Dom z drukarki 3D / Houben & Van Mierlo

Betonowy dom w kształcie głazu w Holandii stał się pierwszym mieszkalnym domem wydrukowanym w 3D w tym kraju. 30 kwietnia jego nowi mieszkańcy otrzymali klucze.
Zlokalizowany na przedmieściach Eindhoven parterowy dom został zbudowany w ramach projektu Project Milestone i jest uważany za pierwszy drukowany w 3D dom w Europie, w którym ludzie faktycznie mieszkają.
Projekt domu powstał już w 2018 roku, a jego nowi mieszkańcy tak mówią o nim:
„Widziałem rysunek tego domu i wyglądał dokładnie jak bajkowy ogród”
„To jest piękne.”
„Wygląda jak bunkier – jest bezpieczny”
Coś w tym jest. W sieci już pojawiły się sprzeczne opinie. Ale tak jest zawsze z innowacją – wzbudza emocje.
Zainspirowany kształtem głazu, którego wymiary byłyby trudne i kosztowne w wykonaniu tradycyjnymi metodami, budynek jest pierwszym z pięciu domów planowanych przez firmę budowlaną Saint-Gobain Weber Beamix na działkę nad kanałem Beatrix na przedmieściach Eindhoven w Bosrijk.
Dom o powierzchni 94m2 składa się z 24 betonowych elementów, które zostały wydrukowane warstwa po warstwie w zakładzie w Eindhoven, a następnie zostały przetransportowane ciężarówką na plac budowy i umieszczone na fundamencie. Następnie zamontowano dach i ramy okienne oraz wykończono elementy. Wnętrza prezentują się całkiem przyjemnie:
Jak podają producenci budynek został wydrukowany w 5 dni. Kolejne domy mają być większe i nawet 3 kondygnacyjne.
My od pół roku eksperymentujemy z drukiem 3D, jeszcze nie na taką skalę (😉), ale kto wie co przyniesie przyszłość.
Ja bym chętnie w takim domu pomieszkała przez chwile. Uwielbiam podziwiać precyzję druku naszych modeli, tu byłoby na co patrzeć.
Zobaczcie filmik jak wyglądał proces powstawania tego innowacyjnego domu :
 

I jak? Mieszkalibyście ? Czy według Was taka przyszłość nas czeka? 🙂
Architekci : Houben & Van Mierlo / Kraj: Holandia
Jeśli chcecie więcej lub częściej mieć okazję obcować wirtualnie z taką architekturą wpadajcie na naszą facebookową grupę.  Link w obrazku poniżej. Zapraszamy ⇣ ⇣ ⇣

Zobacz inne wpisy

4 komentarze

 1. Articla pisze:

  Estetyka tego budynku do mnie nie przemawia, ale świetnie że pojawiają się nowe technologie w budownictwie. Druk 3d daje nowe możliwości jak np. nieregularne kształty bryły przy zachowaniu parametrów cieplnych i wytrzymałościowych przegród. Zapraszam na mojego bloga o architekturze: articlablog.blogspot.com

 2. Falina pisze:

  Dom wygląda futurystycznie. Pytanie jak oddycha i jak się w nim żyje. Kiedyś narysowałam dom z bali w programie CAD i mieszkałam w podobnym, to wiem, że klimat ciepła drewna czyni cuda .Tym niemniej jest to bardzo ciekawy wpis.

 3. Dorotea pisze:

  Ciekawy projekt domu, być może faktycznie taka przyszłość nas czeka. Tak szczerze, to z samym wyglądem tego konkretnego budynku nie do końca mi po drodze. Niemniej cieszy fakt, że druk 3D wykorzystywany jest do produkcji coraz to nowych rzeczy. A wszystkim osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z drukiem 3D i eksperymentującym z nim na mniejszą lub większą skalę mogę polecić filamenty Tarfuse, które ma w swej ofercie Grupa Azoty S.A.

 4. Marek pisze:

  Bardzo ciekawy i niecodzienny projekt, inspirujący wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *