WARSZTATY DLA DZIECI – ZAPROJEKTUJ MIASTO / Piknik Architektoniczny w Parku Śląskim 09.08.2014

W upalną sobotę cała rodzina AWX-ów udała się w stronę Katowic, gdzie tego dnia w Parku Śląskim odbywał się Piknik Architektoniczny, o którym pisaliśmy Wam tutaj. Naszym głównym celem były WARSZTATY DLA DZIECI – ZAPROJEKTUJ MIASTO, którym kibicowaliśmy na każdym etapie od pomysłu do realizacji. To pierwsze takie warsztaty, które  w ramach odbywającego się Pikniku, wspólnie postanowiły zorganizować Śląska Okręgowa Izba Architektów i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Katowicach. To część naszego (architektów SlOIA) planu, by rozpocząć na większą skalę  Edukacji Architektonicznej Dzieci na Śląsku.  

Te nieśmiałe pierwsze wspólne kroki – by z Architekturą zbliżyć się do dzieci –  to niejako premiera naszej edukacji. Bardzo miło było obserwować jak zostały one odebrane przez dzieciaki, których na parkowym placu przed tzw. Kapeluszem, z minuty na minutę przybywało coraz więcej. Ze swoją wrodzoną śmiałością bez zastanowienia chwytały za kredę by również mieć swój wkład w powstającym przy jej pomocy mieście. Ich dziecięca ciekawość nie pozwoliła im być biernym obserwatorem, one chciały również tworzyć. Uważnie nasłuchiwały przestrzennych i funkcjonalnych potrzeb miasta, które w czasie opowiadania moderatorom o swojej twórczości  przychodziły im do głowy.  Z rozmachem w dłoni, skupieniem i zadziwiającą fantazją coraz szerzej rozcierały kredę o podłoże.

Po dziełach 2d przyszedł czas wzbić się w górę i z przygotowanego przez organizatorów zestawu zbudować wieżę, która miała być najwyższa lub najpiękniejsza. Ale jak to w architekturze nigdy nic nie jest jednoznaczne, nigdy nie wiadomo z jakimi problemami przyjdzie zmierzyć się kształtującemu przestrzeń architektowi. Wyzwaniem dodatkowym okazał się wiatr, który doskonale ustalił kolejne kryterium oceny prac. 🙂 Wieże rosły jedne w górę inne w szerz. Wraz z nimi rosło zainteresowanie przechodniów przeradzając się niekiedy w kolejnego uczestnika zabawy. Ostatecznie powstało 14 zespołów, w których radość tworzenia odkryły w sobie nie tylko dzieci, ale towarzyszący im rodzice. Praca zespołowa to była dla nich kolejna lekcja. Zbudowana z dylematów, rozbieżnych koncepcji, tupania nogą i stawiania na swoim pokazała małym i dużym budowniczym, że Architektura to zdecydowanie coś więcej niż fasady budynków, to myślenie o całości, nawet o tym by niechcący w swojej pracy nie zakłócić budowli sąsiada. Dla nas architektów fascynujące było podglądać jaką frajdę uczestnikom daje ta zabawa, ale jeszcze przyjemniejszą widzieć z jakim zainteresowaniem słuchają wskazówek, które udzielali im moderatorzy warsztatów.

Ostatecznie za piękny udział w warsztatach nagrodzone zostały wszystkie zespoły, a ich uczestnicy otrzymali wspaniałą książeczkę pt. „Historia pewnego domu” – autorstwa Joanny Babiarz, którą wydała Małopolska Izba Architektów. Wierszem i dobrym rysunkiem książeczka opisuje realia pracy architekta. Nagrody główne przyznane zostały dwóm uczestnikom, którzy zachwycili jury swoją wyobraźnią i zaangażowaniem. Brawa należą się też osobom, które wykorzystując swoje kilkuletnie doświadczenie na tym polu wsparły, przygotowały i poprowadziły warsztaty: Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (Pronobis Studio) oraz Ewie Szymańskiej-Sułkowskiej i Piotrowi Sułkowskiemu (Skwadrat). Pokazali nam, że się da i że warto otwierać się na ludzi ! DZIĘKUJEMY ! Już wiemy, że to nie jednorazowa impreza i będziemy wspólnie działać na rzecz Edukacji Architektonicznej Dzieci  o czym nie zapomnimy Was poinformować. 😉

A tymczasem zapraszamy na relację fotograficzną, którą przygotowała dla nas nasza przesympatyczna współpracownica Ilona.  Również dziękujemy !!!

Zobacz inne wpisy

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Świetna inicjatywa. Szkoda, że nie mogłem tam się pojawić no ale cóż. Może następnym razem.

  1. 17 sierpnia 2014

    […] się u nas ostatnio dzieje:  wywiad, urlop, artykuł, piknik, konkurs… Tyle na raz, że aż sami ledwo nadążamy by to wszystko dogonić i […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *