Projekt: 2015 / Realizacja: 2015-2016
Zdjęcia: JanKarol | Fotografia Architektury

Zobacz inne wpisy

40 komentarzy

 1. Świetny projekt. Potwierdza się zasada, że dla chcącego nic trudnego. Jestem wielkim fanem nietypowych rozwiązań. Też nieco na swoim blogu opisywałem różne projekty. Cóż można powiedzieć… nic tylko pakować plecak i tam zamieszkać! Pozdrawiam

 2. Wow! Przepiękny i niebanalny. Uwielbiam takie projekty! Sama właśnie rozglądam się za jakimś ciekawym 🙂

 3. Gratulacje, zdecydowanie TAK. Proszę dalej iść tym torem.

 4. WikCapital pisze:

  Projekt naprawdę interesujący, zaintrygowały mnie te „fikuśne” kształty . Lubię taką architekturę , nieprzewidywalną. Zdecydowanie jak dla mnie najlepszy, który ostatnio tutaj widziałem , oby tak dalej , widać że architekci naprawdę kreatywni , jak dla mnie 3 razy tak 😀 Fajnie że w naszym kraju też takie odważne budynki powstają 😉

 5. Monika pisze:

  Budynek, dom świetnie wygląda i prezentuje się bardzo dobrze. Fajne przyrównanie do ofensywy i defensywy. Walka o światło raczej w tym przypadku będzie wygrana (to nie nasza reprezentacja będzie o to grać 😉 ). Taras w tym ogrodzie jest wprost MEGA!! Dużo przestrzeni a przy tym maksimum elegancji. Podoba mi się i to bardzo.

 6. Anita pisze:

  Bardzo piękny i funkcjonalny projekt, widać, że robotę wykonały osoby znające się na rzeczy, bo całość zachwyca.

 7. Super projekt. Każdy element dokładnie dopracowany z dużą starannością.

 8. EWA pisze:

  Piękny!!! Niestety jak śpiewa klasyk- „W małych miastach na zadupiu, wszystko toczy się leniwie…” i wystarczy jedna Pani „urbanistka” z wielkim ego oraz kiepskim gustem, a zamiast pięknego, niesztampowego domu masz 'dworek potworek’. My już robiliśmy dwa podejścia – dwa domy pobudowane i dwa razy batalia w urzędzie o zmianę warunków zabudowy. Niestety, im dalej od większych miast, tym więcej 'betonu’ w urzędach.

 9. Bartek pisze:

  Bardzo ciekawy projekty. Oryginalny i pomysłowy.

 10. Marcin pisze:

  Projekt fajny, aleja bym nie chciał takiego domu

 11. Hard Stone pisze:

  Przepiękny nowoczesny dom i dodatkowo te wielkie okna na ogród! Super. Ciekawa jestem jaki koszt, bo chętnie zainwestowałabym w taki nowoczesny, piekny dom.

 12. Wladek pisze:

  Jak dla mnie bomba, jakbym miał kasę na taki dom ani trochę bym się nie wahał.

 13. Bielik pisze:

  Super okna, super podwórze i cały dom super. Jedna sprawdza się powiedzenie „Polak potrafi”

 14. budynkowo.pl pisze:

  Rzeczywiście bardzo fajnie rozegrany rzut domu. Bardzo fajna realizacja 🙂

 15. fashally.com pisze:

  Oryginalny i przemyślany projekt. Podoba mi się.

 16. MartaK pisze:

  Powiem krótko – piękny dom.

 17. Emila pisze:

  Bardzo śmiały projekt, mi się podoba i bardzo chętnie zamieszkała bym w takim domu.

 18. Rockwool pisze:

  Nowocześnie i z pomysłem. Nietypowy projekt ale właśnie takie są najlepsze 🙂

 19. Domek pisze:

  Projekt, ale przeraża mnie jednak cena z metr w porównaniu do zwykłego kwadraciaka

 20. Przepiękny projekt! Ale kwestie praktyczna jak cena m2/ zł, jak i ogrzewanie to już inna sprawa.

 21. 7BUTY pisze:

  Przepiękny projekt. Zawsze marzył mi się dom z przeszklonymi ścianami.

 22. Janek pisze:

  Dodaje do zakładek, za 5 lat się zgłoszę!

 23. Za to się cenie prawdziwych architektów – nieszablonowa bryła i bardzo ciekawe
  indywidualne wnętrze. No i te okna panoramiczne. Robi wrażenie!

 24. Świetna, nowoczesna bryła… nic tylko podziwiać 🙂

 25. mosciccy.pl pisze:

  Projekt robi wrażenie!

 26. Paulina pisze:

  Bardzo oryginalny projekt, inny niż wszystkie. Jestem pod wrażeniem!

 27. biura.online pisze:

  Dom prezentuje się rewelacyjnie. Wygląda wyjątkowo i nietypowo.

 28. mosciccy.pl pisze:

  Nic dodać nic ująć. Dom zaprojektowany idealnie

 29. Adam pisze:

  Dom wyróżnia się na tle innych. Bardzo nowoczesny i oryginalny design.

 30. Dom marzeń – przepiękny

 31. Radek pisze:

  Ciekawe inspiracje wiele mi pomogły!

 32. Radek pisze:

  Z miłą chęcią tutaj zaglądam 🙂

 33. Jestem pod wrażeniem – dobra robota! 🙂

 34. ogród i dom pisze:

  Piękny dom, w takim zamieszkać to przyjemność

 35. Wyjątkowy projekt, super to wygląda

 36. Marek pisze:

  Rewelacja. Maksymalny minimalizm 🙂

 37. Ten projekt jest nie tylko estetyczny, ale i bardzo praktyczny. Widać, że osoby pracujące nad nim posiadają fachową wiedzę, ponieważ całość jest dopracowana w każdym szczególe i zachwyca swoim wykonaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *