Maison L / Atelier 56S

Wczoraj na naszej facebookowej grupie PROJEKT DOM – inspirujemy dobrą architekturą   podzieliliśmy się zdjęciami tego domu. Powinien pojawić się tu już dawno, bo dom zasługuje, by pokazać go szerzej. Ten niewielki dom ma zaledwie 90m2. To prawie większe mieszkanie, a jednak oferuje zupełnie inną jakość życia. Dom powstał na przedmieściach miasteczka  Bruz we francuskiej Bretanii a jego wygląd zewnętrzny miał ściśle nawiązywać do okolicznej zabudowy.

Plan miejscowy zakładał budowę domów nawiązujących do tradycyjnego budownictwa Bretanii czyli dwuspadowe dachy i co ciekawe restrykcyjnie określał szerokość okien w budynkach. Ich szerokość miała być nie większa niż 1,4m. Pojechaliśmy wirtualnie w tą okolicę i faktycznie wszystkie domy trzymają się tej zasady. Co ciekawsze odkryliśmy, że wszystkie trzymają się tej samej stylistyki kolorystycznej – ciemnego dachu i elewacji w kolorach od  kremowego przez piaskowy po blado brązowy. Przejedźcie się z nami na wycieczkę za pomocą Google Street View i zobaczycie jak spójna jest ta okolica. ⇣ ⇣ ⇣

Architekci z pracowni Atelier 56S tworząc nową zabudowę postanowili spełnić wymogi planu miejscowego i dostosować się do sąsiedztwa, ale zrobili to za pomocą współczesnych środków, które pozwoliły im stworzyć nietypowy, a jednak wpisujący się w okolicę dom.

Maison L. Atelier 56 s , Architectes: Fanny Landeau y José Prieto.

Parter domu o powierzchni mniejszej niż poddasze tworzy postument, na którym lekko unosi się główna bryła domu czyli poddasze. Przestrzeń parteru tworzy otwarta,  przeszklona (!) – część dzienna, która zamiast chować się za niewielkimi oknami, została w nowatorski sposób osłonięta drewnianym ażurem. W ten sposób na co dzień dom jest osłonięty i wpisuje się w okolicę. Ażurowe zewnętrzne ścianki można jednak przesunąć – choćby do umycia okien. Drewniane sztachety – do których nawiązują owe ścianki rozstawione są również po bokach, tworząc swoistą zagrodę dla tej zabudowy. Za nimi znalazło się miejsce na taras i przestrzeń gospodarczą domu.

Maison L. Atelier 56 s , Architectes: Fanny Landeau y José Prieto.

Poddasze schowane pod jednolitym dachem to już część prywatna, a rozcięcia funkcji przestrzeni wewnętrznej tworzą luki przez które nie tylko piętro domu ma kontakt z parterem, ale również doświetla go.

Maison L. Atelier 56 s , Architectes: Fanny Landeau y José Prieto.

Dobrze to widać na rzutach domu, a jak przeczytacie je łącznie z elewacjami i zdjęciami realizacji zobaczycie, że te frywolnie ułożone okna dachowe nie są dziełem przypadku, a przemyślaną strategią na słońce w przestrzeni mieszkalnej do której mogliśmy wpuścić go tylko na szerokość dopuszczoną w planie miejscowym.

 

 

I znów sobie myślimy, że architekci dokonali niemożliwego. Ograniczenie przekuli w atut i dzięki temu powstało coś wyjątkowego. Dom robi wrażenie, a jego lekkość przykuwa oko. I choć ma zaledwie 90m2, to spełnia wszelkie warunki do dobrego życia.  Brawo !

A jeśli chcecie więcej takich perełek nie zapomnijcie dołączyć do naszej grupy na Facebooku, która powoli coraz bardziej się rozkręca ⇢ PROJEKT DOM – inspirujemy dobrą architekturą  

Architekt: Atelier 56S

Powierzchnia: 90m2

Rok: 2014

ZAPRASZAMY DO NOWEJ GRUPY NA FACEBOOKU

Zobacz inne wpisy

17 komentarzy

 1. Miłosz pisze:

  Piękny i minimalistyczny dom. Pozdrawiam i czekam na więcej wpisów!

 2. Ada pisze:

  Bardzo mi się podoba. Zdecydowanie mogłabym w takim domu zamieszkać

 3. smartbudynek pisze:

  Świetny projekt!

 4. Super wpis. Projekt robi wrażenie

 5. Dom wygląda rewelacyjnie. Jestem pod wrażeniem

 6. Ciekawy projekt muszę przyznać. Wszystko zostało dokładnie przemyślane

 7. Świetny wpis. Jestem zachwycona

 8. Świetnie napisane ! Pozdrawiam

 9. kame pisze:

  Co lubię:
  Klasyczne , drewno , kamień , len . Mieszkania z meblami drewnianymi, przytulne z pięknymi przedmiotami , ale nie przesadzone. Lubię ładne obrazy , książki , kwiaty.

  Swoją drogą świetny projekt. Brakuje mi tutaj jednak nowego ogrodzenia
  https://spwik.com.pl/efektowna-brama-wprost-od-kowala/

  Dobrze wygladałoby to od kowala.

 10. Kama pisze:

  Co lubię:
  Klasyczne , drewno , kamień , len . Mieszkania z meblami drewnianymi, przytulne z pięknymi przedmiotami , ale nie przesadzone. Lubię ładne obrazy , książki , kwiaty.

  Swoją drogą świetny projekt. Brakuje mi tutaj jednak nowego ogrodzenia

  Dobrze wygladałoby to od kowala.

 11. Dom wygląda rewelacyjnie. Nic dodać nic ująć

 12. Rewelacyjne są takie nowoczesne projekty, super post

 13. jonizatory.eu pisze:

  Interesujący ten wpis!

 14. Ciekawy projekt. Projektant miał bardzo idealistyczną wizję. Kształty są naprawdę pomysłowe.

 15. Mikołaj pisze:

  Świetny pomysł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *