Mały dom z Wrocławia / arch_it

Dziś zapraszamy do Wrocławia do zwiedzenia domu, który dostał nagrodę w XX edycji konkursu  „Piękny Wrocław” 2009 w kategorii – Budynek mieszkalny jednorodzinny.  Zobaczcie jak fantastycznie wpisuje się w otoczenie, urzeka prostotą i udowadnia, że małe proste domki, których pełno dookoła nie muszą być nudne.

Budynek znajduje się w dzielnicy Grabiszyn w południowo-zachodniej części Wrocławia. Zabudowa sąsiednia to zwarty i czytelny układ historyczny, który tworzy niewielka zabudowa jednorodzinna.

Znajdziemy tu budynki o jednorodnej formie, z dwuspadowymi dachami ustawionymi kalenicowo w stosunku do ulicy o zbliżonych proporcjach i skali.

Architekci z pracowni arch_it pokusili się o przemodelowanie istniejącej bryły, jednak w taki sposób, by ostateczny odbiór budynku nie odbiegał zbytnio od budynków sąsiednich. Lekko podwyższony dach, zachowujący kąt 45 stopni, pokryty blachą tytanowo-cynkową, która delikatnie zachodzi na ściany nawiązując do poprzedniej wysokości budynku.

Z tyłu budynku zaprojektowano wykusz, który powiększa przestrzeń dzienną domu. Jednak i jego forma i drewniana okładzina dokładnie sugerują, że jest to nowy element dobudowany do istniejącej bryły.  Wykusz od frontu jest prawie niewidoczny zatem jego pojawienie się nie zburzyło układu przestrzennego ulicy. Aby dodać lekkości z drewnianej kostki wysuwa się drewniany taras, który zawieszony nad płytką niecką z wodą sprawia wrażenie, że budynek unosi się nad ziemią.

To co zaskakuje – to fakt, że ten niewielki budyneczek ma pod spodem piwnice, w których znajduje się dwustanowiskowy garaż. Dostajemy się do niego prosto z ulicy, ale również z ogrodu.

We wnętrzach podobnie jak z zewnątrz panuje prostota i minimalizm, a przestrzeń jaką oferuje dobudowany wykusz od wnętrza robi ogromne wrażenie. W tak niewielkim domu mogło zmieścić się tak wiele, przestrzeni, rozwiązań, detali i ducha dobrej polskiej architektury. Brawo !

 

 

 

Architekt: arch_it

Powierzchnia działki: 520m²
Powierzchnia użytkowa: 210 m²
Kubatura: 1043 m³
Projekt: 2005 – 2006
Realizacja: 2009

Źródło :  https://sztuka-architektury.pl/

[fb_button]

 

Zobacz inne wpisy

6 komentarzy

 1. Chris pisze:

  Fajny domek. Dobrze dobrane kolory i obróbki blacharskie.
  Dobry kontrast starej i nowej architektury.

 2. Meble Wroclaw pisze:

  Dzien dobry.Chce pogratulowac niezle napisanego artykulu.Calkiem sporo mozna znalezc w sieci na taki temat ale tutaj autor wszystko przedstawia jak trzeba.Dzieki!

 3. Marek pisze:

  Jest super. Jak nazywa się projekt tego domu?

 1. 22 września 2014

  […] Mały dom z Wrocławia […]

 2. 21 lutego 2021

  […] Mały dom z Wrocławia / arch_it […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *