Dom nad wodą / Baca Architects

 W ostatnich dniach polskim krajobrazem miotają potężne burze. To tu, to tam, słyszymy o piorunach, zalewaniu czy podtopieniach. My sami przeżyliśmy już potężne gradobicie i awarię internetu. Pomyśleliśmy, że to dobry moment, by pokazać Wam dom, który powstał pod wpływem podobnych warunków atmosferycznych. Poznajcie go:

water-lane-baca-architects-oxfordshire-uk-england-house-flood-resilient_alastair-lever_dezeen_1568_6

Za projekt domu odpowiedzialni są londyńscy architekci Baca Architects. Kilka miesięcy temu dali się oni poznać polskiej publiczności w programie Grand Design. Z niedowierzaniem podglądaliśmy w nim Dom Amfibię, którego konstrukcyjny majstersztyk pokonał wodne prawa natury. Mieliśmy ogromną chrapkę, by pokazać Wam go zaraz po transmisji programu, ale porażeni ceną odpuściliśmy. A szkoda… Ale to nic straconego? Prawda? Zdjęcie poniżej niech będzie obietnicą kolejnego wpisu.;)

PORTFOLIO-HEADER-IMAGES53-637VERSION-LIGHTROOM

Dom Amfibia – Baca Architect

Wróćmy jednak do Oxfordshire, gdzie rozpoczęliśmy dzisiejszą wycieczkę. Działka, która stała się początkiem projektowej przygody sąsiaduje z rzeką i ze względu na częste podtopienia nie dawała optymistycznych perspektyw mieszkaniowych.

water-lane-baca-architects-oxfordshire-uk-england-house-flood-resilient_alastair-lever_dezeen_location-plan

To jednak nie zniechęciło przyszłych mieszkańców. Z pomocą Baca Architects, wybudowali dom, który nie daje za wygrane i dumnie przegląda się w lustrze wody podczas niewielkich podtopień. Prosty zabieg podnoszący budynek nad średni poziom podtopień okazał się strzałem w dziesiątkę.

water-lane-baca-architects-oxfordshire-uk-england-house-flood-resilient_alastair-lever_dezeen_1568_4

Sam dom, to cztery przecinające się bryły. Ich rozmiary, w poziomie jaki w pionie, odpowiadają zlokalizowane w nich funkcji. Co ciekawe, patrząc na niego z zewnątrz, nie spodziewamy się tak otwartej i przenikającej się przestrzeni wewnętrznej.

water-lane-baca-architects-oxfordshire-uk-england-house-flood-resilient_alastair-lever_dezeen_1568_1

Jasno, przestronnie bez przepychu i nadęcia. Z drugiej strony trudno ich szukać w domu, który w mgnieniu okaz może znaleźć się pod wodą. 😉 Wymuszony minimalizm, a może czysty pragmatyzm, którzy właściciele wnieśli do domu razem z walizkami.?

water-lane-baca-architects-oxfordshire-uk-england-house-flood-resilient_alastair-lever_dezeen_1568_16

I ta elewacja… Chyba nigdy nie przestaniemy kochać drewna.  Nad tą miłością, nie da się zapanować. Jest i już bez względu na pogodę za oknem. 😉water-lane-baca-architects-oxfordshire-uk-england-house-flood-resilient_alastair-lever-dezeen_936_10

 

U nas właśnie przestało grzmieć i padać. Można spokojnie serfować po sieci,. Może znów uda nam się złowić coś równie przyjemnego. A tymczasem zapraszamy Was do galerii:

Architekt: http://www.baca.uk.com/

Źródło: http://www.dezeen.com/

Zobacz inne wpisy

3 komentarze

 1. Lode pisze:

  Bardzo ciekawe rozwiązanie i stylowo przedstawione wnętrze 🙂

 2. Bluesol pisze:

  Na prawdę ciekawy projekt.
  Zadko podobają mi się projekty.
  tu świetlistość przestrzeni, cudowna prostota
  polubiłem to biuro od razu, i na fb też

  coś podpowiem, spójrzcie na firmę De Gournay

  Pozdrowienia, Tomek

 3. Karolina pisze:

  Bardzo ciek projekt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *