Rozluźnij wyobraźnię – Allen Key House / Architect Prineas

Miłośnicy czarnych stodół wzdychają często z rozżaleniem, że nigdy nie będą ich posiadaczami. Mieszkają w domach, które nie spełniają ich estetycznych i funkcjonalnych oczekiwań, przekonani, że nie maja wpływu na swoją przestrzeń. Mamy dla Was światełko w tunelu i dziś pokażemy, że może być inaczej. Zamiast budować od podstaw, możecie przecież dobudować czarną stodołę do swojego domu.

Ech, nie będzie pasować. Nie da się. ”

A skąd wiesz? Idź zapytaj najpierw architekta. 🙂To co często wydaje się nam niemożliwe jest realne bardziej niż myślimy, wystarczy poluźnić wyobraźnię, a resztę zrobi architekt.

Tak też było zapewne w tym przypadku. Kalifornijski bungalow z 1930 roku położony w Sydney North Shore prosił się o rozbudowę. Czteroosobowej rodzinie dokuczała ciasna przestrzeń domu. Faktycznie patrząc na rzut budynku przed rozbudową to wcale im się nie dziwię.

 

 

 

 

 

 

Architekci z pracowni  Architect Prineas zaproponowali rozbudowę domu w głąb ogrodu, powiększając funkcję domu o dodatkowe łazienki, pomieszczenia techniczne i duży, ogromy wręcz w porównaniu z istniejącym, salon z kuchnią i jadalnią. Zadbali też o światło dzienne, które przy tak długim planie wydawać by się mogło nie do uchwycenia. A jednak sprytne zabiegi kształtujące bryłę – dwa podniesienia w dachu – pomogły zaprosić słońce do wnętrza, nawet, a zwłaszcza tam, gdzie byśmy się go nie spodziewali.

Całość opakowana została w blaszano-czarną stodołę. Przytłaczające? Skądże ! To tylko skóra. Wnętrze jest nieskazitelnie białe i tylko zieleń, ach ta zieleń, niczym żywe obrazy ozdabia tą wszechobecną biel. A zresztą co tu więcej pisać. Zobaczcie sami:

A z bliska jeszcze piękniej:

Ten dom nie mógłby stać na dużej przestronnej działce. No może przesadzam, ale spójrzcie co robi z nim wchodząca niemal przez okno zieleń. Już bliżej się nie da, ale aż chciałoby się dotknąć te liście. 🙂 Tak działa natura ! Nie sposób oderwać wzroku. 😉  Zatem jeszcze raz:

I jak da się? A wydawałoby się, że to nie możliwe. Że ciasna działka, że nie wypada tak łączyć starego z nowym, że będzie drogo itd… Wręcz odwrotnie. Architekci z góry znali niewielki budżet właścicieli, a i tak potrafili wycisnąć z niego coś fajnego. Dobra architektura nie musi kosztować, oczywiście może, ale nie musi. Bez markowych metek na meblach, ścianach, dodatkach i tak obroni się sama. Potrzebna jej tylko jedna metka, a raczej metryka, dobrego architekta. Architekta, który zrozumie i ułoży na nową przestrzeń. Rozluźni fantazje klientów i pokaże, że nawet do starego kalifornijskiego budynku dla się pięknie dobudować nowoczesną czarną stodołę. 🙂

Architekt: Architect Prineas

Zdjęcia: Chris Warnes

Źródło : http://www.archdaily.com/

Zobacz inne wpisy

20 komentarzy

 1. greez pisze:

  Taki nowoczesny i nietypowy z przyjemnością bym w takim pomieszkała 🙂

 2. Świetne mieszkanie z pięknym tarasem!

 3. Apartament jest nieziemski, świetnie przemyślana architektura.

 4. Mateusz pisze:

  Wygląda naprawdę cudownie chciałbym w takim mieszkać.

 5. Kamil pisze:

  Piękny dom, tylko czy sprawdził by się w naszych realiach – dużo mostków cieplnych.

 6. Dallas pisze:

  Zachwycający apartament. Wszystko urządzone w dobrym stylu i zaaranżowane z naciskiem na praktyczność 🙂

 7. Piękny projekt, a ta zieleń za oknem wygląda naprawdę niesamowicie 🙂

 8. Dobry przykład na to, że w architekturze limitem jest jedynie wyobraźnia, a przynajmniej jeśli nie ograniczają nas fundusze 🙂
  Warto zapoznać się z ich innymi projektami – choćby ten „Nano Pod” – zgrabne połączenie miejsca do pracy i wypoczynku. Zwróćcie uwagę na wizualne rozróżnienie części dziennej i sypialnianej studia, przy jednoczesnym zachowaniu wolnej przestrzeni i miejsca na przechowywanie rzeczy. Fajnie, że pokazują „ruchome” zdjęcia, pozwalają spojrzeć na całość z szerszej perspektywy.

 9. autotrans.pl pisze:

  Świetny projekt, stworzył go ktoś obdarzony naprawdę dużą kreatywnością. Uwielbiam takie nowoczesne domy.

 10. e4c pisze:

  Świetna aranżacja, wygląda naprawdę fajnie. Zupełnie coś innego.

 11. Julia pisze:

  Niby taki ładny, wnętrze takie duże się wydaje ale jakoś tak mu czegoś brakuje. Wewnątrz jest taka pustka. Jak dla mnie zbyt mało przytulny ale ogólnie bardzo ciekawy projekt. Każdy ma swój gust wiadomo 😉

 12. purterm.pl pisze:

  Wiele dobrego się dowiedziałem tutaj 🙂

 13. Sylwia pisze:

  Bardzo ciekawy projekt

 14. Weronika pisze:

  Super się prezentuje taki budynek

 15. Zosia pisze:

  Ciekawie wygląda takie nowoczesne budownictwo

 16. Daria pisze:

  Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

 17. Roman pisze:

  Wiele tutaj interesujących i ważnych informacji.

 18. Nadia pisze:

  Prezentuje się zjawiskowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *