Po co Ci ta Izba Architektów?

Dziś znów pobudka o 4.30. Otwieram oczy, wstaję, wychodzę do biura. Odpalam komputer. Klikam ten sam zestaw linków. To naturalny odruch, by sprawdzić czy są jakieś zmiany na izbaarchitektow.pl/slaska.iarp.pl/zawod-architekt.pl/Potem przegląd izbowych profili we wszystkich mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram), izbowej poczty i już gotowa jestem do działania. Coś się jednak zmieniło. Inaczej niż przez ostatnie cztery lata ocieram łzę na policzku, która sama nie wie, w którą płynąć stronę. Nie ma maili z „krajówki” z informacjami do publikacji, nie ma powiadomień na mesangerze, smsów, cisza… Pamięć mięśniowa jednak działa, uproczywie nalega by coś zrobić. Przeglądam strony ministerstwa, GUNB, okołobudowlane newsy z Twittera i Facebooka. Bezmyślnie odpalam program do grafik i czekam. 

Siedzę tak jeszcze chwile i wychodzę zrobić spacerem moje poranne 3km, by pomyśleć: co, jak, gdzie napisać i opublikować. Pustkę wypełniają myśli o tych wszystkich latach, które oddałam Izbie Architektów RP na polu krajowym.  Wiem, że to nie koniec całkowitej działalności w IARP.  Wciąż jestem wiceprzewodniczącą Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Jednak to działania krajowe w 90% pochłaniały mój czas pomiędzy projektami, spotkaniami z klientami, wizytami w urzędach, czasu z rodziną i najbliższymi, w mojej głowie i sercu. To było ogromne wyzwanie. Dla mnie i najbliższych, którym dziękuje za cierpliwość i wyrozumiałość. Bez Was nic Kochani. Dziękuje !

W dniu wczorajszym zakończył się krajowy Zjazd IARP, na którym odbyły  się w Izbie wybory na kolejne cztery lata. Nasz wspaniały zespół na czele z Prezes Izby V kadencji Małgorzatą Pilinkiewicz, całą Radą Krajową oraz wieloma zaangażowanymi w działania samorządu organach zakończył swoją działalność. Stało się tak, ponieważ Delegaci na Zjazd postanowili powierzyć prowadzenie Izby komuś innemu. Wynik 35/39 na stanowisko Prezesa Izby, o które ubiegała się na kolejną kadencję Małgorzata Pilinkiewicz to nie porażka czy przegrana. To tylko dowód na to, że delegaci docenili naszą wspólną pracę w latach 2018-2022 i dalej chcieli powierzyć Izbę w nasze ręce. Ostatecznie wygrała inna opcja, ale czy nie daliśmy rady ? Absolutnie ! Zrobiliśmy wszystko najlepiej jak mogliśmy, potrafiliśmy i w warunkach w jakich przyszło nam pracować.

Dziękuję WSZYSTKIM, których nie jestem w stanie wymienić, bo lista byłaby zbyt długa. Za zaufanie, wiarę w mnie i fantastyczną współpracę. Jako architekt prowadzący jednoosobową działalność miałam okazję zobaczyć, sprawdzić jak działa się w zespole. Moje doświadczenia będą jednak o zgoła różne niż to co słyszę o korporacjach. My byliśmy jak dobrze naoliwiona maszyna, bez wymówek, zacięć, fochów, wiecznego „niedasię”.  Praca z Wami to jedna z fajniejszych przygód jakie miałam w życiu.

W latach 2018-2022 pracowałam w Komisji Mediów i Informacji i byłam administratorem:

Na Facebooku:

Na Instagramie:

Na Twitterze:

Statystyki, których jestem ogromną miłośniczką, są odzwierciedleniem naszych działań. Prowadzone przeze mnie profile, obserwuje na dzień dzisiejszy 33 000 obserwujących. A obserwowanie jak rosły i jak powiększał się zasięg naszych działań było mocno emocjonujące.

 

Żeby coś zrobić nie wystarczy narzekać, ciągle wymagać od innych. Drobnymi krokami można zmienić świat. Edukować, informować, dawać przykład. Dlatego też z wielką radością w minionej kadencji IARP dołączyłam na pół roku do zespołu Kształtowanie Przestrzeni, dla którego sama osobiście stworzyłam stronę internetową. Spotkania z dziewczynami z programu i wspólna praca nad najlepszym wariantem strony przyjaznej dla dzieci, organizatorów i edukatorów była bardzo rozwijająca. Dziękuję!

Wpadnijcie i zobaczcie jakie fajne rzeczy robi się w Izbie Architektów ➔ https://ksztaltowanieprzestrzeni.pl/

Mam ogromną nadzieje, że następcy będą działać z tych samych pobudek. Z troski o dobro architektury i samorządu zawodowego architektów. Liczę, że docenią to co udało nam się stworzyć. A jeśli pójdą inną drogą nie zmarnują czasu, który podarowali im delegaci na kolejne cztery lata. Zostawiamy w ich rękach ogromny potencjał z szerokim gronem odbiorców, którym zależy na polskiej przestrzeni architektonicznej.  Nie zmarnujcie tego !

Przez kolejne 4 lata będę pracować w Śląskiej Izbie Architektów. Jako wiceprzewodnicząca i administrator profilu SLOIA na Facebooku. Przez jakiś czas na pewno będę jeszcze administrować  moje izbowe dzieci czyli 3 grupy społecznościowe Warsztatu Architekta na Facebooku. I nieustannie wierzyć, że warto pracować dla polskiej architektury. Bo marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia!

IARP W SIECI – artykuł z 85 numeru magazynu Zawód:Architekt.

O mojej pracy na rzecz IARP przeczytać możecie w ostatnim z numerów magazynu Zawód:Architekt, który miałam ogromną przyjemność współtworzyć. Opisaliśmy w nim wszystkie nasze działania – nie tylko w przestrzeni medialnej. Zachęcam do lektury ➔ http://www.zawod-architekt.pl/

 

 

 

Przez te lata często słyszałam : Aga po co Ci ta Izba Architektów? Co ty tam właściwie robisz? Zainteresowanym odpowiadałam. Jednak nie chwaliłam się zbytnio. Ważniejsze było to co robię, a nie, że robię to ja. Dziś o poranku pomyślałam, że warto, by Ci których zaniedbałam przez te lata wiedzieli z jakich powodów.

A teraz czas na nowe otwarcie. Co przyniesie – zobaczymy…

Zobacz inne wpisy

4 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Byłem przez te cztery lata tuż obok i wiem, że tylko skromność Autorki nie pozwala napisać jak mrówcza i wymagająca inwencji to była praca. Mogę tylko zakończyć tak: DZIĘKUJĘ AGA.

  2. Anonim pisze:

    To nie miał być „anonim”. To byłem ja. Maciej Nitka. Architekt IARP

  1. 17 marca 2023

    […] To trudny czas, który odstrasza od internetu. Przez ostatnie 12 lat poświęciłam spory kawałek życia na pracę w mediach. Budowałam społeczność dobrej architektury nie tylko tu na blogu, ale również na Facebooku na fanpage AWX2 BLOG i grupie społecznościowej PROJEKT DOM. Pracowałam też  dla środowiska architektów jako administrator wielu fanpage Izby Architektów, o którym pisałam w poście: „Po co Ci Izba Architektów?” […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *