Dom asymetryczny / INOSTUDIO

Wielu z Was jeszcze miesiąc tamu miało wielkie plany: kupić działkę (1), znaleźć architekta (3), dostać pozwolenie (3), wynająć dobrą ekipę (4), wybudować wymarzony DOM (5). Pewnie są też tacy, którzy te pięć punktów planowali w innej kolejności. Z braku czasu lub pod przykrywką pozornych oszczędności w pośpiechu punkt drugi chcieli zastąpić szybkim i tanim projektem gotowym.

Niezależnie w której grupie jesteście i jak gruby jest Wasz portfel, to co do tej pory wydawało się takie proste, ułożone w harmonijną całość, na dzień dzisiejszy jest jedną wielką niewiadomą. Zostaliście w domach. Opuszczacie je tylko do pracy lub by załatwić codzienne potrzeby, a planowania domu zdecydowania do tych potrzeb dziś nie należy.

A może właśnie wbrew wszystkiemu mamy teraz czas, by przewartościować swój pośpiech, odnaleźć spokój tam gdzie do tej pory go nie szukaliśmy i zacząć marzyć o życiu PO EPIDEMII. Ktoś wczoraj ładnie napisał:

Nie anuluj marzeń. ZMIEŃ DATĘ !

Mamy dziś dla Was inspirację, która pokaże, że warto postawić na CZAS – czwarty wymiar, który buduje dobrą architekturę. To najlepszy asystent architekta. Pomaga w dogłębnych analizach, skupieniu się na celu i szukaniu najlepszych rozwiązań, przed którymi staje projektant. A efekty ? Mogą zaskoczyć. Zapraszamy !

Doskonałym przykładem projektu, który nie powstał pod wpływem presji czasu jest Asymetryczny Dom autorstwa INO STUDIO. Magdę i Zbyszka znamy jeszcze ze studiów. Ba ! Nawet mieliśmy wspólny epizod mieszkaniowy. Dlatego doskonale rozumiemy ich gliwicką kreskę, subtelny minimalizm, dbałość o każdy detal projektowanej architektury, do którego zaprojektowania potrzebny jest właśnie CZAS. W tym domu wszystkie te elementy widać jak na dłoni. Ale zacznijmy od początku, czyli od naszego punktu nr 1 czyli działki.

Narożna działka z wjazdem od południa i z widokiem na las od strony zachodniej. Wymarzona, ale jednak z drobną wadą, która jak się zaraz okaże stanie się zaletą. I tu podobnie jak w dwóch poprzednich wpisach najlepszą receptą na problem okażą się skosy. W Domu na skośnej działce / Dom Lus_4 PL ARCHITEKCI skośny był kształt działki. W Z dala od ludzi / Dom w górach / Kropka Studio  architekci projektanci zmierzyli się ze skośnym terenem. A INOstudio skosów użyli nie tylko w rzucie, ale i w bryle budynku. To była ich odpowiedź na południowy wjazd i potrzebę prywatności przyszłych mieszkańców. Dom bowiem nie tylko układa się pod skosem w stosunku do działki, ale jego bryła i specyficzny kształt dachu unosi się w głąb działki w taki sposób, by zaspokoić zarówno intymność jak i potrzebę południowego słońca mieszkańcom. By dojść do takich rozwiązań nie wystarczy gotowy projekt z internetu, trzeba spełnić punkt 2 – znaleźć dobrego, zaufanego architekta.

Każdy inwestor zna swoje potrzeby lecz nie zawsze wie jak je dobrze poukładać. Architekci mają na to lekarstwo. Za pomocą schematów ideowych stawiają diagnozę i wypisują receptę na dany problem. Tak było i w tym przypadku:

A jak to się przekłada na funkcję? Spójrzcie teraz na rzuty:

Funkcja domu, pewnie wbrew pierwszym oczekiwaniom inwestorów, zaplanowana została inaczej niż się spodziewali. Budynek na pierwszy rzut oka nie otwiera się na południe. Przeciwnie z frontu to zamknięta bryła. Jednak jego skośny kształt zarówno w rzucie jak i w bryle sprawia, że odległe od południowej granicy serce domu czyli salon jest dostatecznie doświetlony. Przyczynia się do tego nietypowy kształt dachu i choć na poniższych przekrojach wydaje się to zbyt skomplikowane im głębiej będziemy w nie wchodzić wszystko zaczyna się robić jasne. Dokładnie tak jak idea tego domu. 🙂

I projekt gotowy, a przy okazji tak bardzo indywidualny. 😉 Możemy starać się o punkt 3 czyli pozwolenie na budowę. Choć budynek tak odmienny od sąsiednich, spełnia wszystkie wymagania planistyczne i pomimo INnOści wpisuje się w krajobraz.

INO STUDIO

Do szczęścia potrzeba tylko dobra ekipa czyli punkt 4. To od niej zależy czy to co zostało tak dokładnie przemyślane na papierze, będzie równie precyzyjne w realizacji. Tu nie mamy wątpliwości, że firma budowlana trzymała do końca poziom.

Dotyczy się to zarówno budynku z zewnątrz jak i jego wnętrza. W dzisiejszych czasach, przepełnionych możliwościami, zatrzymanie się i postawienie na minimalizm bywa czasem trudne. Mnogość pomysłów kusi nas i zatraca. Dlatego tak ważne jest by nie dać się ponieść fantazji, pozostać przy pierwotnej idei i realizować ją w skupieniu. Mieszkańcy tego domu zaufali architektom i dzięki temu ich dom pod każdym względem tworzy spójną całość. Inną, zaskakującą, ale jakże piękną. Zwłaszcza gdy wejdziemy do wnętrza budynku, zrozumiemy i poczujemy zamysł projektantów.

I choć wiemy, że może przed nami czasy, w których budowy domów nie będą priorytetem. Ważniejsze będzie by przetrwać kolejne miesiące. Mamy nadzieję, że jako naród zaczniemy się intuicyjnie się wspierać. Kupować polskie produkty, korzystać z usług sąsiada. Nie zapomnijcie wtedy o polskich architektach. My tak jak i Wy za chwilę, gdy skończymy projekty, którym teraz poświęcają swój projektowy CZAS, możemy stracić zlecenia.

Nie liczymy na obietnicę, ale jeśli stwierdzicie, że to już moment na budowę to zapukajcie do architektów w okolicy. Oni i ich pomysły czekają ! Będziemy Was przez najbliższe miesiące zachwycać ich twórczością. Dziś zachwycamy się projektem INOstudio, wpadajcie na ich stronę po więcej : http://www.inostudio.pl.

Zapraszamy do galerii poniżej:

Z pozdrowieniami dla Magdy i Zbyszka – oby i Wam projektów nie zabrakło !

lokalizacja: Tarnowskie Góry / architekci:  INOSTUDIO architekci – Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak / Powierzchnia: 250 m2 / projekt: 2019 / źródło:   INOSTUDIO

Zobacz inne wpisy

13 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy i świeży projekt. Dynamiczny i nowoczensy dach a wpisujący się w otoczenie tradycyjnej zabudowy.

 2. Wojtek pisze:

  Jestem zachwycony tym projektem. Nic dodać nic ując

 3. Bardzo inspirujący wpis. Dom prezentuje się wspaniale

 4. Mateusz pisze:

  Super projekt. Osobiście bardzo mi się podoba

 5. fachowcy pisze:

  Ładny design – z tego co widać dom wyróżnia się w okolicy

 6. Anna pisze:

  Inspirujący wpis

 7. Fabian pisze:

  miło się czyta te wpisy!

 8. Irena pisze:

  Ciekawy i inspirujący wpis

 9. Lucjan pisze:

  Wszystko doskonale wygląda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *