W upalną sobotę cała rodzina AWX-ów udała się w stronę Katowic, gdzie tego dnia w Parku Śląskim odbywał się Piknik Architektoniczny, o którym pisaliśmy Wam tutaj. Naszym głównym celem były WARSZTATY DLA DZIECI – ZAPROJEKTUJ MIASTO, którym kibicowaliśmy na każdym etapie od pomysłu do realizacji. To pierwsze takie warsztaty, które w ramach odbywającego się Pikniku, wspólnie postanowiły zorganizować Śląska Okręgowa Izba Architektów i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Katowicach. To część naszego (architektów SlOIA) planu, by rozpocząć na większą skalę Edukacji Architektonicznej Dzieci na Śląsku.
Te nieśmiałe pierwsze wspólne kroki – by z Architekturą zbliżyć się do dzieci – to niejako premiera naszej edukacji. Bardzo miło było obserwować jak zostały one odebrane przez dzieciaki, których na parkowym placu przed tzw. Kapeluszem, z minuty na minutę przybywało coraz więcej. Ze swoją wrodzoną śmiałością bez zastanowienia chwytały za kredę by również mieć swój wkład w powstającym przy jej pomocy mieście. Ich dziecięca ciekawość nie pozwoliła im być biernym obserwatorem, one chciały również tworzyć. Uważnie nasłuchiwały przestrzennych i funkcjonalnych potrzeb miasta, które w czasie opowiadania moderatorom o swojej twórczości przychodziły im do głowy. Z rozmachem w dłoni, skupieniem i zadziwiającą fantazją coraz szerzej rozcierały kredę o podłoże.
Po dziełach 2d przyszedł czas wzbić się w górę i z przygotowanego przez organizatorów zestawu zbudować wieżę, która miała być najwyższa lub najpiękniejsza. Ale jak to w architekturze nigdy nic nie jest jednoznaczne, nigdy nie wiadomo z jakimi problemami przyjdzie zmierzyć się kształtującemu przestrzeń architektowi. Wyzwaniem dodatkowym okazał się wiatr, który doskonale ustalił kolejne kryterium oceny prac. 🙂 Wieże rosły jedne w górę inne w szerz. Wraz z nimi rosło zainteresowanie przechodniów przeradzając się niekiedy w kolejnego uczestnika zabawy. Ostatecznie powstało 14 zespołów, w których radość tworzenia odkryły w sobie nie tylko dzieci, ale towarzyszący im rodzice. Praca zespołowa to była dla nich kolejna lekcja. Zbudowana z dylematów, rozbieżnych koncepcji, tupania nogą i stawiania na swoim pokazała małym i dużym budowniczym, że Architektura to zdecydowanie coś więcej niż fasady budynków, to myślenie o całości, nawet o tym by niechcący w swojej pracy nie zakłócić budowli sąsiada. Dla nas architektów fascynujące było podglądać jaką frajdę uczestnikom daje ta zabawa, ale jeszcze przyjemniejszą widzieć z jakim zainteresowaniem słuchają wskazówek, które udzielali im moderatorzy warsztatów.
Ostatecznie za piękny udział w warsztatach nagrodzone zostały wszystkie zespoły, a ich uczestnicy otrzymali wspaniałą książeczkę pt. „Historia pewnego domu” – autorstwa Joanny Babiarz, którą wydała Małopolska Izba Architektów. Wierszem i dobrym rysunkiem książeczka opisuje realia pracy architekta. Nagrody główne przyznane zostały dwóm uczestnikom, którzy zachwycili jury swoją wyobraźnią i zaangażowaniem. Brawa należą się też osobom, które wykorzystując swoje kilkuletnie doświadczenie na tym polu wsparły, przygotowały i poprowadziły warsztaty: Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (Pronobis Studio) oraz Ewie Szymańskiej-Sułkowskiej i Piotrowi Sułkowskiemu (Skwadrat). Pokazali nam, że się da i że warto otwierać się na ludzi ! DZIĘKUJEMY ! Już wiemy, że to nie jednorazowa impreza i będziemy wspólnie działać na rzecz Edukacji Architektonicznej Dzieci o czym nie zapomnimy Was poinformować. 😉
A tymczasem zapraszamy na relację fotograficzną, którą przygotowała dla nas nasza przesympatyczna współpracownica Ilona. Również dziękujemy !!!
Świetna inicjatywa. Szkoda, że nie mogłem tam się pojawić no ale cóż. Może następnym razem.