Architektura pod dyktando / Long Brick House / Foldes Architects

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Książki. To dobry moment, by pokazać Wam architekturę, która została stworzona pod jej dyktando. Właściciele domu, który dziś prezentujemy to bez wątpienia mole książkowe. Ich zbiory są imponujące i niewątpliwie stały się inspiracją dla węgierskich architektów z pracowni Foldes Architects. Ale czy tylko książki architekci ustawili w jednym rzędzie? Czy czasem cała idea domu nie została podporządkowana jakiemuś schematowi? Może podobnemu do tego, którym kierujemy się stawiając książki w swoich domowych bibliotekach? I w końcu czy my architekci na co co dzień właśnie nie tym się zajmujemy? 😉

21_interior_17_m_long_bookshelf_full

 Alfabetycznie, kolorystycznie, według rozmiaru czy według treści? Pewnie każdy z Was ma swoje przyzwyczajenia. Spójrzcie na tą 17 metrową szafę, niby jedna długa prosta ściana, a ile w niej poezji, wyobraźni i mądrości. Klasyka, przydatne poradniki, i romanse, które rozpalają policzki do czerwoności. Każda książka na swój sposób ważna, niezastąpiona i wyjątkowa.

20_interior_bookshelf_with_window_full

A teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że zamiast zmyślonych książkowych opowieści, w waszych rękach są historie, które kiedyś zdarzą się naprawdę. Leniwe poranki, beztroskie popołudnia, zmęczone wieczory…Niedzielne obiady, urodziny dziecka czy wizyta teściowej…Ale też te zwykłe wszystkie pozostałe chwile, które mieszkańcy domów, które zaprojektujecie, spędzą w przestrzeni uporządkowanej według waszej wyobraźni… Mając tą świadomość, czy tak od niechcenia, bez odpowiedniego przygotowania, przeczytania „tony” architektonicznych książek, odważylibyście się poukładać czyjąś przestrzeń?

01_ground-floor_full

Patrząc na rzuty powyżej powiecie – nic trudnego, łatwizna…też bym tak narysował…Może…Może projektując dla siebie, znacie siebie samych i swoje potrzeby od podszewki, ale dla kogoś obcego? Tu bez wczytania się w drugiego człowieka będzie o wiele, wiele trudniej. To już zdecydowania wyższa projektowa półka. A do tego dochodzą normy, przepisy, wysokości, odległości, powierzchnie…Ale my architekci lubimy sięgać wyżej i głębiej niż wydawałoby się, że potrafimy. Lubimy odkrywać i tworzyć nową historię. Nawet jeśli czasem nie trafiamy z finałem i ląduje ona do szuflady biurka. Każda koncepcja, projekt jest dla nas jak kolejny rozdział książki, na końcu której sami złożymy podpis. Fajnie jak jest się pod czym podpisać. 😉 Architekci z Foldes Architects już mają. 🙂

Architekt: Foldes Architects

Źródło: http://www.archdaily.com/

Zobacz inne wpisy

8 komentarzy

  1. Bluesol pisze:

    Witaj Agnieszko

    ciekawe, że mając tak małą przestrzeń, stworzyli budynek będący połączeniem dwóch funkcji: biblioteki oraz domu mieszkalnego.
    Pytanie: czy chciałbym w tym domu mieszkać?
    raczej nie. Książki tez są moja wielką pasja, ba… nawet miłościa, jednak nie całym światem. jest dla nich część, przestrzeń częściowa, nie całość. dlatego dom będzie miał wiele różnych przestrzeni, kolorów i świateł.
    Tomek

  2. Kinga pisze:

    Ta kolekcja książek jest imponująca. Aż żal nie wykorzystać tak ogromnego zbioru do dekoracji domu. Sprzyja temu przede wszystkim pokaźna przestrzeń przedpokoju. Efekt jest imponujący i zwala z nóg! Podoba mi się również ta surowa forma cegieł. Projekt na prawdę robi duże wrażenie!

  3. Agma pisze:

    Kolekcja książek jak i sposób ich wyeksponowania robi ogromne wrażenie. Uwielbiam połączenie bieli i cegieł, jednak biorąc pod uwagę codzienną użyteczność, wolałabym wydzielone pomieszczenie przeznaczyć na bibliotekę 🙂

  4. Jola pisze:

    Bardzo dobry wpis 😉

  5. ALA pisze:

    W tym wpisie zwrocilam uwage na ksztalt dzialki. Wiekszosc szuka dzialek kwadratowach/prostokatnych, z mozliwoscia zrobienia tarasu od poludnia itp. Obok dzialek nietypowych: bardzo waskich i dlugich, trojkatnych czy na skarpie przechodzi sie obojetnie. Domu z katalogo napewno sie na nich nie wybuduje ale daje pole do popisu dla dobrego architekta. Te dom jest banalnie prosty ale przy tak malej powierzchni posiada wszystko co potrzeba, lacznie z zadaszonym tarasem …
    oraz miejscem na ulubione ksiazki wlascicieli 😉
    Pozdrawiam i zycze odwagi i duzo fantazji podczas szukania gruntu pod wymarzony dom. Posiadaczka nietypowej dzialki 🙂

  6. Marian pisze:

    Taaaka biblioteka w domu mi się marzy…muszę to dobrze zaplanować żeby ściana była odpowiednio długa

  7. Alicja pisze:

    Cudowny projekt. Posiadanie chociażby niewielkiego ułamka takiej kolekcji we własnym domu byłaby super 😉

  8. Ewelina pisze:

    Prezentuje się to zjawiskowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *