Ufff zdążyłam z postem na 14 lutego. Co prawda my osobiście nie szczególnie celebrujemy to dzisiejsze święto, ale skoro świat dookoła wyznaje sobie miłość, to lepiej się z tego cieszyć i tym zarażać niż kolejny dzień narzekać. ;)Tak więc, by zdążyć jeszcze przed 24 pokaże Wam dom, w którym ja dziś się zakochałam. Nie wiem jak długo będzie trwało to moje zauroczenie, czy do kolejnego wpisu, czy może będzie trwać wiecznie, ale dzisiejszy wieczór chętnie spędziłabym w takiej unowocześnionej chacie. 😉 I ktoś ma jeszcze wątpliwości, że przeciwieństwa się przyciągają?
Architekci z pracowni Proarh tak piszą o tym domu:
Istniejąca tradycyjna zagorska chatka była w złym stanie technicznym i konstrukcyjnym, dlatego została odnowiona z uwzględnieniem cech lokalnego dziedzictwa architektonicznego i wzornictwa. Zachowano oryginalny budynek, a werandę zastąpiono szklanym kubikiem. Aby zapewnić maksymalne nasłonecznienie od południa, szklany kubik wysunięto z głównej bryły domu, tworząc jednocześnie przestrzeń wejściową. Interakcję między wnętrzem a zewnętrzem umożliwiają otwierane szklane ściany.
Dom składa się z trzech kondygnacji: piwnicy, parteru i pierwszego piętra. Na parterze znajdują się strefy wypoczynku, spożywania posiłków i gotowania, a na pierwszym piętrze – sypialnie. Parter ma tradycyjny układ przestrzenny, tworząc wspólną strefę „ogniska domowego”. Dach kryty strzechą zastąpiono nowym, który rozciąga się na całą elewację, a na szczycie umieszczono nowe drewniane elementy. Dojście do domu wykonano z pni drzew. Zachowano istniejącą kamienną podstawę budynku, a nowy taras wykończono drewnianą podłogą, otwierając go na imponujący krajobraz Zagorza.
W ten sposób chatka staje się „organiczna” i łatwa w utrzymaniu dzięki wykorzystaniu lokalnych zasobów i wiedzy. Oddycha i zmienia się z czasem, tworząc zdrowe środowisko do życia. Innowacyjne wykorzystanie słomy, często uważanej za przestarzały i zapomniany materiał, na dachu i ścianach, w połączeniu z drewnianą konstrukcją nośną, szklanym i aluminiowym kubikiem, przekształca ten skromny dom w subtelny hołd dla bogatej kultury i dziedzictwa regionu Zagorza.
Architekt: http://www.proarh.hr/
Zdjęcia: DAMIR FABIJANIĆ
Źródło: http://www.miesarch.com
/
NAJNOWSZE KOMENTARZE