Dom z zacięciem / Pracownia Architektury Głowacki

Dom z zacięciem autorstwa Pracownia Architektury Głowacki  to kolejny dom z Wrocławia, który zwrócił naszą uwagę. I chyba nie tylko naszą gdyż w 2019 roku otrzymał 1 miejsce w konkursie Piękny Wrocław 2019 w kategorii domy jednorodzinne.  Na blogu publikowaliśmy już domy, które dostrzeżono w tym konkursie. W jednym z  naszych  pierwszych blogowych wpisów w 2011 roku był mały dom z Wrocławia, który nagrodę Piękny Wrocław otrzymał w 2009 roku.  ⬇ ⬇ ⬇

Dziś znów zachwycimy się architekturą jaka powstaje we Wrocławiu, mamy do tego miasta sentyment. 🙂 Projekty domów, które powstają we Wrocławiu w gęstej starej tkance miejskiej to zawsze ciekawe wyzwanie dla architektów. Tym razem projekt domu lekko odbiega od sąsiedniej zabudowy, przede wszystkim za sprawą przyjętej kolorystyki, ale główne założenia mieszczą się w ramach planistycznych jakie narzuca im okolica.

Zobaczmy co o samym domu piszą architekci z Pracownia Architektury Głowacki  :

Położony w otoczeniu przedwojennych domów jednorodzinnych, maksymalnie wykorzystuje atuty swojej lokalizacji. Mimo niewielkiej parceli, bliskości sąsiadów i olbrzymich przeszkleń zapewnia prywatność mieszkańcom z jednoczesnym otwarciem strefy dziennej na otaczający go ogród. Dzięki wycofaniu bryły w głąb działki i przemyślanej kompozycji, okna kadrują widoki na zieleń i niebo, a nie domy sąsiadów. Jego prosta forma, nawiązująca do okolicznej zabudowy jednorodzinnej, skrywa wolumen wzajemnie przenikających się (w pionie i poziomie) półotwartych przestrzeni – zorganizowanych wokół serca domu, jakim jest strefa ogrodu zimowego z rosnącym w nim drzewem. Z pełnej, białej bryły wycięto po przekątnej dwa narożniki w formie głębokich loggii przekrytych ściętym dachem. Przeszklone na całej wysokości, atrakcyjnie otwierają dom na zewnątrz, a także, wraz z witryną od południa i świetlikami nad drzewem, wypełniają go światłem naturalnym przez cały dzień.

Nic dodać nic ująć. Czysta, prosta koncepcja, która spełnia warunki planu miejscowego i potrzeby klientów. Architekci dobrze odczytali ich oczekiwania i zamiast walczyć z niedogodnościami działki przekuli je w atut. To właśnie jest sedno dobrego projektowania. To historia projektu zamkniętego w trzech słowach, które wszystko definiuje : dom z zacięciem.

Z ZACIĘCIEM  – sprawdziliśmy słownik PWN i faktycznie, każdą z 5 pozycji opisującą słowo zacięcie możemy znaleźć w idei tego domu:

1. Wgłębienie zrobione ostrym narzędziem
w bryle domu architekci dokonali ostrych cięć
2. Wrodzone zamiłowanie i talent do czegoś
taki projekt stworzyć mógł tylko ktoś kto kocha to co robi
3. Zaangażowanie, talent lub upór, z jakim ktoś coś robi
widać jak na dłoni, że budynek został gruntownie przemyślany
4. Przerwa w funkcjonowaniu czegoś
pełne szczytowe ściany zostały rozcięte, przerwane by wpuścić inną funkcję
5. Mimowolna przerwa w mówieniu spowodowana wadą wymowy, tremą lub niemożnością znalezienia właściwego słowa
oj zdecydowanie zabrakło nam słów gdy pierwszy raz zobaczyliśmy te zdjęcia…

Ale nas architektów prócz zdjęć kręci coś więcej – to schematy,szkice, rzuty. To w nich zamknięte są myśli jakie krążyły w głowach architektów podczas twórczego procesu. Odkrywania drogi, którą podążali, kierunku, który im przyświecał i ścieżki która doprowadziła ich do ostatecznych rozwiązań jest równie fascynujące. Spójrzcie z nami:

I teraz już można połączyć wszystkie kropki, choć w przypadku architektury to raczej kreski. 😉 Te powyżej na budowie zmieniają się budynek, a jego jakość zależy od tego z jakim zacięciem i konsekwencją i przyszli mieszkańcy i budowlańcy dokończą myśli architekta. Tu jak widać wszystkim zależało na tym by powstał wspaniały dom, który spełnił marzenia klientów, a dla jego twórców na lata jest powodem do dumy. Brawo !

architekt: Pracownia Architektury Głowacki 

powierzchnia: 213 m²

zdjęcia: Maciej Lulko

 

 

Zobacz inne wpisy

19 komentarzy

  1. Miłosz pisze:

    Super projekt. Dom robi ogromne wrażenie

  2. Zuzanna pisze:

    Przyznam, że jest to jeden z ciekawszych projektów, jakie ostatnio miałam okazję zobaczyć. Oryginalna nowoczesna bryla oraz duże okna. Drzewo we wnętrzu niesamowite, jeszcze nie spotkałam się z projektem domu, który traktowałby zieleń w taki sposób Ciekawi mnie jednak, jak bedzie z poźniejszą pielęgnacją tego drzewa? Czy będzie ono dalej przycinane, tak aby nie rosło?

    Na pewno będzie to problem na przestrzeni najbliższych lat.

  3. i3s pisze:

    Ten projekt jest przepiękny!

  4. Mirek pisze:

    Świetny i oryginalny projekt!

  5. bettso.pl pisze:

    Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć

  6. podziwiam pomysł, dom jest nieziemsko piękny

  7. bt-sklep pisze:

    Jestem pod wrażeniem. Projekt naprawdę wyjątkowy

  8. KarolinaS pisze:

    Według mnie jest to totalnie zasłużone I miejsce. Dom jest cudowny. Niejeden architekt by zamarzył, by mieć coś tak pięknego w swoim portfolio. Ta przestrzeń, te okna… Aż miło popatrzeć!

  9. Świetnie napisane ! Pozdrawiam

  10. omstore.pl pisze:

    Super pomysł na dom

  11. Dom prezentuje się przepięknie. Jestem pod wrażeniem

  12. Udało się Ci się wszystko naprawdę dobrze opisać

  13. bet-pol.com pisze:

    Piękny i bardzo pomysłowy dom. Wygląda naprawdę jak z bajki. Rewelacja!

  14. Ciekawy i oryginalny projekt muszę przyznać

  15. Justyna pisze:

    Dom wygląda rewelacyjnie

  16. Lena pisze:

    Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

  17. Feliks pisze:

    Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

  18. Luiza pisze:

    Prezentuje się zjawiskowo

  19. Patryk pisze:

    Wszystko doskonale wygląda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *