Dobrze ukryty dom / NOVÝ architekti

Jak zaprojektować dom w pierzei, nawiązując do okolicznych domów, a jednak spełniający marzenie klientów o dwukondygnacyjnym domu z płaskim dachem? Odpowiedź na to pytanie znaleźli architekci z czeskiej pracowni NOVÝ architekti.  Dziś pozostając pod wrażeniem ich pomysłowości dzielimy się z Wami tym rozwiązaniem.

Na przedmieściach czeskiego miasteczka Zlín powstał nieszablonowy dom. Wszystkie domy wzdłuż ulicy, przy której stanął, ulokowane są w pierzei drogi. Zabudowa rośnie i opada, jednak większość domów to domy z dwuspadowym dachem. Jak wśród nich zaprojektować dom, w którym nie będzie skośnych dachów, a wszystkie pomieszczenia będą pełnej wysokości? Nie da się? No to patrzcie ! 🙂

Zaciekawieni całą koncepcją odnaleźliśmy ten dom w Google. Na pierwszy rzut oka bryła domu nie przyciągnie wzroku przechodnia. Jednak jeśli choć trochę interesujecie się architekturą dostrzeżecie w nim coś więcej, koncepcję, która totalnie odwraca myślenie o przestrzeni, którą tu schowano. Schowano? Ha czytajcie dalej ! ⇣ ⇣ ⇣

Dom swymi proporcjami od strony drogi nawiązuje do sąsiedniej zabudowy. Zbudowano go w pierzei, ma spadzisty dach, a jednak lewa strona elewacji intryguje i zastanawia o co tutaj chodzi.

Nie dokończono budowy? Zabrakło materiałów? 🙂 Coś jest nie tak. To teraz chodźcie zobaczyć od tyłu:

I tu już totalny szok i niedowierzanie. Czy to możliwe, że to ten sam dom? Też przecieraliśmy oczy, a te dwa szkice poniżej jeszcze bardziej zaciekawiły nas by poznać jego historię.

Koncepcja domu oparta jest na połączeniu tego co stare, a raczej zastane z tym co nowe. Architekci projektując dom postanowili frontem budynku dopasować się do okolicznych domów, jednak od strony ogrodu – miejscu prywatnym i dostępnym tylko dla mieszkańców dać im przestrzeń, która będzie inna niż pozostałe, a przede wszystkim będzie tylko ich – bo ukryta z tyłu. Powstał zatem dom z dwoma rodzajami dachów – spadzistym od frontu i płaskim od ogrodu. Wyzwaniem projektowym okazały się również strony świata, front działki wychodził na południe. I na to znalazła się metoda. Za frontową ścianą w lewej części domu zrezygnowano z dachu, cofnięto ściany i powstało niewielkie prywatne atrium, dzięki któremu do domu wpada południowe słońce. Niesamowity zabieg, który wywrócił do góry nogami typowe myślenie o bryle domu. Spełnione zostały wszystkie życzenia – i klientów i zapisów planistycznych.

My wciąż jesteśmy pod wrażeniem i dogłębnie studiujemy rzuty i przekroje:

Przyjrzyjcie się uważnie, bo dom choć na pierwszy rzut oka niepozorny, kryje w sobie tyle ciekawych rozwiązań, że można by nimi obdarować nie jeden dom w sąsiedztwie. I tylko pozostaje się cieszyć, że talent architektów nie pozostał w ukryciu i mogą obdarowywać świat swoimi pomysłami  – a mają ich naprawdę sporo wpadnijcie na ich Facebooka NOVÝ architekti.

A teraz -podziwiajcie dom w czeskim Zlinie ! ⇣ ⇣ ⇣

 

Architekt: NOVÝ architekti

Kraj: Czechy

Powierzchnia domu: 190m2

A jeśli chcecie więcej i więcej i więcej architektury – wpadajcie na grupę ! Link w obrazku poniżej. Zapraszamy ⇣ ⇣ ⇣

Zobacz inne wpisy

8 komentarzy

 1. Adrian pisze:

  Dziwny, ale imponujący zarazem. Moim zdaniem świetna robota!

 2. Ewa pisze:

  Mi się bardzo podoba. Świetnie wykorzystana mniejsza przestrzeń.

 3. Daniel pisze:

  Bardzo ciekawy projekt

 4. Przestrzeń wykorzystana perfekcyjnie! Jak oni to robią. Architekturalne mocarstwo!

 5. Jeden z ciekawszych projektów jakie tutaj widziałem na blogu. Dom o oryginalnej bryle. Jednocześnie zbitej i tym samym energooszczędnej bez niepotrzebnych mostków termicznych. Co ma znaczenie w tak trudnych energetycznie czasach. Projekt wnętrza praktyczny. Pomimo niewielkiego metrażu, dom nadaje się dla dużej rodziny.

  Ciekawa forma dachu.

 6. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

 7. Rzeczywiście ukryty. Ale nie tak bardzo – można zobaczyć chociażby plisy.

 8. Hania pisze:

  Bardzo podobają mi się takie domy, moim zdaniem prezentują się świetnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *