Valley Villa / Arches

Nieopodal Wilna na terenie parku krajobrazowego z niewielkiego zbocza wśród drzew wyrósł niesamowity dom. Powstał w miejscu starej farmy, a jego proporcje i charakter w założeniu miały nawiązywać do wiejskich drewnianych chat, które rozsiane są w okolicy. Pomysł przesunięcia domu na skraj działki, na który wpadli litewscy architekci z pracowni Arches  stał się początkiem do zaprojektowania niezwykle wyjątkowego domu.

Dobry architekt potrafi dostrzec potencjał terenu w którym przyszło mu pracować. Od pierwszej wizyty na działce rozmyśla i analizuje. Szkic po szkicu zbliża się do momentu w którym wie jaka przestrzeń będzie najlepiej opisywać marzenia klienta, jednocześnie nie burząc uroku okolicy. Tak dojrzała koncepcja musiała powstać właśnie w takim momencie. Dom zamyka się i otwiera, wtapia w zbocze i lewituje nad doliną. Jest ciężki u dołu by pnąc się ku niebu zachwycać lekkością. A użyte materiały – grafitowy łupek parteru i drewniany ażur piętra, nawiązujące do tradycyjnej zabudowy w okolicy, dodatkowo potęgują to uczucie.

Asymetria i skosy, na które pokusili się architekci, pojawiają się niespodziewanie zarówno w bryle budynku jak i w rzutach. Ta dynamika, energia skosów mogłaby zakłócać panujący tu spokój, a jednak zaskakująco koresponduje z otoczeniem.

Architekci zadbali też o każdą chwilę przyszłych właścicieli. Dopasowali funkcje domu do rytmu ich życia. Na parterze wbitym w skarpę znalazły się wejście, garaż, pokój rodziców, pokój telewizyjny, biuro i pokój gościnny. Piętro domu to przestrzeń wspólna – salon z kuchnią i jadalnią i część z pokojami dla dzieci. Podarowali im jednak dużo więcej niż tylko przestrzeń wewnętrzną domu. Skręcenie brył parteru i piętra pozwoliły na stworzenie dodatkowych przestrzeni zewnętrznych – tarasów, dziedzińców, które dostępne z niemalże wszystkich pomieszczeń dają mieszkańcom niezliczone możliwości spędzania wolnego czasu w tej pięknej zieleni.

Im dłużej przyglądamy się temu projektowi tym więcej dostrzegamy. To tu, to tam pojawia się niespodzianka, której nie dostrzegliśmy za pierwszym razem. Taki właśnie jest ten dom. Jak prezent świąteczny zapakowany w kilka kolejnych pudełek, których odpakowywanie wzmaga naszą radość. Rzadko kiedy publikujemy tu tak duże domy (ten ma 415m2), jednak architekci ukryli w nim tyle zachwytów, tyle wspaniałych chwil, że warto go pokazać.

Chodźcie z nami na wirtualną wycieczkę wokół domu, a potem wejdźcie do wnętrza. Tam to dopiero jest bajka…

Przyjemnej podróży !

 

Architekt: ARCHES

Powierzchnia: 415m2

Powierzchnia działki: 2098m2

Lokalizacja: Wilno, Litwa

Zdjęcia: https://norberttukaj.com

Źródło: https://www.archdaily.com/796792/valley-villa-arches

Zobacz inne wpisy

8 komentarzy

 1. Dom robi wrażenie. Wszystko idealne ze sobą współgra.

 2. Iga pisze:

  W pierwszej kolejnosci wydawało mi sie, ze jest to jedynie wizualizacja grafika, a nie prawdziwy dom. Potem jednak zobaczyłam, ze ten dom naprawdę stoi. I to wcale nie tak daleko od nas – bo u naszego sąsiada.
  Gratuluję projektu, jeden z ciekawszych domów, jakie w ostatnim czasie widziałam Zarówno jeśli chodzi o formę, jak i o elewację.

  Jest nowoczesny, ale również dobrze wpasowuje się w otoczenie.

 3. Martyna pisze:

  Jeden z ciekawszych projektów domów, jakie widziałam. Doskonale wpisuje się w krajobraz miejsca. Z jednej strony jest bardzo nowoczesny i wspołczesny, z drugiej strony ciepłe drewno doskonale pasuje do otaczającej go natury. Szkoda, że w Polsce nie powstaje więcej takich domów. Aczkolwiek widze, ze powoli sie to zmienia i Polacy również zaczynają doceniać dobra architekturę.

  Od siebie dodam, ze podobne lamele można zastosować również w pomieszczeniach w środku
  https://www.golddoor.pl/pl/products/probki-lameli-premium-3d-slim-listew-dekoracyjnych-6-dekorow-18547.html

  Ofertę taką ma GOlddoor.

 4. Paulina pisze:

  Ten dom naprawdę jest przepiękny. Można powiedzieć, że naprawdę dobrze komponuje się z naturą. Nic tutaj nie przeszkdza.

 5. Filip pisze:

  Świetny blog, dużo inspirujących wpisów i projektów

 6. Zuzanna S pisze:

  Piękny dom, taki nietuzinkowy. Chociaż wydaje mi się, że lepiej by się prezentował gdyby był wykonany z jednolitego materiału. Mi zdecydowanie bardziej podoba się łupek naturalny. Sami jesteśmy na etapie budowania własnego domu i chyba właśnie na takie rozwiązanie się zdecydujemy. Pozostaje tylko poszukać dobrego producenta łupka i można działać 😉

 7. Anita pisze:

  Bardzo ciekawe projekty

 8. Ten dom wygląda zjawiskowo. Uwielbiam takie nowatorskie podejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *