Z dala od ludzi / Dom w górach / Kropka Studio

O domu z dala od ludzi marzy wielu. Dom pod lasem, na wsi, gdzieś w górach – takie przykłady domów publikowane w magazynach, na stronach www,  czy w mediach społecznościowych przyciągają spokojem i zachęcają do rozmyślań.

Z drugiej strony mija właśnie pierwszy tydzień kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, a już obserwujemy ogromną tęsknotę ludzi za miastem i drugim człowiekiem. Potrzebę przybicia piątki z sąsiadem czy beztroskim odwiedzeniem dziadków. Czy życie z dala to separacja? W czasach gdy mamy internet, telefon odległość fizyczna zazwyczaj nie jest problemem. Wielu inwestorów, by delektować się ciszą i spokojem, świadomie wybiera działki poza skupiskami. O jednym z takich domów opowiemy Wam dzisiaj. Jak nic pasuje do zaistniałej na świecie sytuacji.

Na działce w okolicach Bielska-Białej architekci z Kropka Studio zaprojektowali dom dla pięcioosobowej rodziny. Nie jest to jednak typowa górska chata. Podobnie jak w domu, który opisywaliśmy ostatnio ( Dom na skośnej działce / Dom Lus_4 PL ARCHITEKCI )  architekci zmierzyli się ze skośną działką. Skosem był jednak nie kształt działki, ale jak na góry przystało jego niwelacja. I co ciekawe, tu również z każdej strony dom wygląda inaczej. Podobnie unosi się i opada, zmniejsza i powiększa. Choć w zupełnie inny sposób.

Czyż nie za to kochamy architekturę ! Te same myśli krążą po głowach wielu architektów, ale malują zupełnie inną przestrzeń.

Aby najlepiej zobrazować myśl przewodnią architektów spójrzcie na przekrój. Od razu widać z czym mierzyli się projektanci.

Dom stanął na zboczu. Stanął ? Raczej się w nie wtulił. Od strony lokalnych dróg w objęciach brzozowego zagajnika widoczna jest tylko górna kondygnacja domu.Spójrzcie na jej rzut:

Mieści ona strefę dzienną oraz główną sypialnię z łazienką i garderobą. Górna część domu została rozcięta przeszklonym łącznikiem, który podkreśla funkcjonalny podział budynku. Znajdziemy w nim klatkę schodową, która spaja obie kondygnacje. Zejdźmy zatem piętro niżej:

Parter domu, zatopiony z trzech stron w zboczu, otwiera się jedynie w stronę podjazdu. Dom z tej strony jest już dwukondygnacyjny. Na tej kondygnacji znajdziemy strefę wejściową, przestronny garaż, trzy pokoje dla dzieci i garderobę. Ta ciągnie się przez cały korytarz. Lubimy takie rozwiązania i również często jest stosujemy.

Te dwa ujęcia poniżej świetnie pokazują jak architekci zabawili się przestrzenią. Dzięki takiemu układowi kondygnacji i wpasowaniu się w górzysty teren wszystkie pomieszczenia mają wyjścia na zewnątrz. Nikt nie został stratny. 😉

Górna kondygnacja została obłożna blachą na rąbek stojący. Dach  i ściany dzięki temu stanowią jedną bryłę, która siedzi na betonowym cokole parteru.

A co zastaniemy wewnątrz? A to już istna poezja… Od zawsze twierdzimy, że w dobrze zaprojektowanych budynkach nie trzeba szczególnie urządzać wnętrz. Architektura budynku sama staje się dekoracją. Dobre proporcje wszystkich elementów robią główną robotę. Reszta jest tylko drobnym dodatkiem. A zresztą zobaczcie sami:

I jak? Chcecie więcej takich dobrych przykładów prosto z Polski?

Kiedyś nasze hasło w nagłówku bloga brzmiał:

ZARAŻAMY DOBRĄ ARCHITEKTURĄ.

Do czasu, aż jeden z naszych ulubionych czytelników zwrócił nam uwagę, że słowo „zarażać” źle się kojarzy. 😉 Na przekór, dziś postawimy na swoim w tych trudnych czasach będziemy Was nią zarażać aż do skutku. Granice zamknięte więc zostaniemy w Polsce. Idą trudne czasy, dlatego naszą działalnością blogową może choć trochę wspomożemy polskich architektów. Zaglądajcie do ich portfolio, szukajcie tych z którymi z chęcią przybijecie piątkę i po prostu dajcie im zarobić. 😉

Koniecznie zajrzyjcie na stronę Kropka Studio. Ich projekt DOM NA JURZE  już od ponad 4 lat podziwiać możecie na naszym blogu.

Zostańcie w domu i chodźcie z nami na wirtualny spacer po domu w górach. ⤵

 

lokalizacja: Beskid Śląski / architekci: Kropka Studio  / Powierzchnia: 302 m2 / zdjęcia: Maciej Lulko / projekt: 2016 / źródło: Kropka Studio

Zobacz inne wpisy

9 komentarzy

 1. Intako pisze:

  Dla architektów spore wyzwanie i pewnie czasochłonne, ale efekt końcowy wyborny 🙂

 2. lekom.pl pisze:

  Wiele dobrego się dowiedziałem tutaj 🙂

 3. ISON pisze:

  Wnętrza jak z bajki, doskonałe wykorzystanie przestrzeni. Świetna robota architektów, zasługują na pochwały 🙂

 4. Natalia pisze:

  Dom prezentuje się rewelacyjnie. Jestem pod wrażeniem

 5. Iga pisze:

  Moim zdaniem lokalizacja ma tutaj bardzo dużą rolę. Ma to znaczenie dla nas samych. W tym jak wygodnie będzie nam się w danej okolicy mieszkało. Jak również ma to duże znaczenie przy ewentualnej odsprzedaży mieszkania. Zdecydowanie łatwiej mozna sprzedać mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji niż na przedmiesiach czy na wsi gdzie bywa problem z dojazdem do sklepu czy do pracy.

  Jeśli chodzi o dekoracje to jest to raczej podrzędna rzecz. Udekorujemy sobe mieszkanie tak jak chcemy W swom czasie. Przy zakupie dobrze jest zwracać uwagę na inne kwestie.

 6. bariera u-12a pisze:

  Z jednej strony prosta stodoła. Z drugiej strony detale sprawiaja ,ze dom ten wyrożnia się na tle innych projektów. Jeden z ciekawszych projektów, które tutaj widziałam. Sama jestem posiadaczka działki nad jeziorem, obecnie szukam projektu domku letniskowego. Pewnie nie będzie tak duzy jak powyższy, ale zainspiruję sie formą.

 7. Wiktor pisze:

  Świetny projekt

 8. Bardzo piękny dom. Wygląda naprawdę rewelacyjnie. Uważam, że jeśli chcemy ciszyć się ciszą, radością to zdecydowanie warto sobie taki dom postawić.

 1. 29 marca 2020

  […] się skosy. W Domu na skośnej działce / Dom Lus_4 PL ARCHITEKCI skośny był kształt działki. W Z dala od ludzi / Dom w górach / Kropka Studio  architekci projektanci zmierzyli się ze skośnym terenem. A INOstudio skosów użyli nie tylko w rzucie, ale […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *