Dom na kamieniach / Casa Rio /Paulo Merlini Architects

Nasza facebookowa grupa PROJEKT DOM – inspirujemy dobrą architekturą rozkręca się coraz bardziej. W ostatnich dniach popularnym tematem stały się tam domy z kamienia. Jeden z nich postanowiliśmy pokazać również tutaj.
Podczas przebudowy kamiennej elewacji  starego, wiejskiego domu w Portugalii odkryto, że dom pierwotnie składał się z trzech małych brył. To odkrycie dla architektów z pracowni Paulo Merlini Architects stało się początkiem nowego projektu. Na surowej kamiennej podstawie zaprojektowano płytę stropową, z której wyrosły trzy nowe bryły domu. Bryły, które zdecydowanie odróżniają się od swojej ciężkiej kamiennej podstawy, a biel elewacji i dachów przykuwa oko.
Architektom zależało właśnie na kontraście podkreślającym różnice czasu pomiędzy obiektami. Stare, odrestaurowane mury, które ogrzewa ciepło drewna zastosowane we wnętrzach przykrywa betonowy strop – łącznik pomiędzy tym co stare i nowe.  Co ciekawe ten strop, przykrywający całą cześć dzienną domu stał się również zielonym tarasem wokół pokoi sypialnianych na pietrze. To one mieszczą się w nadbudowanej części domu. Zielony dach sprawia, że również na piętrze mieszkańcy mają kontakt z zielenią. Taki prosty zabieg, a tak odmienia jakość życia domu.
Ta zabawa bryłami sprawia, że dom z każdej strony wygląda inaczej. Jest w nim tyle różnych miejsc oferujących odmienne odczucia, że mam wrażenie, że o każdej porze roku, lepszym lub gorszym momencie dnia odnajdziemy tu miejsce, w którym będziemy czuli się dobrze. Jest się gdzie schować, ale też jest gdzie spojrzeć w dal i zamyśleć.
Tak właśnie poznaje się dobry projekt – od konstrukcji aż po emocje – budujemy przestrzeń, która zrozumie człowieka. A jeśli jeszcze jest w tym kawałek historii, to mamy gotowy pomysł na sukces. Brawo !
Jedna z naszych grupwiczek tak podsumowała ten dom:
Kamień, drewno, surowe w wyrazie ściany… a jakie ciepłe wnętrze.
Zgadzacie się? Przyjemnego podziwiania:
Architekt: https://paulomerlini.com / Kraj: Portugalia
Jeśli chcecie więcej lub częściej mieć okazję obcować wirtualnie z taką architekturą wpadajcie na naszą facebookową grupę.  Link w obrazku poniżej. Zapraszamy ⇣ ⇣ ⇣

 

Zobacz inne wpisy

14 komentarzy

 1. Victoria pisze:

  Te domki są przepiękne!

 2. Marysia pisze:

  Wygląda nieziemsko!

 3. Garden Park pisze:

  Ten styl jest piękny…

 4. Flexgips pisze:

  Jeden z ciekawszych projektów, jakie tutaj widziałam. Dom z jednej strony prosty, z drugiej strony z wieloma nowoczesnymi elementami. Wydaje mi się poza tym, ze wygladałby dobrze zarówno w otoczeniu natury, jak i w mieście. Jak również w każdej części naszego kraju.

  Świetne wnętrze, które idelanie zgrywa się z wyglądem bryły.

  Zerknijcie sobie na stronę sklepu Flexgips.

  Można znaleźć tutaj sporo gotowych elementów które pomogą w stworzeniu u siebie podobnej aranżacji.

 5. Anna pisze:

  Oryginalny projekt. Bardzo mi się podoba

 6. Mam możliwość zakupu domu porzuconego 10 lat temu, dom ma fundamenty, ściany parteru, strop i początek ścian na piętrze. Był początek więźby, ale padła na strop (do usunięcia). Budowany z porothermu
  Czy ktoś kupił coś podobnego? Warto coś takiego brać? Jak się upewnić, że to co stoi nie będzie do wyburzenia? Co mogło się zadziać z konstrukcją przez 10 lat przez co mógłbym potem płakać?
  Oczywiście jakiegoś szpeca budowlanego sobie wezmę, ale zastanawiam się co ma do powiedzenia ta grupa, szczególnie ktoś kto coś podobnego przerobił

 7. Help. Ma ktoś może maleńką łazienkę 125×290? Łazienka jest bez okna, w dodatku drzwi ma pośrodku jednej z krótszych ścian i niestety nie ma możliwości przeniesienia ich w inne miejsce. Proszę o inspiracje.

 8. Super pomysł na oryginalny dom. Podoba mi się

 9. Aneta pisze:

  Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć

 10. Ewa pisze:

  Super wpis. Pozdrawiam

 11. Piotrek pisze:

  Bardzo ciekawie to wygląda

 12. Naprawdę śliczny dom. Wygląda dosyć rewelacyjnie. Bardzo wysokiej jakości materiały.

 13. Radek pisze:

  Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *