Dom z dziurą – czyli czarna stodoła z widokiem/ HOUSE3

Na niewielkim zboczu w portugalskim miasteczku Santo Tirso przycupnęła z pozoru niewielka chatka. Front budynku o szerokości około 6m nawiązuje do pobliskich domów. Czarna bryła, z drewnianym wykończeniem frontowej elewacji skromnie unosi się nad zboczem. Jednak gdy się przyjrzymy bliżej dostrzeżemy jak architekci z HOUSE3 rozciągnęli budynek na osi północ-południe, jak rozcięli bryłę domu z jednej strony, a rozbudowali z drugiej.

Casa em St Tirso do atelier de arquitectura Hous3 e com fotografias do fotógrafo Ivo Tavares studio

 

Zajrzeliśmy tam z Google Street View i faktycznie, dopiero znad ogrodzeń widać co kryje w sobie ten dom.

Obejdźmy zatem dookoła tę czarną stodołę. Wyżłobiony w zboczu podjazd prowadzi nas w stronę głównego wejścia schowanego w prostej drewnianej przybudówce i sporej wiaty na samochody. Ze względu na dużą skarpę i poziom sąsiedniej działki stworzył się tu wewnętrzny wejściowy dziedziniec.

To co najfajniejsze w tym domu jest jednak zupełnie z innej strony, bo dopiero tam z pozoru zamknięta bryła otwiera się w stronę panoramy miasta, którą oferuje to zbocze. Sercem domu staje się wewnętrzne patio – rozdzielające bryłę na dwie części. To właśnie ono z przeszkleniem po sam sufit przyciągnęło nas do tego domu. Ten prosty zabieg sprawił, że zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz domu mamy coś co sprawia, że ten dom jest wyjątkowy. Przestrzeń miesza się ze sobą, wnętrze z zewnętrzem tworzą jedną całość. Tak jakby kawałek salonu oddać naturze. Pozwolić by, niezależnie od pory dnia, tylko wiatr we włosach przypominał, że jesteśmy na zewnątrz a nie wewnątrz domu.

Jeśli spodobała Wam się ta bryła z zewnątrz – koniecznie zajrzyjcie do wnętrza. Zobaczcie co robi z nim ta wycięta przeszklona „dziura” w domu.

A to jeszcze nie koniec atrakcji. Do tej pory zachwycamy się sylwetką budynku. Jednak wygląd zewnętrzny to nie wszystko. Mądrość tej architektury kryje się głębiej. Odczytamy  ją z rzutów domu i dopiero rozumiejąc rysunek i oglądając bryłę możemy w pełni docenić dzieło architekta. Patrząc tylko na rzuty z pewnością nie odkrylibyście jej kształtu. Dopiero gdy 2D połączymy z 3D wszystko zaczyna się rozjaśniać. Rozcięcie domu okazuje się nieprzypadkowe – rozdziela funkcję na dwie części. Parterowa przybudówka wtapia się funkcjonalnie w przestrzeń. Do domu wchodzimy od frontu, mijamy ciąg szaf i już jesteśmy w salonie. Przestronna jadalnia z częścią wypoczynkową i ukrytą a jednak otwartą kuchnią tworzą wraz z zewnętrznym patio jedną przestrzeń. Idąc w stroną drogi mamy dwie komfortowe sypialnie z łazienkami i garderobami. W części dziennej natomiast znalazły się również kręcone schody, które prowadzą na otwartą antresolę z widokiem na patio. Tył domu to część gospodarcza, która z powodzeniem może zostać przeznaczona na domowe biuro.

 

I jak ? Mieszkalibyście? My z pewnością ! A jeśli Wy jeszcze nie jesteście pewni to przejrzyjcie sporą galerię zdjęć, które dostępne są w sieci. Z pewnością znajdziecie tam coś co Was zachwyci. 🙂 Miłego zwiedzania !

—————————————————————-

Architekt: HOUSE3

Powierzchnia – 286m2

Rok: 2020

Zdjęcia:  Studio Ivo Tavares

Zobacz inne wpisy

6 komentarzy

 1. modelsmile pisze:

  Taka stodoła to super pomysł.

 2. Wiktoria pisze:

  Mi się bardzo podoba, chętnie mieszkałabym w takim domu.

 3. Dominika pisze:

  Bardzo podobają mi się te projekty.

 4. Róża pisze:

  Bardzo mi się wszystko podoba

 5. Agnieszka pisze:

  Pięknie to wygląda

 6. Grzesiek pisze:

  Ciekawe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *