O domu z dala od ludzi marzy wielu. Dom pod lasem, na wsi, gdzieś w górach – takie przykłady domów publikowane w magazynach, na stronach www, czy w mediach społecznościowych przyciągają spokojem i zachęcają do rozmyślań.
Z drugiej strony mija właśnie pierwszy tydzień kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, a już obserwujemy ogromną tęsknotę ludzi za miastem i drugim człowiekiem. Potrzebę przybicia piątki z sąsiadem czy beztroskim odwiedzeniem dziadków. Czy życie z dala to separacja? W czasach gdy mamy internet, telefon odległość fizyczna zazwyczaj nie jest problemem. Wielu inwestorów, by delektować się ciszą i spokojem, świadomie wybiera działki poza skupiskami. O jednym z takich domów opowiemy Wam dzisiaj. Jak nic pasuje do zaistniałej na świecie sytuacji.
Na działce w okolicach Bielska-Białej architekci z Kropka Studio zaprojektowali dom dla pięcioosobowej rodziny. Nie jest to jednak typowa górska chata. Podobnie jak w domu, który opisywaliśmy ostatnio ( Dom na skośnej działce / Dom Lus_4 PL ARCHITEKCI ) architekci zmierzyli się ze skośną działką. Skosem był jednak nie kształt działki, ale jak na góry przystało jego niwelacja. I co ciekawe, tu również z każdej strony dom wygląda inaczej. Podobnie unosi się i opada, zmniejsza i powiększa. Choć w zupełnie inny sposób.
Czyż nie za to kochamy architekturę ! Te same myśli krążą po głowach wielu architektów, ale malują zupełnie inną przestrzeń.
Aby najlepiej zobrazować myśl przewodnią architektów spójrzcie na przekrój. Od razu widać z czym mierzyli się projektanci.
Dom stanął na zboczu. Stanął ? Raczej się w nie wtulił. Od strony lokalnych dróg w objęciach brzozowego zagajnika widoczna jest tylko górna kondygnacja domu.Spójrzcie na jej rzut:
Mieści ona strefę dzienną oraz główną sypialnię z łazienką i garderobą. Górna część domu została rozcięta przeszklonym łącznikiem, który podkreśla funkcjonalny podział budynku. Znajdziemy w nim klatkę schodową, która spaja obie kondygnacje. Zejdźmy zatem piętro niżej:
Parter domu, zatopiony z trzech stron w zboczu, otwiera się jedynie w stronę podjazdu. Dom z tej strony jest już dwukondygnacyjny. Na tej kondygnacji znajdziemy strefę wejściową, przestronny garaż, trzy pokoje dla dzieci i garderobę. Ta ciągnie się przez cały korytarz. Lubimy takie rozwiązania i również często jest stosujemy.
Te dwa ujęcia poniżej świetnie pokazują jak architekci zabawili się przestrzenią. Dzięki takiemu układowi kondygnacji i wpasowaniu się w górzysty teren wszystkie pomieszczenia mają wyjścia na zewnątrz. Nikt nie został stratny. 😉
Górna kondygnacja została obłożna blachą na rąbek stojący. Dach i ściany dzięki temu stanowią jedną bryłę, która siedzi na betonowym cokole parteru.
A co zastaniemy wewnątrz? A to już istna poezja… Od zawsze twierdzimy, że w dobrze zaprojektowanych budynkach nie trzeba szczególnie urządzać wnętrz. Architektura budynku sama staje się dekoracją. Dobre proporcje wszystkich elementów robią główną robotę. Reszta jest tylko drobnym dodatkiem. A zresztą zobaczcie sami:
I jak? Chcecie więcej takich dobrych przykładów prosto z Polski?
Kiedyś nasze hasło w nagłówku bloga brzmiał:
ZARAŻAMY DOBRĄ ARCHITEKTURĄ.
Do czasu, aż jeden z naszych ulubionych czytelników zwrócił nam uwagę, że słowo „zarażać” źle się kojarzy. 😉 Na przekór, dziś postawimy na swoim w tych trudnych czasach będziemy Was nią zarażać aż do skutku. Granice zamknięte więc zostaniemy w Polsce. Idą trudne czasy, dlatego naszą działalnością blogową może choć trochę wspomożemy polskich architektów. Zaglądajcie do ich portfolio, szukajcie tych z którymi z chęcią przybijecie piątkę i po prostu dajcie im zarobić. 😉
Koniecznie zajrzyjcie na stronę Kropka Studio. Ich projekt DOM NA JURZE już od ponad 4 lat podziwiać możecie na naszym blogu.
Zostańcie w domu i chodźcie z nami na wirtualny spacer po domu w górach. ⤵
lokalizacja: Beskid Śląski / architekci: Kropka Studio / Powierzchnia: 302 m2 / zdjęcia: Maciej Lulko / projekt: 2016 / źródło: Kropka Studio
Dla architektów spore wyzwanie i pewnie czasochłonne, ale efekt końcowy wyborny 🙂
Wiele dobrego się dowiedziałem tutaj 🙂
Wnętrza jak z bajki, doskonałe wykorzystanie przestrzeni. Świetna robota architektów, zasługują na pochwały 🙂
Dom prezentuje się rewelacyjnie. Jestem pod wrażeniem
Moim zdaniem lokalizacja ma tutaj bardzo dużą rolę. Ma to znaczenie dla nas samych. W tym jak wygodnie będzie nam się w danej okolicy mieszkało. Jak również ma to duże znaczenie przy ewentualnej odsprzedaży mieszkania. Zdecydowanie łatwiej mozna sprzedać mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji niż na przedmiesiach czy na wsi gdzie bywa problem z dojazdem do sklepu czy do pracy.
Jeśli chodzi o dekoracje to jest to raczej podrzędna rzecz. Udekorujemy sobe mieszkanie tak jak chcemy W swom czasie. Przy zakupie dobrze jest zwracać uwagę na inne kwestie.
Z jednej strony prosta stodoła. Z drugiej strony detale sprawiaja ,ze dom ten wyrożnia się na tle innych projektów. Jeden z ciekawszych projektów, które tutaj widziałam. Sama jestem posiadaczka działki nad jeziorem, obecnie szukam projektu domku letniskowego. Pewnie nie będzie tak duzy jak powyższy, ale zainspiruję sie formą.
Świetny projekt
Bardzo piękny dom. Wygląda naprawdę rewelacyjnie. Uważam, że jeśli chcemy ciszyć się ciszą, radością to zdecydowanie warto sobie taki dom postawić.