Dom z antresolą / STUDIOBAKI

Przekopując Pinteresta w poszukiwaniu inspiracji do poprzedniego wpisu POMYSŁ NA SIEDZISKO POD OKNEM natknęliśmy się na tą niesamowitą ścianę książek. Intuicja podpowiadała,by zajrzeć głębiej. Nasza ciekawość w odkrywaniu szerszego kontekstu opłaciła się, bo okazało się, że w tym domu z bajeczną antresolą znaleźliśmy dużo więcej architektonicznych „smaczków”, o których śpieszymy Wam opowiedzieć. 🙂

Zapraszamy dziś na wycieczkę do Danii. To właśnie tu grecki architekt Baki Charalambos Katsinis zaprojektował dom dla czteroosobowej rodziny. Dom jest w kształcie litery L. Dwie bryły ze spadzistym dachem spięte parterowym łącznikiem. Dom z frontu zupełnie nie zdradza jak fajną przestrzeń oferuje wewnątrz.

Przejdźmy się zatem po niej wspólnie. Tuż po wejściu dostajemy się do długiego korytarza, którego początkiem są schody prowadzące na poddasze. Korytarz skrywający ciąg szaf prowadzi do przestrzeni dla córek właścicieli. Każda dostała własny pokój z widokiem na ogród i dodatkową przestrzenią poddasza. Korytarz wieńczy okno, które przepięknie wpuszcza do domu fragment ogrodu i staje się naturalnym zielonym obrazem.

Wystarczy jednak spojrzeć wzdłuż schodów w lewo, by dostrzec przestrzeń dzienną, która zaprasza do siebie jasnym światłem.

Z każdym krokiem mijając schody otwiera się przestrzeń dzienna z kuchnią, jadalnią i tarasem, a zastosowane przeszklenia zapraszają nas by je odkrywać.

I tu właśnie zaczyna się serce domu. Otwarta na dwie kondygnacje kuchnia.

Przestrzeń kuchenna połączona z jadalnią i zewnętrznym tarasem pomimo niedużego metrażu wydaje się dużo większa niż jest faktycznie. A zieleń wpadająca do wnętrza tylko potęguje to wrażenie.

Spytacie : gdzie jest salon? Też szukaliśmy. 😉 Na zdjęciu wgląda niepozornie. Niby ukryty, schowany za schodami, a jednak wciąż blisko kuchni i jadalni. I dopiero zastosowanie narożnych przeszkleń, ciągnących się wzdłuż jadalni, kuchni by potem skręcić do salonu spaja wszystkie pomieszczenia razem.

Rzut domu oraz widok od ogrodu rozjaśnia jak sprytnie architekt rozplanował przestrzeń. Wszystko zaczyna się układać w całość. I nie znajdziecie tu zbędnych metrów,każdy skrawek domu wie czemu służy.

 

 

Pozostając jeszcze na parterze spójrzcie na siedzisko na tarasie. Jak się okazuje ono jest dopiero zapowiedzią tego co znajdziemy na poddaszu.

 

 

To właśnie tam odkrywamy kolejne perełki tego domu. Przestrzeń nad częścią dzienną zaprojektowana została dla właścicieli domu. Znajdziemy tam sypialnie z łazienką i niezwykłą antresolę, z której nie tylko możemy zajrzeć na parter, ale która sama w sobie staje się ogromną atrakcją dla mieszkańców. To tu znalazło się miejsce do pracy i przepiękna biblioteka, o której marzyli właściciele. Kolekcjonerzy książek, płyt i pamiątek potrzebowali takiego miejsca w domu, które nie tylko pomieści je fizycznie, ale stanie się swoistą galerią wspomnień.

Ale, ale….Architekt rozwinął marzenie właścicieli i zaoferował im kolejna niespodziankę, którą stanowi zewnętrzna loggia wydzielona z bryły budynku. Oddzielona od wnętrza szklaną ścianą oferuje nie tylko możliwość wyjścia na zewnętrza, ale też kolejne siedzisko do czytania ulubionych książek.

Ach jak my lubimy takie odkrycia. Podróż po architekturze domów jednorodzinnych rozsianych po całym świece pozwala nam odkrywać właśnie takie perełki. Szukając jednej inspiracji natykamy się na kolejną. Tak jak w tym domu z niezwykłą antresolą. Przyciągnęło nas tu siedzisko w oknie, a ostatecznie znaleźliśmy aż trzy wspaniałe miejsca do relaksu z książką w dłoni.

I nie odkrylibyśmy tego gdyby nie nasza ciekawość świata. Każdy z Was pewnie ma inną. My delektujemy się podziwiając architekturę. Czytając ją ze zdjęć, rysunków i opisów autorów projektu. Bogactwo internetu stało się już od dawna naszym siedziskiem w oknie. A kolekcjonowanie architektonicznych pamiątek z podróży po nim to największa frajda jaką mamy z blogowania. Mamy nadzieję, że i Wy, przysiadając się do nas na chwilę, poczujecie jak dobrze człowiekowi robi taka architektura. I mamy nadzieję, że będziecie chcieli szukać jej także wokół siebie.

 

Przyjemnego odkrywania, bo może Wy w tej przestrzeni znajdziecie dla siebie zupełnie inne inspiracje. 🙂

 

Architekt:https://www.studiobaki.dk/

Lokalizacja: Dania

Źródło: https://bobedre.dk/

Zobacz inne wpisy

1 Response

  1. WojciechS pisze:

    Urzekł mnie projekt tego domu. Najbardziej podoba mi się, że jest w nim tak dużo bieli. Przez to wnętrze wygląda bardzo przestronnie i schludnie. Te duże okna również są bardzo kuszące. W dodatku ta antresola – sam o takiej marzę! Świetna inspiracja dla niejednego architekta. Domy w kształcie litery „L” bywają bardzo ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *